Jolana – Všetko najlepšie k meninám!

0
38
views

“Meno Jolana má pôvod z maďarského Jolán, čo znamená dobrá dievčina. Jolana je žieňa, ktorá ochotne komukoľvek pomôže, postará sa a zabezpečí. Avšak veľmi rada ostáva v úzadí. Nepotrebuje verejné uznanie, alebo byť stredobodom pozornosti. Ona je skôr pozorovateľ, ktorý hodnotí, skúma a učí sa na chybách druhých.”

Našli by ste v tomto opise spojitosť s československými elektrofonickými gitarami? 😀

Jolana veľmi rada ostáva v úzadí… Nie je to Fender alebo Gibson, no napriek tomu si vydobyla popredné miesto medzi gitarami svetových značiek. Nepotrebuje však verejné uznanie alebo byť stredobodom pozornosti. Vedeli ste však, že gitary tejto značky vlastnili velikáni ako George Harisson z Beatles alebo Jimmy Page z Led Zeppelin? Určite by sa našli aj ďalší, ktorí si ju podržali.

Kde však začala história týchto gitár? V roku 1955 se v juhočeskom Blatné naplno rozbehla výroba elektrofonických gitár pod názvem “GRAZIOSO”. To ale ešte nebola naša stará známa Jolana, ale Resonet. V roku 1958 získal jeden z modelov elektrických gitár GRAZIOSO-Resonet zlatú medailu na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli. Približne v tom istom roku boli gitary GRAZIOSO, ktorých v tej dobe bolo už asi 6-7 typov vyvážené pod obchodným názvom FUTURAMA firmou Selmer do Anglicka. Výroba eleltrických gitár v Blatné skončila v 60. rokoch, kedy sa tu vyrábali veľmi obľúbené “STAR-Resonet” (Futurama I a II), ktoré sa neskôr vyrábali v Krnově (Star III-X), ale to už bola na svete Jolana. Než opustíme Južné Čechy treba upozorniť na geniálnych konštruktérov, ktorí 1955 – 1956 zostrojili a namontovali do GRAZIOSO tremolo. Až za dvadsať rokov (!) “objavili” v Amerike floyd rose.

Netreba spomínať celú históriu Jolán, všetky modely, či ako to celé vzniklo. Na to sú tu iní poverení. Od polovice 70. rokov tiež chýbajú hodnoverné informácie o presných rokoch vzniku, vývoji a výroby s jej lokalizáciou. Treba určite ešte zmieniť výborného konštruktéra Josefa Růžičku (*1. 10. 1928/+ 3. 8. 2004), ktorý nám túto značku priniesol a možno ho od roku 1953 pasovať na prvého európskeho zhotoviteľa elektrofonickej gitary. Ešte raz teda Jolana – všetko najlepšie!

Viac info: http://www.jolana.info/