Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Jimi Cimbala: Nakoniec vždy rozhodne poslucháč!

Jimi Cimbala patrí už dlhé roky k Slovenskej gitarovej elite. Slovenské farby však úspešne reprezentuje aj v zahraničí. Pre viac info o Jimim kliknite SEM. O tomto,  jeho producentských počinoch,  plánoch, ale aj o súkromí sme sa s ním porozprávali v jeho domovskom štúdiu Randal Factory.

Ahoj Jimi. Naša posledná návšteva u Teba bola približne pred rokom. Čo sa za ten čas v Tvojom profesionálnom živote odohralo?

Ahoj. Tento rok niesol v znamení hudobných produkcií a koncertov s mojou kapelou Metropolis. Po dlhšom čase sme sa opäť vrátili na pódia a odohrali festivalové leto a okrem nového albumu pripravili aj nový koncertný program na naše jesenné tour.

Reklama

Zastavme sa u produkcií. Asi najväčším Tvojím producentským počinom v poslednom období je nový album nitrianskych Zoči Voči. Skladby ihneď po zverejnení dosiahli úžasné čísla a pozitívnu odozvu u fanúšikov no jedna skladba na tomto albume vytŕča a reakcie na ňu sú prinajmenšom kontroverzné.

Myslíš určite skladbu „Deti stratenej generácie“, ktorú Zoči Voči naspievali s Egom. Tento nápad sa mi od začiatku veľmi páčil z niekoľkých dôvodov. Zoči Voči počas celej prípravy a nahrávania albumu nikdy neriešili, či niečo na tejto doske niekoho rozruší alebo pohorší. S týmto sa popravde často nestretávam a o to viac je mi to sympatické. To však neznamená, že sme si všetci neuvedomovali kontroverznosť tohto počinu. Napriek tomu sme sa do toho pustili. Skladba je presne taká, akú sme ju chceli mať a ak by sme ju chceli inak, tak by sme ju inak urobili. Kombinácia gitár, elektroniky, screamu a rapu. Na albume je ako bonus a tak ju aj treba chápať v zmysle, že toto nie je typická skladba Zoči Voči. Naháňanie čísel by asi nemalo byť prioritou, ale čísla mnohé napovedia a je to jediný merateľný ukazovateľ popularity hoci nie úplne presný. Sám som bol prekvapený, aké úžasné výsledky dosiahli chalani po zverejnení prvej várky skladieb z nového albumu, ktorý som im celý produkoval a ktorého súčasťou táto skladba je. Behom 5 minút 300 fb lajkov a desiatky zdieľaní. A toto sa odohralo 5x po sebe každých 10 min. Ako chalani skladby postupne zverejňovali. Ťažko objektívne posúdiť čo je skutočne úspešné  no osobne si myslím, že youtube mnohé napovie nakoľko je „hlasovanie“ anonymné. V tejto chvíli skladba začína svoju 75tu tisícku a lajky s počtom 1350 približne o jednu tisícku vedú nad dislajkami a to v priebehu pár dní.

Maduar odmieta diskrimináciu a radšej bude koncertovať online, alebo vôbec!

Takže tento singel aj napriek kontroverznosti si poslucháča evidentne získal a nakoniec vždy rozhodne len a len poslucháč. Počas celej svojej hudobnej činnosti som veľmi ctil zásadu, že nie každému sa musí páčiť všetko a ako som už povedal od nápadu nám bolo jasné že táto skladba bude mať 2 tábory, takže nedeje sa z nášho pohľadu nič prekvapivé. Tým chcem povedať, že rozhodne si nemyslím, že každý komu sa to nepáči je povedzme hluchý a nevie čo je dobré:) Na takéto názory už som veľký chlapec:) Proste sme vedeli, že toto bude pre mnohých ťažko stráviteľné:) Skladba každopádne vzbudila veľký záujem a podľa youtube podstatne viac pozitívny čo ma len teší a to nie len kvôli vlastnej zainteresovanosti, ale aj kvôli tomu, že sa niekto nebál niečo takéto urobiť a aj pre spojenie štýlov.

Reklama

243612_10151006801193138_595992225_o

Poďme ku koncertom. Viem že Ťa čaká koncertmi nabitá jeseň a zima a to nie len s jedným projektom.

Áno. Okrem turné so svojou kapelou Metropolis ma čaká ešte turné s Luckou Bílou. S Luckou som už v minulosti spolupracoval a som rád že sa na jednom pódiu stretneme opäť. S Metropolis ideme na klubové turné na ktoré sa veľmi tešíme. A v rámci tohto tour na niekoľkých koncertoch si strihnem „dvoják“ pretože tam vystupujem aj s kapelou Call me Steve. Taktiež sa ako hosť zúčastním na niekoľkých koncertoch Zoči Voči. Takže jeseň a zima 2013 bude u mňa v znamení koncertov s rôznymi interpretmi.

