Viac...

Jízdu na hard-popové vlně si kapela Vesper vyloženě užívá

Článok prečítate za: 4 min.

Rok 2018 se nese u kapely Vesper v duchu oslav desátého výročí vzniku. Pánové pouští do světa jeden singl za druhým a na podzim se chystají vydat již pátou řadovou desku, tentokrát s trochu zvláštním názvem – Pan Optikum. Okolo kapely se toho děje mnoho a tak jsme si řekli, že je čas na pořádný rozhovor.

Pitvat se v historii moc nemá smysl, kdo jste a od kdy jste už veřejnost ví. Co ale hudební kořeny?

Milan Jahodář (MJ): Všichni v kapele jsme od útlého věku nějak spojeni s hudbou. U většiny z nás to šlo přes klasickou hudebku. U mě třeba klarinet a saxofon. Kytara přišla v pubertě kvůli holkám. Pak  přišlo samozřejmě zklamání, že ony na tu kytaru vlastně moc neletí. Ale když už jsem na ní uměl, tak jsem začal skládat vlastní věci do folkové kapely Návštěva. To byla hodně slibně rozjetá kára, ale po deseti letech jsme se rozpadli. Můžu za to asi hlavně já. Zřejmě jsem byl netrpělivý a unavený z toho, že nepřichází rychlý úspěch. Vlastně dost vágní důvod. Ale hlavně jsem věděl, že folk není styl hudby, kterým bych se chtěl do budoucna vyjadřovat. Srdcem jsem rocker a v určitém věku už to muselo ven.

Pavel Ladra (PL): Návštěva a Blue Apples. To jsou dvě kapely, na jejichž základech jsme postavili Vesper. Milan vzal lidi z Návštěvy a já s Petrem Capouškem (bicí) jakožto ex-Blue Applesáci jsme se rádi přidali. V hodně rané tvorbě Vesperu jsou tyhle vlivy trochu znát, ale dneska už je naše muzika jinde. Inspiraci se ale nebráníme, vždyť jedna z našich nejúspěšnějších koncertních pecek je Letiště, což je cover skladby Není kam utýct od Blue Apples.

Vznik kapely se datuje do roku 2007, ale na koncertních pódiích nejste tak dlouho. Co se stalo?

MJ: Myslím, že je to přirozený vývoj. Vesper jsme zakládali jako volnočasovou aktivitu. Někdo chodí do hospody, my jsme chodili (a chodíme) do zkušebny. Muziku milujeme a neskutečně nás baví tvořit nové písničky. Dávat dohromady věci, které mají smysl. Z počátku ta hudba samozřejmě vypadala všelijak, ale časem jsme si vytříbili postupy, jak skloubit velmi různorodé hudební názory do něčeho, co lze dnes označit za typické znaky Vesperácké tvorby. Popové vokální linky postavené na hard-rockově znějící doprovod, to vše doplněné o melancholické, případně kritické, zřídka též vtipné nebo sentimentální texty. Tak vznikl první český hard-pop.

PL: Asi před třemi roky jsme najednou zjistili, že nás to už ve zkušebně nebaví, že máme co hrát, že lidem, kteří to slyšeli, se to líbí a tak jsme začali koketovat s myšlenkou, že to tedy zkusíme naživo. Začali jsme jedním dvěma koncerty ročně a v posledních třech letech se pohybujeme kolem počtu dvacet koncertů za rok. To je pro nás zatím optimální počet. Nějaké navyšování je otázkou dohody mezi členy v kapele, kteří se hudbou neživí. Je potřeba se respektovat v rámci svých osobních časových potřeb.

Letos jste ale hned ze začátku roku hodně aktivní. Je to jen díky desátému výročí?

PL: To jsme rádi, že je to vidět. S výročím to souvisí, ale není to jediný důvod. Nicméně desítka je dobrá příležitost zkusit se pohnout zase o kousek dál.

MJ: Postihla nás neplánovaná personální změna. Odešel Pavel Mojžíš z postu kytaristy. Naštěstí se do kapely vrátil Michal Bartůněk, takže momentálně máme kytaristů dost. Zprvu nepříjemná věc nakonec odstartovala další kroky, jako změna image kapely na pódiu, kdy se „kluci v trikách“ změnili na lehce steampunkové osobnosti anebo způsob vydání nové desky.

Můžete to upřesnit?

MJ: Už tři roky po sobě vydáváme vždycky na podzim desku. A vždycky je nám líto, že to strašně rychle profrčí. Deska, křest, týden je haló a pak se zase rok „nic neděje“. Je to klišé, ale doba je rychlá. Kdy naposled jste si doma sedli a pustili si CDčko od začátku do konce? Je to na lidi prostě moc materiálu najednou. Pan Optikum tedy vydáváme postupně. Jako první vypálil do světa koncem minulého roku Troskoid, v období vánočních svátků Osud a v půlce února Youtuber. Troskoid a Youtuber mají navíc i klipovou podobu.

PL: Ale to není všechno. Singly budeme vydávat dál a ke spoustě z nich chystáme i klip. Dva klipy už jsou venku, další dva jsou natočené a sestříhané. Na další tři už máme náměty a rozpracované scénáře. Je to další rozměr, se kterým pracujeme, a zároveň další způsob, jak doručit našim posluchačům něco navíc.

Budoucí desku nazýváte koncepční. Co si pod tím má posluchač představit a kde berete inspiraci?

MJ: Deska se bude jmenovat Pan Optikum. Jde to ale napsat i jako Panoptikum. A tím se dostáváme k obsahu. Každá písnička představuje nějaký lidský charakter, povahu, životní roli apod. Inspirací nám byly osudy a zážitky reálných lidí. Ať už naše vlastní, nebo někoho z našeho okolí. Vycházíme z toho, že každý člověk má kolem sebe malé panoptikum. A tak si každou písničku narazí na nějaký svůj vlastní prožitek.

PL: Díky rozmanitosti jednotlivých figur bude i každá písnička dost odlišná. Troskoid je apel na příliš zaměstnané lidi. Osud vypráví srdceryvný příběh společné cesty, která jednoho dne končí. Youtuber je uskákaná blbina s triviálním refrénem. Nechci prozrazovat další songy, ale titulní píseň je jedenáctiminutové rockové oratorium, na němž jsme si vyzkoušeli pro Vesper velmi inovativní způsob kompozice. Jsme velmi zvědaví, co na píseň Pan Optikum, jež obsahuje i recitativ Jana Přeučila, řeknou posluchači. Vydání alba chystáme na září.

Recenze na desku Blýská se tkání byly pozitivní. Občas si nějaký recenzent ale povzdechne, že tvoříte a zníte trochu „postaru“. Jak se k tomu stavíte vy?

PL: To je pravda, to někde zaznělo. Zvuk se snažíme průběžně vylepšovat. Každé naše album je nějakým způsobem posunuto zvukově kupředu. To je trend, který se určitě budeme snažit rozvíjet.

MJ: Jde o to, že si zvukově všechno řídíme sami. Pokud bychom měli znít odlišně od současné podoby (čemuž se nebráníme), bude to určitě vyžadovat zásah producenta. Je to určitě cesta, na níž bychom se rádi vydali. Znamená to ale pro nás v současné chvíli vyřešit celou řadu otázek. Kdo by to měl být? Co od něj budeme požadovat? Sedne nám jeho představa? A v neposlední řadě, kde na to vzít finance?

Muzika se podle recenzentů posouvá ke stále větší kvalitě. Takže nezbývá než popřát, ať vám to alespoň dalších deset let vydrží. Díky za rozhovor.

MJ: Díky, snažíme se držet si styl a přesto fanouškům nabízet novinky. Věřím, že se nám to bude dařit i v budoucnu.

PL: Nápadů a energie máme dost, takže budeme dál hrnout do lidí nové vespeří songy. A těšíme se na shledanou na koncertě.

Páčil sa Vám tento článok?

Pridajte hodnotenie kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Pridať komentár k článku

Napíšte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!