Zaujímavosti
žiadne hodnotenie

Hviezda, ktorá nikdy nezhasla – Johnny Cash

Jeho detstvo nenasvedčovalo tomu, že sa z neho stane jedna z popredných osobností country hudby. Z chudobných pomerov sa ale dokázal šikovne vymaniť a dal sa na cestu muziky.

Ako malý chlapec česal bavlnu v malej usadlosti v Arkansase. Práve táto usadlosť patrila medzi tie, ktoré prideľoval Rooseveltov program tým, ktorí sa zaviazali, že ich budú obrábať. Bol to neľahký život, ale pre rodinu to bola možnosť ako zjemniť, ba dokonca utiecť pred dôsledkami hospodárskej krízy.

Na Johnnyho malo veľmi pozitívny vplyv hudobné prostredie plné náboženských piesní. Z biedneho rádia mu vyhrávali aj najrôznejší vidiecki pesničkári.

Roky 1950 až 1954 sa niesli v znamení služby v americkom letectve. V rovnakom období si kúpil aj svoju prvú gitaru. S priateľmi, ktorí zdieľali rovnakú vášeň pre hudbu začal skladať prvé piesne. Návrat zo služby v americkom letectve sa niesol v hlbokom uvedomení si toho, že kariéra hudobníka je pre mladého Johnnyho stokrát príťažlivejšia než predávanie chladničiek pochybnej kvality v Memphise.

Sun Records – nahrávacie štúdio, ktoré bolo lákadlom aj pre Elvisa, zaujalo aj Casha. V tomto štúdiu nahral svoje prvé nahrávky takmer v rovnakom čase ako samotný Presley. Hneď prvá Cashova platňa zaznamenala úspech a odvtedy šla jeho kariéra nahor závratnou rýchlosťou. Rýchly vzostup si ale vyžiadal aj prešľap v podobe závislosti na povzbudzujúcich drogách a sedatívach určených na spanie. Cash s týmto návykom bojoval až do roku 1968 a potom sa ho konečne zbavil – narozdiel od Elvisa, ktorý s týmto návykom bojoval až do svojej smrti.

Členmi Cashovho súboru bol mužský vokálny kvartet bratov Statlerových, ďalšia generácia slávnej rodiny Carterovej a gitarista Carl Perkins. Cashove platne sa zameriavali na tradičnú vidiecku hudbu. V jeho nahrávkach bola téma obhajoby práv amerických Indiánov a veľký úspech Cash zaznamenal so živými nahrávkami vo väzniciach Folsomu a St. Quentina. V Cashovej tvorbe sa vyskytovali aj piesne, ktoré hľadali cestu k mládeži.

Johnny Cash spolupracoval aj s Bobom Dylanom a pomáhal Krisovi Kristoffersonovi najmä v začiatkoch jeho kariéry.

Johnny Cash sa svojou tvorbou zaradil medzi najväčšie legendy hudby 20. storočia a jeho prínos je najmä v tom, ako brilantne vyniesol vidiecku hudbu na vrchol slávy.

Autor: Vanesa Urbanová

Pridať komentár

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

To Top