Kapely

Horkýže Slíže pokrstili album mladej nitrianskej kapele

Klub Nová pekáreň, ktorý stál v deväťdesiatych rokoch pri zrode mnohých súčasných stálic slovenskej hudobnej scény, bol v piatok 10.októbra svedkom zaujímavej akcie. Dva krsty debutových albumov, štyri koncerty a predstavenie začínajúcich skupín predvádzajúcich štyri celkom odlišné odtiene rockovej hudby.

Ako prvá sa predstavila rockovo-rapová skupina Tri Bodky, nasledovaná metalcorom v podaní mladých šikovných hudobníkov z kapely Ranná Nevoľnosť, po nich sa predstavila pop-punková formácia Známe Tváre, ktorá si ako krstného otca svojho albumu Planéta Šťastie pozvala Vratka Rohoňa z Iné Kafe.

Koncertnou bodkou programu bol jeden z najzaujímavejších projektov slovenského alternatívneho punku, Kýbel Mačiek. Po minuloročnej kríze s odchodom bubeníka Zajaca sa postavila na nohy a svojpomocne si v domácom štúdiu Amplify Records nahrala a vydala debut Vzbura Buranov. Svoj štýl prezentujú ako “Buranroll”, (punkrock, vyznačujúci sa vtipno-kritickými textami, v ktorých si autor častokrát nedáva servítku pred ústa). “Mám pocit, že súčasná rocková scéna sa točí len okolo pop-punku, metalcoru alebo kombinácií týchto štýlov, chceme preto priniesť vlastnú  alternatívu po hudobnej aj textovej stránke.” tvdí frontman Bilbo. Treba dodať, že pesničky ako Šalátový holokaust či Nechoď do lesa toto tvrdenie potvrdzujú.

Krstnými otcami ich debutu neboli nikto iní ako Sabotér a Dr.Štefánik z Horkýže Slíže. Album pokrstili mačacou konzervou, ktorej obsah spočinul na dne kýbla s cédečkom. Obaja skúsení gitaristi nezabudli pripomenúť publiku, že sa oplatí podporovať mladé kapely na koncertoch. Zaujímavosťou je, že ako prvého krstného otca kapela oslovila frontmana skupín Vandali a Čad, Pištu Vandala. “Pištovi do toho nakoniec prišla rodinná akcia. Je to škoda, ale sľúbil do budúcna aspoň spoločný koncert J Horkýžaci sa však skvele zhostili svojich úloh, dúfam že sa nám podarí nadviazať na ich tradíciu, ktorú začali práve tu v Nitre.” uzatvára Bilbo. Môžme sa teda tešiť, čo nám do budúcnosti prinesie táto nová krv výnimočne plodnej nitrianskej rockovej scény.

Text: Samo Straniansky

Foto: Ľuboš Pecho

http://bandzone.cz/kybelmaciek

To Top