Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

„Hudobné piatky“ prichádzajú – nové albumy a single budú vydávané v jeden deň

Od piatka 10. júla budú hudobné novinky po celom svete pre fanúšikov k dispozícii vždy v rovnaký deň. Týmto dňom sú tzv. „Hudobné piatky“. Až do teraz boli albumy a single vydávané v rôznych krajinách odlišne. V pondelok vo Francúzsku a Veľkej Británii, v utorok v USA a Kanade a v piatok napr. v Austrálii a Nemecku.

Hudobne piatky

Fanúšikovia teraz môžu získať novú muziku v rovnaký deň po celom svete a nemusia tak čakať na deň, keď sú v ich krajine vydávané albumy a single. Vznikom „Hudobných piatkov“ zanikne spleť rozdielnych dní pre vydávanie nových albumov a singlov. Fanúšikovia už nebudú frustrovaní z toho, že v určitý čas nebolo napr. možné v ich vlastnej krajine získať prístup k hudbe, ktorá v inej krajine už bola legálne k dispozícii.

Prechod na „Hudobné piatky“ je celosvetovo realizovaný prostredníctvom zúčastnených vydavateľstiev, maloobchodníkov a umelcov a vďaka nemu dôjde k zavedeniu jednotného dňa pre vydávanie noviniek vo viac ako 45 krajinách.

Frances Moore, generálna riaditeľka, IFPI, uviedla: „Prechod na „Hudobné piatky“ znamená, že novinky budú fanúšikom k dispozícii v čase, keď si chcú hudbu najviac užívať, a je jedno, či sú na fyzických nosičoch alebo digitálne. Je to tiež príležitosť, ako zvýšiť povedomie o vydávaní noviniek – hlavnou správou je nasledovné motto: „Mysli na piatok, mysli na novú muziku“. Celosvetový deň pre vydávanie noviniek tiež pomáha umelcom, vydavateľstvám a maloobchodníkom tým, že dôjde k limitácii času medzi vydávaním noviniek v jednotlivých krajinách, čím sa aspoň čiastočne zabráni pirátstvu. Tento dnešný krok je skvelým príkladom spolupráce medzi sektormi, ktoré zahŕňajú vydavateľstvá, umelcov, maloobchodníkov a ďalšie subjekty vo viac ako 45 krajinách.“

Fanúšikovia, profesionáli a ktokoľvek ďalší, kto hľadá informácie o prechode na „Hudobné piatky“, môže navštíviť webové stránky: www.newmusicfridays.com, ktoré obsahujú všetky podrobnosti o prebiehajúcich zmenách.
Prvé celosvetové „Hudobné piatky“

V nasledujúcich júlových piatkoch vyjdú napr. tieto albumy: Marika Gombitová: Ten príbeh za náš sen stál (vydavateľstvo Warner Music); Years & Years: Communion (vydavateľstvo Universal Music); The Owl City: Mobile Orchestra (vydavateľstvo Universal Music); Cradle Of Filth: Hammer Of The Witches (vydavateľstvo Mystic Production); The Chemical Brothers: Born In The Echoes (vydavateľstvo Universal Music); Pitbull: Dale (vydavateľstvo Sony Music); Snoop Dogg: Bush (vydavateľstvo Sony Music) a mnoho ďalších.

Celosvetový prechod

„Hudobné piatky“ sa začnú vo viac ako 45 krajinách sveta. Z týchto krajín už 11 vydáva novinky v piatok, zatiaľ čo ostatné krajiny budú musieť zmeniť deň pre vydávanie noviniek. Nad prechodom na celosvetové „Hudobné piatky“ mala dozor medzinárodná riadiaca skupina zložená z nasledujúcich organizácií:

  • IFPI, reprezentujúca približne 1 300 nahrávacích spoločností na celom svete;
  • WIN-Impala, reprezentujúca nezávislé nahrávacie spoločnosti na celom svete;
  • FIM, reprezentujúca zväzy a združenia hudobníkov na celom svete;
  • Featured Artists Coalition, reprezentujúca britských umelcov;
  • Entertainment Retailers Association (ERA) – (Veľká Británia);
  • The Music Business Association (Music Biz) – (USA).

Spotrebiteľský prieskum

Nezávislý výskum naznačuje, že hudobní fanúšikovia chcú mať novinky k dispozícii na začiatku víkendu. Spotrebiteľský prieskum spoločnosti TNS spracúvajúcej údaje zo siedmich krajín[1] ukazuje, že spotrebitelia, ktorí vyjadrili svoj názor, preferujú piatok a sobotu ako dni na vydávanie noviniek. Viac ako dve tretiny z oslovených, ktorí vyjadrili svoj názor (68 %), si vybrali piatok alebo sobotu.

Rebríčky budú zjednotené

Prechod na „Hudobné piatky“ v mnohých krajinách tiež povedie k zmene rebríčkov (hitparád). Hudobné rebríčky reflektujú týždenné predaje, preto zmena dňa určeného na vydávanie noviniek na piatok vyvolá aj zmenu v týždenných hitparádach. Napríklad BBC vo Veľkej Británii začne svoju prvú piatkovú “chart show“, ktorú presunula z nedele. Vo Francúzsku televízna stanica D17 presunie týždenne vydávané aktuálnej hitparády z utorka na piatok.

Reklama
Reklama www.bedy.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Bez autorov o autoroch. Taký je návrh nového Mediálneho zákona, ktorý 7. októbra 2021 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo kultúry (MK SR). Návrh...

Zaujímavosti

For You predstavuje novú skladbu Best of Slovak pop 2000 – 2009 (Antológia III), ktorou sa na chvíľku prenesiete do začiatku storočia. „Chceli sme...

Kapely

Roman, Robo, Marek a Viktor z kapely Pell-Mell 59 predstavujú novinku zo svojej tvorby. Singel s názvom „Poď so mnou“ zverejnili chalani aj s...

Novinky zo sveta hudby

Deviatu štúdiovú platňu predznamenali dva single. Pilotný Higher Power mal svetovú premiéru na medzinárodnej kozmickej stanici, kde si ho počas online prenosu prehral francúzsky astronaut Thomas...

Reklama