Kapela HASH servíruje svetu 10 gramov čistého života!

0
8
views

Trnavskí HASH odkladajú bokom lekárske plášte z obdobia albumu First Aid, nasadzujú si špinavé tenisky a džínsy a servírujú svetu 10 gramov čistého života, čo je v dnešnej virtuálnej dobe celkom dosť. V novom videoklipe Aloud z novembra 2015 vyzývajú poslucháčov, aby povedali nahlas všetko, čo cítia. Rovnako ako to povedali aj HASH na novom albume 10g.

Táto skupina narúša stereotypy slovenskej hudobnej scény už 10 rokov. To je jedna z možných  interpretácií názvu albumu. Ďalej, podľa slov jej členov, váha obyčajného CD je 10 gramov. No CD obsahuje aj 10 piesní. Je ale možné, že kúsky, ktoré HASH na albume predvádzajú, vás omámia natoľko, že pripustíte iba jedinú možnú interpretáciu.

Nahrávka vznikala v domácom prostredí štúdia Bunker. Jej základy boli položené live, zvyšok sa vycibril s pomocou Bruna Oravca v jeho štúdiu. Rozmanité žánrové zameranie jednotlivých členov je najciteľnejšie asi práve na tomto albume. Melodika ranných 60s, punková nekompromisnosť ala 70s a občasná pompa na štýl 80s, hnaná miestami až metalovou rytmickou sekciou, to všetko poslucháča zomelie behom cca 35 minút. HASH v textoch pracujú s náročnejšími témami. Tie pretavujú do umeleckého opisu udalostí, nad ktorými by sme sa v bežnom živote príliš nezamýšľali, alebo naopak všetko vypľujú v hysterickom amoku.

Prvou lastovičkou albumu bol singel Aloud z decembra 2015. Jasný rock and rollový odkaz svetu, ktorého sa kapela sama drží aj na svojom albume. Klip bol natáčaný v rôznych lokalitách jej rodného mesta.

Skupina si vybrala netradičný spôsob uvedenia albumu do sveta. Tesne pár dní predtým, ako oficiálne vyšiel, odohrala jeho kompletný playlist live v živom vysielaní trnavského alternatívneho rádia Bunker.

Ako už bolo spomenuté, album obsahuje 10 piesní. Každá z nich je samostatná jednotka, ak ide o zvuk, tému, žánrové zafarbenie… Všetky spolu však tvoria ucelený hudobný príbeh, plný emócií a hudby, ktorá, podľa slov jedného z členov, možno nie je ani tak skomponovaná, ako skôr prijatá a následne sprostredkovaná.

Fyzicky album vyjde koncom Januára na 500 kusoch CD a v úzko limitovanej edícii na vinyle. Momentálne sa dá zakúpiť v digitálnej podobe na ich bandcampe, kde sú dostupné všetky pesničky online.

https://hash-tt.bandcamp.com/