Správy

Hudobná teória 1. časť: Základy. Čo je to zvuk, tón, nota, tab a akord?

Ahojte gitaristi! Tento článok je písaný aj pre úplných amatérov, čo gitarujú podľa ucha, preto je písaný od absolútnych základov. Najprv si definujeme niektoré pojmy, ktoré by mal každý hudobník vedieť charakterizovať vlastnými slovami.

Hudobný zvuk

Je mechanické zvukové vlnenie, ktorého priebeh na osciloskope je pravidelný. Veta, ktorá na prvý pohľad znie strašidelne má však primitívny význam. Mechanické vlnenie vo vzduchu je vpodstate zvuk. Zvuk je vlnenie. Priebeh na osciloskope. Čo to je osciloskop? To je taký prístroj, ktorý dokáže vykresliť krivku striedaveho prúdu/ napätia.

Online kníhkupectvo BUX.sk, predaj kníh

Ako iste každý vie, zvuk sa mení na všetky druhy energie. Povieme niečo do mikrofónu, to je vzduchové vlnenie. Membrana mikrofona, resp. kondenzator tento zvuk zmení na elektrický signál. Keby sme to zapojili do osciloskopu a priebeh toho napätia, resp. prúdu by bol pravidelný, vtedy sme dostali hudobný zvuk. Za hudobné zvuky sa teda nepokladajú hromy, zemetrasenia, ani zvuk idúceho vlaku. Ich priebeh na osciloskope je totiž hocijaký. Za hudobné zvuky sa pokladá spev a zvuky hudobných nástrojov. Dúfam, že každý chápe…

Tón

Tón je niečo ako jednotka. Keby hudba bola fyzikálna veličina, tak tón je jej základná jednotka. Hlavný tón komorné „a“, čiže malé „a“, má frekvenciu 443Hz (podľa najnovších smerníc EÚ!).

Frekvencia je veličina, ktorá určuje, koľkokrát za jednu sekundu má daná struna kmitať (struna, ktorá vydáva tón). Čím pomalšie struna kmitá (čiže čím nižšia frekvencia), tým hlbší tón. Preto má napríklad basgitara podstatne hrubšie struny ako normalná gitara, ale tiež má podstatne hlbšie tóny.Frekvencia teda závisí aj od hrúbky struny a ešte od množstva iných vecí, ale to je už ťažšia fyzika, ktorá väčšinu z vás nezaujíma (mňa aj hej). Pre nás je dôležité vedieť, že poznáme medzitónové vzdialenosti a to poltón a celý tón.

Poltón je najmenšia vzdialenosť medzi dvoma tónmi. Na klavíri je polton medzi klávesami (čierne a biele), na gitare je poltón medzi pražcami. Ak teda posunieme držanie struny o pražec, zahrajeme o poltón nižší, resp. vyšší tón. Zatiaľ to znie divne, ale dá sa to pochopiť, len sa skúste zamyslieť.

Celý tón tvoria dve poltónové vzdialenosti. Teda na klavíri musí byť medzi dvoma celými tonmi vždy jeden poltón (niekedy čierna klavesa, niekedy biela). Na gitare musí byť medzi dvoma tónmi vynechaný presne jeden pražec (platí len pre hru na jednej strune).

Hudobná teória potom ešte pozná veci ako hiatus, pentatonické tóny a podobne, ale tými sa teraz zaoberať vôbec nebudeme.

Nota

Noty, často odsudzované gitaristami, no neprávom. Nota je znak pre tón. Opäť si to pripodobnime ku fyzike. Ak hudba je fyzikálna veličina a jej jednotkou je nota, potom značka tejto jednotky je nota. Uvediem príklad. Fyzikálna veličina je dĺžka (hudba), jej jednotka je meter(tón) ale napíšeme že 4 m(m=nota) (4 metre).

Noty v sebe ukrývajú jednu poriadnu výhodu. Teda noty sú tu odjakživa a zatiaľ nevymyslel nikto nič lepšie na zápis hudby. Noty ukazujú výšku tónu, ale aj jeho trvanie, čiže rytmus. Poznáme polové, celé, štvrťové noty a potom rôzne rytmické „Harakiri“ ako trioly, noty s bodkou, ligatúry, pomlčky a podobne. Ja som toto študoval 8 rokov na ZUŠ v hudobnej teorii a doteraz niektoré veci neovládam, takže sa nebojte, že je toho veľa. Podľa nôt teda gitarista zahraje hocijakú skladbu presne tak, ako ju autor napísal (ak pozná noty a nepomýli sa). Mnoho gitaristov však o notách nič nevie. A uznávam, je ťažšie hrať na gitare podľa nôt, ako podľa tabov.

Tab

Taby by už mali ovládať všetci. Taby obsahujú čiary, ktoré značia struny a čísla na nich naznačujú, na ktorej strune sa má v akom poradí zahrať ktorý pražec. Problém je jedine v rytme, takže ak nepoznáte originál piesne, taby su vám na h… Medzi gitaristami sú ale podstatne obľúbenejšie ako noty.

Takže, aké tóny teda poznáme? Základ tvorí 7 tónov- C, D, E,F,G,A,H. H sa často dnes označuje ako B, ale ja to budem označovať ako H, lebo som tak naučený zo ZUŠ. Toto je teda 7 základných tónov. Okrem nich máme ešte 5 poltónov a to Cis, Dis, Fis, Gis, Ais (píšu sa napr. C#). Teraz ale nastáva problém.

Stupnice

Ak pochopíte stupnice, tak ste na dlhší čas za vodou. Takže charakterizujeme si- stupnica je rad 8 tónov, z ktorých prvý a posledný je rovnaký. Každá stupnica má pre seba vyhradené nejaké kritéria, alebo má vopred určené poltóny.

DRUHY:

  • Durová (polton medzi 3 a 4 ; 7 a 8)
  • Molová (polton medzi 2 a 3 ; 5 a 6)
  • Molova harmonická (zvýšený 7 stupeň)- v tejto imprvozujeme!
  • Molova melodická (zvýšený 6 a 7 stupeň)

A ďalej sú tu veci ako frygická, dórska, lydická, mixolydická, lokrijska atď. ale tieto sú nám nanič. A preto sa s nimi nebudeme zapodievať…

Pozn: Poltón znamená, že napr. medzi 3 a 4 tónom budeme hrať rozdiel jedného pražca, inde dvoch. Vyskúšajte to na jednej strune vždy posúvať o dva pražce, len tam, kde je naznačený poltón posuňte o jeden. A mali by ste zahrať stupnicu. Zvýšené stupne znamenajú, že tam dôjde k posuvu poltónových vzdialenosti

Pre pokročilých: V harmonickej molovej stupnici  zvýšením 7 stupňa dôjde k vzniku vziadlenosti 3 poltónov, tzv. HIATUS

Akord

Akord je súzvuk troch alebo viacerých tónov (power akord 2 tónov). Akord v základnom tvare, tzv kvintakord sa skladá z 1,3 a 5 tónu danej stupnice (odteraz budem všetko demonštrovať na stupnici C-dur). V Cdure teda kvintakord tvoria tóny C, E, G. Ich obratmi dostávame obraty kvintakordu, čiže E,G,C- sextakord a G,C,E- kvartsextakord. Ďalej poznáme akordy mólové, akordy SUS, akordy MAJ, akordy 7 (septimové) a podobne. Ale tomu sa už budeme venovať nabudúce.

Nabudúce: Intervaly, rozdelenie akordov, začiatky cvičenia v stupniciach.

Autor: Lukáš Drozd
www.mego.6f.sk

To Top