Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Hard Rock Cafe a jeho úžasná história!

Hard Rock Cafe je reťazec reštaurácií založený v roku 1971. Založili ho dvaja Američania Issac Tigrett a Peter Morton v Londýne. V roku 1979 sa začala písať história Hard Rock Cafe tak ako ju pozná snáď každý hudobný fanúšik.

Kaviarne a reštaurácie začali pokrývať svoje steny so vzácnymi memoármi rockovej a rock&roll hudby. Tradícia sa postupne rozšírila do všetkých Hard Rock Cafe po celom svete, ktorých v súčasnej dobe existuje 175 a nachádzajú sa v 53 krajinách. Najväčšie Hard Rock Cafe sídli v Orlande.

Každý z Vás určite videl aj známe logo Hard Rock Cafe. Na slovensku ho nie je až tak moc vidieť ale ak prídete kdekoľvek do zahraničia tam sa už výskyt trička Hard Rock Cafe dá rátať na desiatky až stovky ľudí, ktorí prejdú po ulici. Najbližšie Hard Rock Cafe sa nachádza vo Viedni, Budapešti alebo v Prahe pár metrov od pražského orloja. Pražské Hard Rock Cafe je najväčšie v celej Európe a vyznačuje sa tým, že nad barom visí obrovský luster v tvare gitary Les Paul, ktorého tvorí niekoľko tisíc žiaroviek.

Reklama
283 Hard Rock Cafe Prague

Steny Hard Rock Cafe Prague sa môžu pýšiť gitarou Boba Dylana alebo obnosenou koženou vestou Jimiho Hendrixa. Ďalej tam nájdete podpísanú basgitaru Musicman od Red Hot Chilli Pepers alebo gitaru v tvare sekery od Kiss.

Svoje gitary na stenách Hard Rock Cafe v Prahe majú však aj dvaja slovenský hudobníci.  Peter Nagy je prvý Slovák, ktorý dal svoju gitaru na steny Hard Rock Café. Je to gitara, s ktorou nahrával napríklad pesničku S nohami na stole a mal ju v klipe skladby Len tak si hodiť vlasmi. Ďalším hudobníkom, ktorý daroval do siene slávy pražského Hard Rock Cafe svoju gitaru je Ivan Tásler, líder skupiny IMT Smile.

Hard Rock Cafe však nie je len kaviareň a reštaurácia. Je to aj koncertný priestor, v ktorom vystupujú hviezdy svetového formátu. Prvá živá hudba v Hard Rock Cafe bola už v roku 1973. Svoj improvizovaný koncert tam odohrali Paul McCartney & Wings  v rámci svojho turné po Veľkej Británii. Odvtedy sa v Hard Rock Cafe po celom svete odohrá viac ako 15 tisíc koncertov a rôznych iných vystúpení.

Verili by ste, že tričká Hard Rock Cafe, ktoré sú preslávené po celom svete prišli do predaja úplnou náhodou? Hard Rock Cafe sponzorovalo miestny futbalový tím, ktorým dali vyrobiť tričká. Tie však vrátili naspäť a tak ich Hard Rock Cafe darovalo verným zákazníkom. Z tričiek sa stal taký obrovský hit, že boli nútený otvoriť darčekový shop hneď vedľa reštaurácie. Dnes takzvaný Hard Rock Cafe Gift shop tvorí 40% ziskov a nachádza sa v ňom snáď všetko na čo si spomeniete. Na celom sortimente samozrejme nechýba logo Hard Rock Cafe.

Hard_Rock_Cafe_London_Clapton's_guitar_Fender

Hard Rock Cafe v Londýne si veľmi obľúbil aj jeden z gitarových bohov Eric Clapton, ktorý bol pravidelným zákazníkom. Eric požiadal majiteľa Issac Tigretta aby zavesil jeho gitaru na jeho obľúbené miesto nad barovou stoličkou a označil ho tam. O týždeň neskôr dorazil do reštaurácie balíček s gitarou a ku nej priložený list s textom: Moja je tak isto dobrá ako tá jeho. S láskou Pete. Pod menom Pete sa neskrýval nikto iný ako Pete Townshend zakladateľ, gitarista a autor piesní rockovej skupiny The Who. Takto sa začala zbierka vzácnych gitár a iných predmetov, ktoré doteraz zdobia steny všetkých Hard Rock Cafe po celom svete. Celá kolekcia obsahuje viac ako  74.000 kúskov a toto číslo každým dňom rastie.

V roku 1982 prichádza Hard Rock Cafe aj do Ameriky. Prvým miestom v Amerike je Los Angeles. O rok neskôr prišlo s otvorením reštaurácie Hard Rock Cafe Tokio aj do Ázie.

Reklama

V roku 1985 Hard Rock Cafe vyrobilo prvý odznak. Od tej doby sa stali zberateľským skvostom a pripomínajú všetko od udalostí z dovolenky až po mestské pamiatky. Bolo ich vytvorených už neuveriteľných 44.000 druhov.

V roku 2011 Hard Rock Cafe oslávilo už 40 rokov na trhu. A v akom Hard Rock Cafe ste boli vy? Máte odtiaľ aj nejaký suvenír? Tešíme sa na komentáre pod článkom.

Reklama

Prečítajte si tiež:

Správy

V stredu 10.11.2021 sa fanúšikovia legendárneho Mekyho Žbirku dozvedeli smutnú správu. Spevák nás vo veku 69 rokov navždy opustil. Zanechal nám po sebe desiatky...

Kapely

Kapela DESMOD a Robo Šimko prichádza s nezvyčajným singlom! Je ňou pieseň „Je to v nás“, ktorú skupina urobila pre nitrianske volejbalistky a dnes si ju už viete...

Zaujímavosti

Slovenskí hudobní producenti Groovestudio vydali koncom minulého roku epický cinematický album Zephyrus, ktorého charakteristickou črtou sú silné témy, brilantná orchestrácia, anjelské zbory a v neposlednom rade...

Novinky zo sveta hudby

Slovenský gitarista, skladateľ a multiinštrumentalista Brian Baják, známy svojou komplexnou technickou hrou na elektrickej gitare, testovaním gitarových aparatúr a vybavenia, štúdiovou produkciou a v neposlednom rade dlhoročnou...

Reklama