Zaujímavosti

Hudba dokáže spojiť kontinenty aj počas pandémie

Slovenský spevák a pesničkár Adrian Bloom prichádza s hudobnou novinkou, na ktorej vzniku sa podieľali talentovaní hudobníci z celého sveta. Aj napriek tomu, že je inšpirovaná negatívnym obdobím posledného roka, jej vibe na pozitivite určite neutrpel. 

Ako vznikla pieseň In the Bubble?

V jedno marcové ráno som sa prebudil skôr. Moja rodina ešte spala a to pre mňa znamená čas na písanie. Posledný rok píšem texty výhradne ako prvé. Vďaka knihe od americkej songwriterky a lektorky Andrei Stolpe dodržujem ustálené postupy. Pri písaní slohy sústredím všetky moje zmysly a opisujem, čo v danom okamihu vidím, cítim, počujem. V refréne sa snažím zachytiť širší obraz problému, ktorý dodá práve slohe hlbší zmysel. V to skoré ráno som sedel na gauči, všade bolo ticho a do rytmu mi hralo tikanie hodín. Uvedomil som si, v akej bubline posledné mesiace žijeme. Text som zo seba vypľul za pár minút, bridge som dotiahol nasledujúci deň. Od začiatku mi v ušiach znela smutnejšia melódia, ktorú som však nakoniec zmenil. Asi aj preto, že mi neustále niečo pripomínala. Znepokojovalo ma to a preto som sa nad finálnou harmóniou piesne zamyslel ešte raz. Je fajn si nechať pri tvorbe aj pár dní odstup.

Ako vzniklo spojenie viacerých hudobníkov?

Akonáhle mi začala pieseň kolovať v žilách, napadlo mi, že ju nahrám live a zverejním na sociálnych sieťach. Chvalabohu som sa vyhol tomuto unáhlenému záveru. Uvedomil som si, že pieseň In the Bubble má oveľa väčší potenciál. Posledný rok som oveľa aktívnejší na Instagrame. Práve tam som si našiel množstvo spriaznených hudobníkov, vďaka ktorým mohla byť idea piesne naplnená. V hlave mi už hral aranžmán piesne a ja som už len oslovil tých správnych ľudí, ktorí mi pomohli dielo dotvoriť. Nechcel som ostať iba pri nahrávke. Každý z participujúcich hudobníkov nahral aj video svojho umeleckého výkonu. Na koniec som to veľmi jednoducho spojil do mozaiky a vytvoril tak video, v ktorom som prepojil hudobníkov z rôznych kontinentov.

Kto sa na nahrávaní In the Bubble podieľal?

Začnem speváčkami. Hneď druhú slohu spieva Cheryl Lee – kanadská pesničkárka z Toronta. V refréne a následne v tretej slohe sa predstavila Lauren Patton z Austinu. Táto texasská pesničkárka obohatila pieseň aj hrou na piáno. Nahrávania sa zúčastnil aj najznámejší slovenský dobrista Henrich Novák, s ktorým som v minulosti už spolupracoval. Keďže mám rád havajskú kultúru, ukulele v piesni nemohlo chýbať. Postaral sa oň francúzsky hudobník Sébastien Herrmann. Našu šesť člennú kapelu uzatvára multiinštrumentalista Levi McClain z kalifornského Oroville, ktorý zahral na kontrabas. Všetci hudobníci majú aj vlastnú tvorbu, ktorú rozhodne odporúčam spoznať na Instagrame.

Kto je vlastne Adrian Bloom?

Ešte minulý rok ma ľudia mohli poznať pod menom Ado Juráček. Tomu je však koniec. Úprimne povedané, už som nevedel kam kráčam. Chvíľku som sa ešte nevedel odpútať od minulosti. Veď pesničky v slovenčine som tvoril niekoľko rokov a vydal som aj dva albumy “Trubadúr” a “More snov”. Keďže som ale koncom minulého roka vidal vianočný singel “Paper Chain” a tento rok sa viac ponoril do písania anglických textov, prišiel čas na takzvaný rebranding. Vrátil som sa k svojmu krstnému menu Adrian. Nakoniec význam tohto mena ma dokonale vystihuje. Veď každý kto ma pozná vie, že mám rád more a životný štýl s ním spojený. Sám neviem, prečo som to meno toľké roky potláčal do úzadia. Čo sa priezviska týka, tak som si chcel vymyslieť dobre znejúce meno, ktoré sa bude ľahko vyslovovať a nebude obsahovať diakritiku. Večne rozkvitnutý havaj mi bude stále pripomínať moje nové umelecké priezvisko Bloom.

Na čo sa môžete v blízkej budúcnosti tešiť?

Pieseň In the Bubble je súčasťou môjho EP, ktoré chystám vydať už 1. Mája. Okrem tejto spolupráce bude obsahovať duet s kanaďankou Cheryl Lee, ktorá sa na vzniku piesne podieľala aj na autorskej úrovni. Celý album som nahrával v mojej obývačke, ktorú som na pár dní premenil na homemade nahrávacie štúdio. Samozrejme, že počas nahrávania boli dodržané protipandemické opatrenia, a spoluautori nahrali svoje party na diaľku. Vďaka bohu za internet.

To Top