Viac...

Hľadáte kvalitný bezdrôtový systém na koncerty? Správna voľba je JTS!

Pred nedávnom sa nám dostal do rúk (a hlavne gitár) výborný bezdrôtový systém s názvom JTS UR-816DSET/1. Týmto názvom sa nenechajte zmiasť. Jedná sa o výrobok spoločnosti JTS, ktorú založili v roku 1980 v Taiwane a za posledných 35 rokov investuje svoje peniaze hlavne do výskumu a vývoja v oblasti mikrofónov!

Značka JTS má distribútorov po celom svete a teší sa narastajúcej obľube medzi hudobníkmi, ktorí potrebujú kvalitný bezdrôtový nástrojový systém, alebo dokonca In-ear Monitoring System. JTS je zázrakom z hľadiska cenovej dostupnosti, výkonu a spoľahlivosti. Nejedná sa o žiadnu reklamnú formulku ani prehnané slová. Systém JTS UR-816DSET/1 sme skúšali naozaj dlho a radi sa s Vami podelíme o naše výsledky a dojmy.

Prišla stuhou previazaná škatuľka

Jedného pekného dňa volal kuriér, že priniesol balíček a ja som sa veľmi tešil. Firma Monacor nám poslala na test bezdrôtový systém JTS UR-816DSET/1. V škatuľke na mňa čakala nenápadná krabica, na ktorej bola zobrazená gitara a miniatúrny bezdrôtový vysielač UT-16GT. Po otvorení som bol prekvapený, čo všetko som v balení našiel.

Ešte pred tým, ako si ukážeme jednotlivé komponenty, musím poznamenať, že produkt bol naozaj kvalitne a bezpečne zabalený a ochránený pred náhodným poškodením. Obsahom balenia je sada prijímača UR-816D, miniatúrneho vysielača UT-16GT s konektorom pre pripojenie na elektrickú gitaru a mikrofónu vhodného pre dychové nástroje, ktorý je možné šikovne pripojiť k vysielaču a tak máte v sekunde z gitarovej vysielačky mikrofón na saxofón.

Všetky menšie časti balenia (ktoré sa dajú stratiť) sú zabalené a umiestnené vo veľmi šikovnom kufríku, ktorý môžete vidieť na obrázku nižšie. Kufrík obsahuje samotný gitarový vysielač, jack redukciu, pripojiteľný mikrofón, držiak na vysielačku (v prípade inštalácie na dychové nástroje), tri farebné kryty (skvelá vec), penu na mikrofón, prísavky (v prípade potreby) a malý “kľúč”, s ktorým sa dajú prepínať frekvencie na vysielačke. Aby som nezabudol, tak balenie obsahuje aj jack kábel na prepojenie vysielačky s Vašou aparatúrou a návod (ktorý ale potrebovať zrejme nebudete, lebo zapojenie je jednoduché).

Keď svieti zelená

Je čas, bezdrôtový systém JTS UR-816DSET/1 zapojiť do aparatúry a gitary. Ešte pred tým však treba nastaviť rovnakú frekvenciu na prijímači UR-816D aj vysielači UT-16GT. Prijímač sa zapája priamo do elektrickej siete a výstupom jack alebo XLR výstupom do aparatúry. Output level som nechal pri gitare na 0dB. Pri teste s aktívnou basgitarou som však output level prepol na -20dB.

Vysielač sa napája pomocou jednej AAA batérie s výdržou okolo osem hodín, takže pár koncertov bez problémov zmáknete. Nezabúdajte si však do kufríka pribaliť náhradné batérie. V prípade potreby sa Vám určite zídu (ja na to napríklad pravidelne zabúdam). Na vysielač ešte treba namontovať jack redukciu, ktorú samozrejme nájdete v balení a môžeme začať hrať.

Poviem Vám pravdu. Od tejto vysielačky som očakával veľa a môžem povedať, že som to aj dostal. Zvuk je príjemný, systém nevypadáva a nespôsobuje žiadne ruchy, alebo nepríjemné zvuky, ktoré by Vašu hru rušili. Vysielačka pracuje na frekvenciách 863-865 MHz a má k dispozícií 16 kanálov s dosahom až 60 metrov, čo je na bežné koncertné pomery dostatočný parameter.

Predný panel prijímača je veľmi jednoduchý. Nájdete na ňom len vypínač, prepínač frekvencií (treba nastaviť rovnakú frekvenciu ako na vysielači), dve signálne ledky a volume control. Pri ledkách sa ešte zastavíme, pretože červená ledka zobrazuje spojenie s vysielačom a zelená ledka zobrazuje intenzitu signálu. Vďaka zelenej ledke si teda viete intenzitu upraviť tak, aby Vám výstupný signál neskresloval.

Jednu signálnu ledku nájdeme aj na vysielači. Pokiaľ svieti zeleným svetlom je všetko OK. Vysielačka je zapnutá a môžeme hrať. Pokiaľ svieti červená, tak nám dochádza batéria a treba ju čím skôr vymeniť.

Technické parametre a informácie

Prenosová frekvencia: 863-865 MHz, v 16tich pevne voliteľných kanáloch
Audio-frekvenčný rozsah: 40-18000 Hz
Dynamický rozsah: > 105 dB
Skreslenie: <0,6%
Prevádzková teplota: 0-40 ° C

Vysielač UT-16GT / 1
Vysielací výkon: 10 mW
Frekvenčná stabilita: ± 10 kHz
Nominálna frekvenčná odchýlka: ± 48 kHz
Vstupná impedancia: 1 MOhm
Konektory: 3,5 mm jack, 6,3 mm jack adaptér
Napájanie: 1,5 V batérie veľkosti Micro (AAA) alkalická
Životnosť batérie:> 7 hodín
Hmotnosť: 30 g

mikrofón
Systém: Elektretový
Charakteristika: Kardioidná
Impedancia: 200 Ω
Citlivosť: 5 mV / Pa pri 1 kHz
Maximálny akustický tlak: 130 dB

Prijímač UR-816D / 1
Výstupné napätie: 300 mV, prepínač “0 dB”
Výstupná impedancia: 600 Ω
Pripojenie: XLR konektor, 6,3 mm jack
Napájanie: 12 – 18V / 200mA cez dodávaný zdroj, napájanie 230 V ~ / 50 Hz
Rozmery: 223 × 40 × 175 mm
Hmotnosť: 450 g

Veľa muziky za prijateľnú cenu

Ako by som zhodnotil bezdrôtový systém JTS UR-816DSET/1? Ako dlhoročného gitaristu ma naozaj prekvapil a používam ho stále. Všeobecne sú bezdrôtové systémy veľká sloboda, či už doma, v skúšobni alebo na koncerte a ak to skúsite, už viac neprestanete! Prijímač mám v gitare zapojený neustále a keď si chcem zahrať, stačí mi stlačiť jedno malé tlačidlo na vysielači a hrám.

JTS UR-816DSET/1 môžete kúpiť už za 265 eur!

Hodnotenie

+ cena 
+ dostupnosť
+ výdrž batérie
+ 16 frekvencií 
+ obsah balenia
+ rozmery
+ kvalita zvuku

– vysielač sa niekedy v gitare otáča

To Top