Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Hudobný skladateľ Martin Kráľ skomponoval hudbu k animovanému filmu, ktorý poputuje na svetové festivaly

Hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ sa snaží, popri tvorbe populárnej hudby na Slovensku, aktívne podporovať a motivovať mladých ľudí v ich ceste za svojimi snami. Najnovšie skomponoval hudbu k animovanému filmu talentovaného študenta Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, ktorý po úspešnej premiére poputuje na svetové festivaly.

Asi pred pol rokom Martina Kráľa oslovil Imrich Kútik, talentovaný študent Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, či by neskomponoval hudbu k jeho krátkemu animovanému filmu. Martin je známy tým, že podporuje mladé talenty, preto ho ponuka tejto spolupráce zaujala. Rozhodol sa ju prijať a k animovanému filmu Mathias skomponoval výnimočnú hudbu plnú emócii. „Mám rád všestrannosť v hudbe a nebojím sa žiadnej výzvy. Komponovanie hudby k filmu je diametrálne odlišné od komponovania populárnej hudby. Mojou úlohou je sledovať film, držať sa dejovej línie a vytvárať k jednotlivým scénam hudobnú emóciu,“ povedal hudobný skladateľ Martin Kráľ.

Podľa režiséra filmu Imricha Kútika, ktorý je zároveň autorom scenára, výtvarnej koncepcie a animácie, sa filmom Mathias pokúša divákovi sprostredkovať, pre neho veľmi osobnú tému vyrovnávania sa človeka s  vnútornými démonmi. Príbeh sa odohráva v dvoch časových epochách z pohľadu dvoch hlavných postáv – mŕtveho aristokrata a vykrádačky hrobov.

Reklama

„Film Mathias ma upútal krásnou animovanou tvorbou. Pri jeho sledovaní som cítil tajomno a strach, ktoré sa miešali s neistotou, čo sa pretavilo do hudby, ktorú som k filmu skomponoval. Finálny soundtrack znie jedným slovom mysteriózne,“ dodal Martin Kráľ.

Film mal premiéru na pôde VŠMU dňa 26. augusta 2021 a čoskoro bude putovať na svetové festivaly. Martina po premiére filmu čakal potlesk nie len od študentov ale aj od hodnotiacej komisie, ktorá pozitívne hodnotila jeho jedinečnú a originálnu hudbu.

Martin Kráľ sa narodil v roku 1988 v Bratislave. Nepochádza z hudobnej rodiny a nevyštudoval konzervatórium. K hudbe a hre na klavíri sa dostal v útlom detstve. Šiel za svojim snom a dnes sa venuje výlučne autorskej tvorbe. Hoci je aktuálne považovaný za jedného z najtalentovanejších skladateľov slovenskej populárnej hudby, nie je mu cudzí žiaden štýl. Hudbu tvorí tak ako cíti, vždy autenticky a s vášňou. Okrem komponovania hudby píše aj texty k svojim pesničkám. Na konte má mnoho úspešných spoluprác so známymi osobnosťami slovenského hudobného sveta, medzi ktorých patrí napríklad slovenská rocková legenda Paľo Drapák, vynikajúce speváčky Veronika Strapková, Anabela Mollová, Dominika Jurena Stará, Lenka LeRa Rakar, raperi Vladis, Plexo, Čis T a ďalší. V roku 2017 vydal svoje debutové CD s názvom Tvárou v tvár životu.

Reklama
Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Kapela Horkýže Slíže oznámila na 14.9.2021 vydanie nového albumu Alibaba a 40 krátkych songov 2. Okrem krstu, ktorý sa bude konať v Music a...

Kapely

Žilinská kapela landless 10. septembra 2021 vydala svoj prvý album, ktorý nesie názov „Mirrors“. Na albume sa nachádza 9 piesní, pričom kapela počas prebiehajúceho...

Zaujímavosti

Potrebujete motiváciu na pohyb, lepší spánok alebo dodržiavanie pitného režimu? Inteligentné hodinky X-fit Watch 2 od značky Niceboy dokážu monitorovať nielen váš tep, krvný...

Novinky zo sveta hudby

Multiplatinový Modrý album Mira Žbirku, ktorý vyšiel pred dvadsiatimi rokmi, reštartoval jeho tvorbu do nového tisícročia a znamenal veľký návrat na pódiá megaúspechom skladby Čo...

Reklama