Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Hippies boli aj v Československu! Prečítajte si zaujímavý článok z histórie!

Písal sa rok 1968 a vďaka obrovskému uvoľneniu v komunistickom kriminále sa aj ľudia na perifériách dozvedeli čosi o západne civilizovanom svete. O tom, čo sa dialo v Kalifornii sa hovorilo dokonca aj v dedinských krčmách.

Bolo to krátke obdobie, počas ktorého mohol človek nájsť pohodený inzerát od Veľkej rodiny hippies: 5. – 7. júla 1968 sa bude konať 3. celoštátny zraz hippies vo Vysokých Tatrách.

A skutočne tam aj prišli! Asi tridsať ľudí sem dorazilo zo všetkých končín – Košice, Brno, Ostrava či Praha. Hipík musel tak aj vyzerať. Dievčatá sa ovešali množstvom náhrdelníkov, rôznych náramkov a iných vecí z prírodných materiálov. Podobne aj chlapci. Originálne boli kožušinové vestičky a hipík mal vzhľad jaskynného pračloveka. O to presne aj išlo – demonštrovať návrat k prírode. Nosili placky s heslami: Rob lásku nie vojnu, Vojna je vôl, Flower Power, L. B. J. (Iniciálky prezidenta Johnsona, ktorý začal vojnu vo Vietname ) no – LSD yes, a pod. Posledný deň zrazu sa ktosi postavil na smetiak pri nádraží a prečítal Manifest hippies. Nesúhlas s obmedzujúcim konformizmom, pacifistické myšlienky, proklamácia Free love for all, bola podpísaná Veľká rodina hippies.

Reklama

Niektorí hipíci žili takto bez prestávky a vytvárali komunity, iní (tzv. „sviatoční hipíci“) sa vracali domov a zaradili sa opäť do normálneho pracovného procesu. Tí ale šírili myšlienky medzi obyčajnou populáciou. Bolo aj mnoho takých, ktorí videli v hippies módnu ideu a tiež veľa ľudí s kriminálnou minulosťou, ktorým sa tento životný štýl veľmi páčil.

Vtedy bolo jasné, kto čím je. Človek prišiel do krčmy (či iného „kultúrno-osvetového“ zariadenia) a okamžite spoznal svojich kamarátov. Vonkajšie znaky? Kto mal dlhé vlasy bol automaticky preverený (nie každé dlhovlasé indivíduum bolo nevyhnutne hipíkom), pretože si kvôli nim určite užil svoje, a ak vydržal automaticky patril k Veľkej rodine. To všetko fungovalo ďalej v undergrounde. Pokiaľ človek poznal svojich ľudí, nebol nikdy problém s ubytovaním. V lete sa bývalo v stanoch priamo na území parku alebo pri rybníkoch a najlepšie sa darilo v čase dozrievania broskýň. Časom sa hippies stali atrakciou pre turistov predstavujúc miestnych domorodcov.

mlnw 000

Keď prišli súdruhovia v hranatých maringotkách, utiekla väčšina hipíkov do slobodného sveta. Zrazy hippies nejakú dobu pokračovali aj v roku 1969. V auguste boli v Prahe demonštrácie. Demonštráciu rozháňali policajti a vojaci s tankami a obrnencami. Demonštrácie boli kruto potlačené. Zatknutým členom Veľkej rodiny orezávali svojimi nožíkmi vlasy. Ďalšia vlna exodu. Na ľudí čakali výsluchy.

Reklama

Tí, ktorí ostali usporiadali ešte zopár stretnutí komorného charakteru. Začala, resp. pokračovala veľká hra na schovávanie a utajovanie. Hippies sa postupne popridávali k jazzovej sekcii alebo k undergroundu.

Zdroj: Mašurkovské podzemné č. 22

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

Nový album kapely Heľenine Oči pod názvom CIRKUS 22 je už vraj skoro pripravený a hudobníci ho plánujú vydať v októbri 2021. Po úspešnom prvom singli...

Novinky zo sveta hudby

Bratislavská kapela INEKAFE 31.5.2021 zverejnila novú skladbu s názvom Všetky skladby sveta. Text a hudbu napísal frontman Vratko Rohoň. Nová skladba prichádza rok po...

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...