To vyzerá ako dosť nabitý program. Dá sa to všetko stihnúť?

Reklama

Určite áno:) Priznávam, že len pri úplnom vyťažení som spokojný a fungujem správne:) V dňoch, kedy nemám koncert sa zavriem do štúdia budem sa priebežne venovať hud. produkcii kapiel The Downhill, Konečná Verzia, Neverback, a samozrejme Metropolis. Každopádne sa však pokúsim v tomto období dodržať svoje predsavzatie – aspoň jeden deň v týždni bez hudby:)

Domi Stoff z King Shaolin prichádza so sólovým albumom v slovenčine

Mnohí Ťa poznajú hlavne z televíznych show, ktoré majú už aj medzinárodný rozmer a taktiež aj často spolupracuješ so zahraničnými interpretmi a to nie len z Českej Republiky. Povieš nám o tom viac?

Som veľmi rád ak príde nejaká ponuka na spoluprácu zo zahraničia či už v rámci koncertovania, alebo hudobnej produkcie. Je pravda, že väčšina týchto spoluprác je z Českej Republiky hoci, ako federálne dieťa stále nijako neviem CZ prijať ako cudzinu:) Tých zahraničných spoluprác bolo viac z rôznych štátov EU, ale aj z Ruska či USA. Bohu vďaka všetky dopadli dobre. Priznávam sa, že v tomto ohľade som na seba hrdý. Naozaj ma napĺňa hrdosťou ak sa mi podarí urobiť dobré meno dvojkrížu za hranicami.

Reklama

Koho zo Slovenských gitaristov obdivuješ?

Je ich viac. Ale môj osobný Slovenský top je už dlhší čas Henry Tóth. Určite musím spomenúť aj Miška Bugalu, kvôli jeho hudobnému zmýšľaniu. Jeho nové CD je naozaj výborné.

V televíznych show bolo často aj z obrazovky vidieť, že práve s Michalom Bugalom ste správne zohratá dvojica.

Reklama

(Smiech) S Michalom si veľmi dobre rozumiem. Hoci sme každý v inom spektre gitarového sveta chvíľa ticha medzi nami nehrozí….vždy začne hrať, keď mu idem niečo povedať:)

Čo Tvoje plány do budúcna?

Pomaly už začíname s Metropolis zapĺňať prvé termíny na rok 2104.Radi by sme išli na menšie České klubové turné. Rád by som sa aj povenoval svojmu sólovému projektu NUM3R1, kde bude počuť niekoľko veľmi známych hlasov aj zo zahraničia.

Reklama

V poslednom čase si sa stal na Slovensku predstaviteľom trendu, ktorý upúšťa od používania gitarových aparátov. Čo Ťa k tomu motivovalo?

Gitarový aparát som prestal používať asi pred dvoma rokmi. Dôvod nebol nekvalita gitarových aparátov ani nič podobné:) Svoj Marshall mám stále a nedám na neho dopustiť. Problém bol však inde. V posledných rokoch si asi viac ľudí povedalo, že kúpiť si PA a ozvučovať akcie bude asi super biznis. No dôsledkom boli len majitelia aparatúr, ktorí vôbec netušili čo robia a tak darmo som mal z aparátu skvelý zvuk, keď dopredu ho dokázalo preniesť možno 10% zvukárov a tak som rezignoval. Teraz je moja komunikácia so zvukárom ohľadom gitarového zvuku zúžená na „prosím si korekcie na nulu“. Ďalšia výhoda sa prejavuje v menších kluboch. Nerevem z pódia, ale zvukár ma dá tak nahlas, ako mám byť. Mám všade svoj sound a toto rozhodnutie neľutujem. Rozumiem však aj tým, ktorí na gitarové aparáty dopustiť nedajú. Takže naozaj nič proti aparátom. Nedávno sa mi dostal do rúk aparát Slovenského výrobcu TGS a hralo to ozaj parádne.

Spevák Ed Sheeran oznámil vydanie nového singla

A čo voľný čas?

Reklama

Potápanie, snowboard, korčule a dosť sa venujem štúdiu biblie čo mnohých zaráža. Nie som žiadny fanatik ani inkvizítor,(čo si hneď niekto predstaví, ak takéto niečo počuje) ale nie nadarmo sa jej hovorí kniha kníh a ak sa poznatky správne aplikujú vie byť naozaj výborný radca. Celkovo by som však rád do života zaradil viac aktívneho „mimopódiového“ pohybu. Túto oblasť som v roku 2013 naozaj zanedbal a je to aj vidno (smiech)

Ďakujem za rozhovor.

Ďakujem aj ja – ahoj:)

Reklama

https://www.facebook.com/pages/Jimi-Cimbala/565737853444361

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež: