Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Jake Aarons: ,,Nejtěžší pro mě bylo ukázat světu svou křehkost a zranitelnost,“

Jake Aarons je 20 letý singer/songwriter (písničkář) z Karlových Varů. K jeho žánrům patří indie pop, indie folk, singer/songwriter. Kromě hudby se věnuje i psaní básní. 16.června 2018 vydal své první EP s názvem „4 songs of loss“.

Jak jste se dostal k hudbě? Byl jste k ní veden od malička?

Nebyl, hudba si vlastně našla mě. Přišlo to tak nějak samo, bylo mi asi 12-13, poznal jsem s novou školou a novým městem i nové lidi, a hlavně nové dívky. To je nevyčerpatelná inspirace. Postupně jsem začal skládat básničky (tehdy česky), poté i psát písničky, ale neuměl jsem na nic hrát ani zpívat. K 15. narozeninám jsem dostal první kytaru a začal se doma učit. Šlo to pomalu, ale když cítíte, že vás to opravdu baví a každý nový naučený akord nebo píseň je pro vás jako dar, ten čas u toho strávený vám nevadí. Kamarád, který měl několik kapel, hrál i zpíval, mi pak pomohl se zhudebněním prvního mého textu. To mi bylo asi 17. Naučil mě jak strukturovat text, jak si hrát s melodií a akordy apod. 

Říkáte, že při zhudebnění prvního textu vám bylo 17 let. První EP až ve 20 letech, co vás zdrželo?

Strach. Nulová sebejistota. Nejtěžší pro mě bylo ukázat světu svou křehkost a zranitelnost. Tak nějak dostatečně jsem se naučil hrát na kytaru a skládat. Ale zpívat jsem absolutně nemohl. Nabídli mi, že bych mohl psát texty pro jiné hudebníky, a to byl ten moment, kdy jsem se nad sebou zamyslel.  Nechtěl jsem, aby moje zkušenosti, moje emoce, zážitky, pocity, prostě cokoliv, co se v textu odrazilo z mého života, zpíval někdo jiný. A tak jsem se začal učit. Sám, s kamarády ze ZUŠky a poté i soukromé hodiny zpěvu.

Jak vznikalo EP „4 songs of loss“?

Vlastně náhodou. Byl jsem na koncertě v Praze, kde jsem se seznámil s producentem, který zde vystupoval. Já byl jen divák. Později jsme komunikovali, vyzval mě ať mu pošlu nějaké demo nahrávky, které se mu zalíbily a pozval mě nahrávat k němu do Berlína. O svém albu jsem do té doby jenom snil, nikdy by mě nenapadlo, že se to seběhne takhle rychle, nečekaně.

Co bylo však mnohem těžší, bylo zařizování, až když bylo album hotové. Autorská práva, vydání na Spotify, iTunes apod. A všechny věci okolo propagace.

Mluvíte o křehkosti a zranitelnosti, o čem je „4 songs of loss“?

O ztrátě. O ztrátě v mnoha různých podobách. 4 písně, 4 ztráty, 4 příběhy, 4 lidé. Ty písně se hodně liší i „kvalitou“ textu či hudby. Nahrané byly samozřejmě všechny v Berlíně, ale některá byla napsaná dva měsíce před nahráváním, některá dva roky zpátky nebo i déle.

Je tam píseň o ztrátě nejlepšího kamaráda, který mi za ten krátký čas, co jsme spolu byli, spoustu dal a naučil. Bohužel jen na jeden rok, a stejně jak se tu objevil, tak i zmizel.

Jsou tam písně o lásce, nenávisti, přátelství, které nebylo jen přátelství.. Každý si v tom asi něco najde. Nechci prozradit uplně vše. Každý se na to může dívat z naprosto jiného úhlu pohledu a to mě na tom baví. 

Jaké byly reakce?

Pro mě absolutně neskutečné. Samozřejmě moji nejbližší slyšeli písně dávno před release datem, nejbližší kamarád byl v Berlíně semnou při nahrávání. Ale pak přišel release date, hodil jsem to online a bylo to šílený. Třásl jsem se, byl jsem nervózní, špatně se mi dýchalo.. Měl jsem vážně strach. Vypl jsem mobil, počítač, dal jsem si panáka a trochu se uklidnil. Až pak jsem se vrátil do online prostředí.

Nikdy by mě nenapadlo, kdo se všechno ozve. Samozřejmě přátelé a známí. Ale spoustu cizích lidí, nebo lidí, s kterými se rádi nemáme. To pro mě znamená nejvíc. Když vás někdo nemá rád, ale i přesto ho něco donutí ocenit vaši práci. Takže já jsem nadmíru spokojen, asi se to povedlo.

A co bude dál? Plánujete další album? O čem?

Chystám se za hudbou do Dublinu. Poznat další hudebníky (anglicky mluvící/tvořící), zkusit si busking a podívat se na místa, která jsem si do teď jen představoval. Po létě nebo na konci léta bych chtěl začít více vystupovat živě, mám za sebou zatím jen pár vystoupení, začal jsem totiž přesně 1. května 2018, před vydáním alba. 

Další album? Samozřejmě mám nějaký koncept v hlavě (nebo dva), ale tentokrát nechci nic uspěchat. Chci tomu dát dostatek času, dostatek úprav a všeho okolo. Nechat to správně uzrát. Takže zatím nechci/nemůžu prozradit kdy a o čem bude. Ale demo nahrávky jednoho projektu už jsou připravené. ;-)

Budeme se těšit a přejeme mnoho štěstí při další tvorbě! Děkujeme.

Já moc děkuju Mějte se.

Reklama
Reklama www.bedy.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Bez autorov o autoroch. Taký je návrh nového Mediálneho zákona, ktorý 7. októbra 2021 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo kultúry (MK SR). Návrh...

Zaujímavosti

For You predstavuje novú skladbu Best of Slovak pop 2000 – 2009 (Antológia III), ktorou sa na chvíľku prenesiete do začiatku storočia. „Chceli sme...

Kapely

Roman, Robo, Marek a Viktor z kapely Pell-Mell 59 predstavujú novinku zo svojej tvorby. Singel s názvom „Poď so mnou“ zverejnili chalani aj s...

Novinky zo sveta hudby

Deviatu štúdiovú platňu predznamenali dva single. Pilotný Higher Power mal svetovú premiéru na medzinárodnej kozmickej stanici, kde si ho počas online prenosu prehral francúzsky astronaut Thomas...

Reklama