Kanapa a hostia 19. apríla v kine Tatra!

0
5
views

Pozývame Vás na koncert kapely KANAPA. Koncert sa uskutoční v kine Tatra, dňa 19.04. t.j. v piatok o 21 :00 hod. Na koncert si kapela pozvala zopár hostí: Michal Kopecký – saxofón, Zuzana Novotná – spev, Zuzka a Terka Čokynové – spev, klavír. Tešíme sa na Vašu účasť.

KANAPA je názov komorného akustického hudobného zoskupenia z mestečka Vráble. K histórii zhruba toľko, že vznikla ako taký malý trucprojekt skladateľsko-textárskej dvojice Peter Prešinský – Filip Németh po rozpade ich skutočne multižánrovej a štýlovo nezaraditeľnej kapely Nové Zvuky Starého Pľúcneho v zime roku 2007/2008. Pod vplyvom niekoľkých pomerne čerstvých hudobných skúseností s autormi a interpretmi ako José Gonzales, Simon & Garfunkel, či5nizza sa totiž obaja zhodli na tom, že budú jednoducho pokračovať v skladaní pesničiek, akoby sa nič nestalo, akoby sa nerozpadol ich malý sedemčlenný orchester. A tak sa presťahovali z novej mestskej skúšobne do Petrovho záhradného domčeka a začali pracovať na nových nápadoch a pretvárať niektoré staré pesničky do podoby, v ktorej by boli hrateľné a najmä počúvateľné aj v najjednoduchšom prevedení s jednou gitarou a vokálom. Predtým totiž kapela pracovala najmä vrstvením jednotlivých nástrojov, ktoré v konečnom dôsledku vytvárali bohatý a zaujímavý harmonicko-melodický zážitok. Teraz sa museli popasovať s úplnou nahotou a s faktom, že ich prípadné chybičky a nedostatky nezakryjú druhou gitarou, či hobojovým sólom, a že sa nebudú môcť spoliehať na rytmiku, ktorá bude tvrdiť muziku.

Zima bola našťastie plodná a naučila nás k oveľa väčšej pokore pri písaní hudby aj textov. Ak máte pocit, že z niektorých týchto výtvorov cítite poletujúce vločky snehu za oknom, vôňu medom sladeného lipového čaju, alebo mrazivé pohladenie prvých jarných lúčov slnka, tak vedzte, že vás vaše zmysly nevodia za nos. Kapela tiež prearanžovala zopár starších piesní a zorganizovala viac happening ako koncert v bočnej miestnosti miestneho kina, kde sa pri čaji a vôni vodnej fajky, na kanapách a gaučoch predstavila svojmu domácemu publiku. Potom nasledovalo pilné skúšanie a príprava na nahrávanie prvého dema a do kapely pribudla nová členka – flautistkaMaja Fojtíková, ktorá sa extrémne rýchlo aklimatizovala a na deme už nahrala všetky flautové party, aj keď s vymýšľaním niektorých z nich nám pomohol aj náš kamarát Seky zo skupinyJanuárové Prekvapenie. Na nahrávke tiež hosťovali niektorí ďalší hudobníci z mesta a okolia.

V hudbe si kapela postupne vyslúžila prívlastok folkového zoskupenia, hoci počuli sme už aj názory, že hráme a spievame šanzóny. Pozorný poslucháč iste objaví aj množstvo inožánrových vplyvov. Každopádne sa jedná o akustickú hudbu a ako správny hudobníci otázky ohľadom škatuliek neriešime. Dôležitý je ten zimomravý pocit, ak sa podarí preniesť emóciu z pódia do hľadiska, prípadne z nahrávky na poslucháča.Kapelu v roku 2009 posilnil klavirista a basgitariska Peter Kačkovič, ktorý opäť obohatil piesne svjou invenciou a nápaditosťou. Na jeseň roku 2011sa ku kapele pridal perkusionista Peter Bednárik.

Kapela má na konte demo nahrávky z roku 2008, 2009 a 2011. Mometálne dokončuje ďalšie skladby a bude vydávať mini kompiláciu svojich najlepších piesní koncom júna 2013.