Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Jimi Cimbala si nechal vyrobiť gitaru na mieru. Pozrite sa na tú špecialitku!

Jimi Cimbala nesporne patrí k popredným Slovenským gitaristom a jeho sóla sú ozdobou nejednej známej skladby. Taktiež ho mnohí poznajú z koncertných pódií, kde svojou hrou doprevádza tých najznámejších spevákov a to nie len na Slovensku.

Jimi má vo svojej zbierke niekoľko desiatok gitár ale teraz si nechal na mieru vyrobiť jednu špeciálnu!

Do zbierky ti pribudla ďalšia nová gitara, prečo si sa rozhodol nechať si ju vyrobiť na mieru?

Reklama

Môj pôvodný zámer bol reagovať na trend v oblasti gitár, kde headless nástroje získavajú čoraz väčšiu popularitu. Keďže aj ich zvuk je pomerne špecifický a veľmi moderný chcel som aby takýto nástroj mali k dispozícii aj klienti v mojom stúdiu. Časom sa mi však nazbieralo viac špecifík, ktoré som chcel na nejakom nástroji mať a keďže žiadny výrobca takúto kombináciu neponúkal a kúpa sériovky by bola v podstate kompromis aj pri najvyžších radách – moja voľba bola jasná.

Na čiernu farbu sme už u teba zvyknutí, ale prečo fialové prvky?

Tu Ťa musím trošku poopraviť. Na fotke, ktorú som zverejnil ja naozaj farba podsvietenia fialová no dá sa meniť podľa potreby. Ledky na gitare nie sú žiadna novinka. Chcel som som však, aby pôsobili elegantne. V tomto je hranica medzi krásou a gýčom veľmi tenká, ale myslím, že sme to s Igorom dali tým správnym a požadovaným smerom. Z výsledku sa tešíme.

Reklama
Peter Nagy prichádza po 12-tich rokoch s novým albumom

Ako to, že má gitara len 6 strún? :-) V poslednej dobe si hral na 7 – 8 strunové gitary.

Túto gitaru plánujem použivať primárne pre svoj sólový gitarový projekt, kde používam viac ladení. Je to zamerané skôr na hru git. sól, než na hlboké groovy hoci tie tam tiež rozhodne nechýbajú. Práve kvôli fanfretom je gitara veľmi variabilná v ladení. Momentálne je ladená do open B – uvidíme však čo ukáže prax.

Vedel by si slovami popísať, ako tá gitara hrá?

Je to absolútne moderný gitarový sound.Ako keď vezmeš stratocaster a napr. ibanez prestige, dáš ich dokopy. Aj to zvoní aj to tlačí. Tučný, zvonivý čitateľný zvuk.

Reklama

Z čoho je gitara vyrobená a aké obsahuje komponenty?

Telo gitary je z jaseňa, krk z fladrovaného javora a hmatník z ebenu.Menzúra je 25,5/26,5 a pražce dunlop 6100.Rádius 16. Posledné 4 polohy sú scalloped. Gitara je osadená mojou najobľúbenejšou kombináciou snímačov EMG H4/EMG H4A. Nástroj je taktiež osadený piezo snímačom B-band s elektronikou fishman powerchip. Zaujimavosťou je, že na gitare nie je tónová clona. Druhý potenciometer slúži na nastavenie pomeru EMG snímačov a pieza.

Spevák Ed Sheeran oznámil vydanie nového singla

Rozhodoval si sa dlho medzi tým, kto ti takúto špeciálnu gitaru vyrobí? Prečo si sa rozhodol pre výrobcu Keller?

Reklama

Dôležitým faktorom v tomto bola pre mňa skúsenosť s gitarami od Igora Kellera. V priebehu posledného roka som mal možnosť si v praxi vyskúšať niekoľko nástrojov z jeho dielne a bol som z nich naozaj nadšený či sa už jednalo o typ tele, alebo 8strunku. Preto som si povedal, že ak si ešte niekedy nechám robiť gitaru bude to práve v Kráľovom Brode. To že sa jednalo o správnu voľbu sa ukázalo aj počas výroby nástroja. Každý handmade nástroj je v podstate jedinečný prototyp no tu to bolo umocnené o to, že sa tu museli použiť aj niektoré na mieru vyvinuté technológie, aby sa dosiahol požadovaný efekt. Igor vždy hľadal cestu, ako sa veci urobiť dajú a to ja nie len, ako zákazník, ale aj ako úplne obyčajný človek veľmi oceňujem a obdivujem jeho tech. zručnosť, nápaditosť a trpezlivosť. Koniec koncov výsledok jeho práce hovorí za všetko.

Na hmatníku gitary je symbol stromu. Má to pre Teba hlbšiu symboliku?

Punkáči Deťom vyzývajú svojich priaznivcov: darujme spoločne 100 litrov krvi

Určite áno. Pôvod je biblický. Polovica tohto stromu je listnatá a polovica suchá. Pokúsil som sa takto vyjadriť môj obľúbený verš  Ezechiel 17:24, ktorý je pre mňa povzbudením aj výstrahou. Preto som si dal tento symbol na miesto na ktoré pozerám veľmi často a to je hmatník gitary.

Môžeme ťa s touto gitarou vidieť aj na nejakom koncerte, alebo ide len o zberateľský kus?

Reklama

Určite gitaru nenechám, len v štúdiu. Každá moja kapela má svoj špecifický git. sound. U NoControl sú to Jackson RR a KV a u Metropolis viacstrunové Ibanez, ale môj gitarový projekt je zvukovo veľmi pestrý a vyžaduje viac ladení. Práve tam vidím pódiový potenciál tejto gitary.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Zaujímavosti

Pred pár rokmi sa jeho video na internete stalo virálnym. Reč je o hudobníkovi, ktorá sa volá Bob Wood a keď ako 80-ročný v...

Kapely

Mnohí z Vás si určite všimli, že skupina NoControl nespí ani počas tejto vynútenej koncertnej prestávky. No a to, s čím prichádzajú teraz je...

Novinky zo sveta hudby

Legendárna slovenská kapela Horkýže Slíže využíva „nútenú“ pauzu od koncertovania na tvorbu nového materiálu. Podľa slov speváka Kuka pôjde o pokračovanie albumu Alibaba a...

Zaujímavosti

Odkedy Chuck Berry v päťdesiatych rokoch začal používať na svojej gitare bluesový zvuk, elektrická gitara sa stala dušou rokenrolu. Gitara zapojená do zosilňovača bola...