Gulečník s planétami!

0
4
views

Kým michalovčania driemali opäť netušiac, čo za výnimočné veci sa v ich meste dejú ak im nie sú vpestené do oka bilboardmi za každou križovatkou, tak vo Flea pube, kúsok od nečinnej sopky Vihorlat, sa činili Jelly Belly medzi českými Laundered Syrup a Planety.

Tvorba košických Jelly Belly je osobná ako zubná kefka. Za očistnou surovosťou ich zvuku je hudba neskazená, nepoškvrnená akýmkoľvek zámerom, či kalkulom, s čím bude nepochybne súvisieť aj vydávanie ich produkcie na vinyloch. Z ich koncertu som si chcel vyhotoviť záznam, no výsledok pripomínal skôr videá od lovcov tornád. Keď bola kapela v najlepšom, do mikrofónu búšil hurikán. Iba flegmatický spev Borisa Kuruca (gitara, spev) a pokoj až nezúčastnenosť ostatných dvoch členov kapely Miša Hudáka (bass) a Tomáša Šperňáka (bicie) zabránili možnej panike. Železný rytmus bicích by vás prenasledoval aj na úteku. Michalovský pub Flea s dekoráciou tehelných stien znel ako bunker pod paľbou. Fantázia! Vo videoklipe k skladbe “Fire” od britských Kasabian kapela s gitarami namiesto zbraní lúpi banku. Jelly Belly majú ušľachtilejší plán. Svojimi nástrojmi bojujú za oslobodenie bájneho Východného pobrežia (slovenského východu), aby sa na ňom žilo lepšie. Platí to všade, kam len projektily ich zvukov doletia. Zabudnete kde ste. Žijete. Sopka si vami nájde cestu a magma expresie vo vás stuhne v nový ostrov.

f1320014

Jelly Belly (foto Livia Valkova)

Jelly Belly na spomínaný koncert neprišli sami. Ich káru s nabehanými stovkamitisíc koncertných kilometrov ťahal zaprášený luxusný kabriolet s Hendrixom v kufri. Z Čiech sa v ňom priviezlo osadenstvo čistého rokenrolu v podaní vynikajúcich Laundered Syrup. Otázka už pri prvej skladbe: kde sa tu vzali? Keď nepríde Mohamed k horám Colorada, prídu Laundered Syrup! Sú práve 60-te roky a letí sa na mesiac. Z Ostravy značne meškali, a tak sa neskôr po každej skladbe pýtali, či ešte. Keby dali na publikum, hrali by tam do rána.

No a koľkože je v Slnečnej sústave planety? Jedna! Dajte dokopy Sonic Youth a Buty a máte niečo približné. Shoegaze verzia Angeliky. Planety! Kapela, ktorá znie česky a svetovo. Traja mladíci vyzerajúci akoby si len odskočili zo svadby, z ktorej pláchla nevesta. Keď spustili bolo jasné, že vlna zvukového radikalizmu prechádza treťou, hoci už nežnejšou etapou. V sopečnej magme začínajú rásť tulipány. Monotónne tehlová stena v pozadí vyzerala akoby kapelu zamurovali zaživa. Oni si však ďalej hrajú svoje (zdanlivo) bezstarostné piesne, pri ktorých by sa na vašom deravom srdci dal romantický krajec mesiačika strúhať ako syr. S touto kapelou vám bude líp. Výborná muzika od susedov, do ktorej sa zamilujete. Konečne už žiadny vzťah na diaľku!

blanety

Planety (foto Milan Ladyka)

Toľko výbornej muziky za jeden večer v jednom michalovskom pube? Čakali by ste, že prídu aj Sonic Youth či Mando Diao (kým nezačali robiť dance floor). Ani takým velikánom by kapely ako Jelly Belly, Laundered Syrup, či Planety nezostali nič dlžné. Z každého miesta na zemi je vesmír otvorený rovnako. Prečo by aj pri hociktorom potoku nemohla vzniknúť rovnako geniálna kapela, ktorej hudba si proti vám zahrá gulečník s planétami?

written by Milan Ladyka