Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

„Hudobné piatky“ prichádzajú – nové albumy a single budú vydávané v jeden deň

Od piatka 10. júla budú hudobné novinky po celom svete pre fanúšikov k dispozícii vždy v rovnaký deň. Týmto dňom sú tzv. „Hudobné piatky“. Až do teraz boli albumy a single vydávané v rôznych krajinách odlišne. V pondelok vo Francúzsku a Veľkej Británii, v utorok v USA a Kanade a v piatok napr. v Austrálii a Nemecku.

Hudobne piatky

Fanúšikovia teraz môžu získať novú muziku v rovnaký deň po celom svete a nemusia tak čakať na deň, keď sú v ich krajine vydávané albumy a single. Vznikom „Hudobných piatkov“ zanikne spleť rozdielnych dní pre vydávanie nových albumov a singlov. Fanúšikovia už nebudú frustrovaní z toho, že v určitý čas nebolo napr. možné v ich vlastnej krajine získať prístup k hudbe, ktorá v inej krajine už bola legálne k dispozícii.

Prechod na „Hudobné piatky“ je celosvetovo realizovaný prostredníctvom zúčastnených vydavateľstiev, maloobchodníkov a umelcov a vďaka nemu dôjde k zavedeniu jednotného dňa pre vydávanie noviniek vo viac ako 45 krajinách.

Reklama

Frances Moore, generálna riaditeľka, IFPI, uviedla: „Prechod na „Hudobné piatky“ znamená, že novinky budú fanúšikom k dispozícii v čase, keď si chcú hudbu najviac užívať, a je jedno, či sú na fyzických nosičoch alebo digitálne. Je to tiež príležitosť, ako zvýšiť povedomie o vydávaní noviniek – hlavnou správou je nasledovné motto: „Mysli na piatok, mysli na novú muziku“. Celosvetový deň pre vydávanie noviniek tiež pomáha umelcom, vydavateľstvám a maloobchodníkom tým, že dôjde k limitácii času medzi vydávaním noviniek v jednotlivých krajinách, čím sa aspoň čiastočne zabráni pirátstvu. Tento dnešný krok je skvelým príkladom spolupráce medzi sektormi, ktoré zahŕňajú vydavateľstvá, umelcov, maloobchodníkov a ďalšie subjekty vo viac ako 45 krajinách.“

Fanúšikovia, profesionáli a ktokoľvek ďalší, kto hľadá informácie o prechode na „Hudobné piatky“, môže navštíviť webové stránky: www.newmusicfridays.com, ktoré obsahujú všetky podrobnosti o prebiehajúcich zmenách.
Prvé celosvetové „Hudobné piatky“

Vlčie maky na novom albume spojili náš krásny folklór a netradičné jazzové aranžmá

V nasledujúcich júlových piatkoch vyjdú napr. tieto albumy: Marika Gombitová: Ten príbeh za náš sen stál (vydavateľstvo Warner Music); Years & Years: Communion (vydavateľstvo Universal Music); The Owl City: Mobile Orchestra (vydavateľstvo Universal Music); Cradle Of Filth: Hammer Of The Witches (vydavateľstvo Mystic Production); The Chemical Brothers: Born In The Echoes (vydavateľstvo Universal Music); Pitbull: Dale (vydavateľstvo Sony Music); Snoop Dogg: Bush (vydavateľstvo Sony Music) a mnoho ďalších.

Reklama

Celosvetový prechod

„Hudobné piatky“ sa začnú vo viac ako 45 krajinách sveta. Z týchto krajín už 11 vydáva novinky v piatok, zatiaľ čo ostatné krajiny budú musieť zmeniť deň pre vydávanie noviniek. Nad prechodom na celosvetové „Hudobné piatky“ mala dozor medzinárodná riadiaca skupina zložená z nasledujúcich organizácií:

  • IFPI, reprezentujúca približne 1 300 nahrávacích spoločností na celom svete;
  • WIN-Impala, reprezentujúca nezávislé nahrávacie spoločnosti na celom svete;
  • FIM, reprezentujúca zväzy a združenia hudobníkov na celom svete;
  • Featured Artists Coalition, reprezentujúca britských umelcov;
  • Entertainment Retailers Association (ERA) – (Veľká Británia);
  • The Music Business Association (Music Biz) – (USA).
Producenti Bromo a Yantosh prinášajú letnú novinku s názvom Way Out!

Spotrebiteľský prieskum

Nezávislý výskum naznačuje, že hudobní fanúšikovia chcú mať novinky k dispozícii na začiatku víkendu. Spotrebiteľský prieskum spoločnosti TNS spracúvajúcej údaje zo siedmich krajín[1] ukazuje, že spotrebitelia, ktorí vyjadrili svoj názor, preferujú piatok a sobotu ako dni na vydávanie noviniek. Viac ako dve tretiny z oslovených, ktorí vyjadrili svoj názor (68 %), si vybrali piatok alebo sobotu.

Reklama

Rebríčky budú zjednotené

Prechod na „Hudobné piatky“ v mnohých krajinách tiež povedie k zmene rebríčkov (hitparád). Hudobné rebríčky reflektujú týždenné predaje, preto zmena dňa určeného na vydávanie noviniek na piatok vyvolá aj zmenu v týždenných hitparádach. Napríklad BBC vo Veľkej Británii začne svoju prvú piatkovú “chart show“, ktorú presunula z nedele. Vo Francúzsku televízna stanica D17 presunie týždenne vydávané aktuálnej hitparády z utorka na piatok.

Raper Dejvec predstavuje svoj prvý videoklip k skladbe Ready

Najčítanejšie články

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež: