Zaujímavosti

Folkový spevák Róbert Fapšo vydáva svoj prvý debut Jarné piesne

Slovenský folkový spevák a gitarista Róbert Fapšo pokrstil v lese nad kalváriou v Považskej Bystrici v okruhu svojich priateľov a klasicky naboso svoj debutový album s názvom Jarné piesne.

Názov hovorí najmä o procese tvorby väčšiny textov a piesní v jarných mesiacoch, kedy je zimná letargia nahradená všadeprítomnou energiou predznamenávajúcou zmenu, rast a prebúdzanie, ktoré, ako hovorí hudobník, pri tvorbe textov duševne pociťoval.

Sólovo začal koncertovať a skladať hudbu s použitím vlastných autorských textov len pred rokom. Album si postupne komponoval a nahrával doma sám, tak, aby zachytil úplnú slobodu a autentickosť nahrávok v celkovom procese tvorby. Ďalším dôvodom bolo celkové oprostenie sa od závislosti na dohodnutom časovom rozvrhu nahrávania jednotlivých piesní.

Album veľmi dobre definuje jeho hudobný štýl, ktorý sa zároveň zlučuje s jeho cestovateľským a pozitívno-naturálnym spôsobom života. Piesne sú kombináciou ľahkého folku s poetickými textami, do ktorých vkladá impresie vlastných skúseností, a zároveň pracuje s ich prirodzenou atmosférou, ktorá sa ľahko prenáša na poslucháča.

Ako napovedá názov, album je podtrhnutý jarnou, sviežou, mladou, jemnou, nežnou energiou, podporenou prírodnými motívmi, motívmi lásky a duševnej mladosti. Hoc v albume dominuje spev a akustická gitara, môžeme počuť hru na klavír, druhý spev Kataríny Marošiovej alebo husle. Album vo finále zmastroval Roman Depko a design obalu vytvoril mladý a  talentovaný grafik Juraj Vačko.

Dnes chce Róbert Fapšo popri letných koncertoch naďalej pracovať na nových piesňach s cieľom zlepšovať sa v písaní textov, hre na gitaru a tvorení nových melódií. Album si možete vypočuť na youtube a bandcampe.

To Top