Zaujímavosti

Jimi Cimbala predbehol speváčku Leu Danis a uviedol jej skladbu!

Slovenská speváčka, textárka LEA DANIS (a niekdajšia fit-modelka pre  Victoria’s Secret), vlastným menom Lea Daniš, má novú intímnu skladbu s názvom TOMORROW. Gitarová balada uzrela svetlo sveta trochu netradične, na profile sociálnej siete známeho slovenského hudobníka.

“Blízka priateľka a speváčka Andrea Turčina mi napísala, že by rada dostala takú kritiku, ako ja na Tomorrow,” spomína si Lea, “Netušila som, o čom hovorí. Tak mi napísala, že si kukni profil Jimiho Cimbalu,” usmieva sa Lea, ktorú slová uznávaného muzikanta prekvapili. Jimi Cimbala, popredný slovenský gitarista, ktorý stojí za nahrávacím štúdiom Randal Group Production, slovami chvály na svojom nešetril. Pozrite sa sami.

JIMI CIMBALA na svojom FB profile napísal: “Autenticita v každej note. Človek by si povedal…. čo už originálne sa dá urobiť v akustickej veci gitara/spev. A predsa sa niečo našlo :) Použitie a spracovanie spevu, akoby ďalšieho nástroja tak, ako je to urobené tu je podľa mňa super nápad, ktorý už aj tak skvelú veci dal o ďalší stupeň hore. Z celého toho cítim veľkú autenticitu. Z gitary, v ktorej je nechaná všetka tá krásna špina zo spevu, z ktorého počuť, že je maximálne pôvodný a pokiaľ vôbec editovaný, tak len minimálne. Čo sa týka angličtiny, tak pre mňa medzi tým množstvom kapiel, ktoré sa snaži spievať po anglicky úplne iný level. Ona nielenže anglicky spieva, ale aj hudobne rozmýšľa. Rytmika je nedáva prísne mantinely – vníma ju jasne, ale krásne si nad nou pocitovo baletí, a to ju na stupnici uveriteľnosti prejavu posúva úplne inde. Dostala z minima maximum :) ” 

“Vyslúžiť si takúto pochvalu v tomto rannom štádiu kariéry, ak to tak môžem nazvať, pre mňa znamená veľa,” dodala speváčka a textárka, ktorá minulý rok prekvapila aj chytľavým letným singlom DANCE. Ten si svoje miesto našiel aj na tanečnej Európe 2, niekoľko týždňov sa držal aj v top 3 Rebríčka tanečného Rádia Sity. 

Do popredného Randal Group, štúdia sa Lea chystá čoskoro, či nás poteší hudobnou spoluprácou, to sa nechajme prekvapiť. “S Jimim sme sa osobne ešte ani nestretli, komunikoali sme zatiaľ len cez mail, ale verím, že hudobné zladenie by mohlo byť, uvidíme,” povedala Lea.

O gitarový aranž balady TOMORROW sa na základe Leinho dema postaral talentovaný gitarista Tibor Dragon z Košíc. Postprodukciu Lea zverila do rúk jej obľúbeného pražského štúdia AudioWizzards pod vedením Jána Zborovjana. Skladba vznikla veľmi spontánne, keď sme sa s Tiborom stretli na skúške pred vystúpením v košickej Tabačke a jemu sa skladba páčila. Nad druhý deň, za asi hodinku, sme pri vybrnkávaní v obývačke dospeli k finálnemu demu. Tibor je neskutočne muzikálny a hlavne s tou jeho pozitívnou energiou, to je radosť pracovať,” spomína si Lea, ktorú Tibor sprevádzal pri rádiovom turné s letnou pesničkou Dance. 

„Tomorrow vznikla prirodzene, pretože Lea prišla s melódiou a textom, ktorý sa človeka dotkne a vyvolá emócie. V takom prípade je pre mňa veľkou radosťou podieľať sa na jej tvorbe, stačí nechať sa viest speváčkou,” uviedol hudobník, ktorý pôsobí vo vlastnom zoskupení The StreetGrove. Skladbu dvojica finálne nakoniec nahrala nadiaľku a materiál putoval do Prahy na spracovanie. “Niektoré pesničky vznikajú dlho, pridlho, tu to bolo presne opačne,” uzavrela Lea.

Skladba TOMORROW je výpoveďou o nespokojnosti a strachu človeka z prítomnosti. Niektorí preto utekajú späť do minulosti, ktorú si prikrášľujú, iní naopak, snívajú o budúcnosti, ktorá má vždy čas na to, aby sa stala realitou. A tak sa často ocitáme v kruhu melanchólie miešanej s akousi prokrastináciou.

Pesnička predznamenáva príchod Leinho debutového EP “Let Me” (Dovoľ mi), ktoré  vyjde na jeseň tohto roka. Objavia sa na ňom najmä spolupráce, s Českou republikou aj ukrajinským Kyjevom, kam Lea v tomto období často cestuje.

Novinky z pripravovaného EP predstaví naživo s kapelou okrem iného aj open air, a to na blížiacom sa festivale zdravého životného štýlu Fitfest na Železnej studničke 16. júna či multižánrovom festivale Holidayland v Senici 17. august už toto leto.

KTO JE LEA DANIS?

LEA, vlastným menom Lea Daniš, mladá speváčka, pôvodom Humenčanka, je nová tvár slovenskej hudobnej scény. Jasne sa profiluje prostredníctvom špecificky zafarbeného hlasu a vlastnou tvorbou ovplyvnenou predovšetkým soulovou klasikou a súčasnou popovou európskou aj americkou scénou. Písaniu textov v slovenčine aj angličtine sa popri škole venovala odmalička, kedy začala objavovať divadelné dosky, tanečný parket a nakoniec aj módne mólo. Málokto vie, že si Leu vybral manažment prestížnej VICTORIA’s SECRET ako dvornú fit-modelku na exotickej Srí Lanke. Po skúsenostiach a cestách po Ázii sa vrátila do Európy, aby sa naplno venovala hudobnej tvorbe a spevu, ktorý začala paradoxne študovať práve na Srí Lanke.

Speváčka, autorka melódie a textu k jej prvému singlu s názvom SUNSHINE zapracovala na prvotine v Belgicku pod dohľadom luxemburského producenta Arkera (Peter Gabriel, Imogen Heap, Massive Attack) a štúdia Wisseloord Studios v Holandsku (Muse, Franz Ferdinand, Coldplay). Minulé leto sa zo slovenského éteri ozývala skladba DANCE, ktorú Lea vytvorila v spolupráci so slovenským producentom Jánom Zborovjanom v štúdiu AudioWizzards. Lea na jeseň tohto roku vydáva debutové EP s názvom Let Me, na ktorom spolupracovala.

To Top