Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

Kapela Iconito, ktorá originálne a moderne spája folklór s popom zverejnila nový videoklip

Kapela Iconito má v spolupráci s Folklórnym súborom Zemplín krásnu novinku s názvom „Korene“, ktorá naozaj jedinečným spôsobom dodala folklóru moderný šat. K skladbe stihli chalani nakrútiť aj malebný klip. Ukazujú ním krásy našej krajiny, ale aj krojov. V klipe vidíme 6 výnimočných regiónov Slovenska s tým, čo je pre ne typické. Každý jeden však spája láska, vzťah muža a ženy, aj cit pre vlastné korene. Vystupujú v ňom šiesti významní slovenskí herci, pričom každý zosobňuje iný región. Pesničkou štartujú Iconito & FS Zemplín veľkolepý projekt s rovnomenným názvom, ktorého cieľom je priblížiť tradície a folklór mladým ľuďom, ale tiež zahraničiu.

Iconito je zaujímavý hudobný počin skupiny mladých ľudí, ktorí majú v srdci lásku k folklóru. Keďže niektorí z členov Iconito účinkovali v minulosti aj vo Folklórnom súbore Zemplín, vyústilo to v logické prepojenie týchto dvoch telies. Teraz prichádzajú so skladbou Korene, ktorá originálnym spôsobom približuje to, čo je typické pre 6 vybraných slovenských regiónov známych svojimi tradíciami. Autormi piesne Korene sú Kristián Dufinec a Martin Rusnák, ktorí pieseň rovnako aj produkovali spoločne s Petrom Jakabom.

„Samotnú dejovú líniu a odkaz projektu Korene môžeme vnímať v dvoch rovinách. V tej prvej sú nimi nástroje práce zasadené do im vlastného prostredia daného regiónu. Pri Myjave je ním roľníctvo, na Podpoľaní výroba fujár, na Horehroní drevorubačstvo, na Kysuciach a v Terchovej zasa furmanstvo i pastierstvo, pri Goraloch pltníctvo, no a napokon na Zemplíne vinárstvo. Tou druhou rovinou sú elementy života, ktoré neobídu azda nikoho z nás: práca (Myjava), tvorba i radosť zo života (Podpoľanie), smrť (Horehronie), rodina (Kysuce – Terchová), návrat domov, zmierenie (Goral) a napokon vojna, odlúčenie (Zemplín). No každý jeden z nich spája láska, vzťah muža i ženy i cit pre vlastné korene,“ vysvetľuje líder Iconita Kristián Dufinec.

Reklama

Pesničku kapela naspievala v spolupráci s Folklórnym súborom Zemplín. Väčšina z členov Iconita totiž odtiaľ vzišla a všetci sú dodnes členmi nejakého folklórneho súboru. Kristián je napríklad Lúčničiar. Je teda jasné, že folklór všetci doslova milujú.

„Veríme, že aj folklór môže byť cool a jeho odkaz môže čo – to povedať aj dnešným mladým ľuďom. Aj to je dôvod, prečo tento projekt vznikol, aby sme nemali pocit, že folklór a folklorizmus sú prežitkami komunizmu. Folklór tu bol už dávno pred tým a budoval nehmotné kultúrne hodnoty, ktoré nikde inde vo svete nemajú obdobu,“ dodáva Kristián Dufinec.

Iconito & FS Zemplín nakrútili k pesničke Korene aj malebný klip. Podarilo sa im doň obsadiť výborných slovenských hercov Mariána Slováka, Jána Grešša, Ľubomíra Pauloviča, Alfréda Swana, Františka Kovára a Vladimíra Jedľovského. Réžiu mal na starosti už tradične spevák skupiny Kristián Dufinec, ktorý sa spolu so svojim tímom pod  názvom ‘’Michigan Creative Factory’‘, snaží dať vždy videoklipom hĺbku i myšlienku.

Reklama

„Každá z týchto postáv v našom klipe reprezentuje jeden región, jeden osud človeka i život príznačný pre jeho kraj. Týchto pánov umelcov sa nám na moje prekvapenie podarilo presvedčiť celkom rýchlo, samozrejme museli uveriť myšlienke i zmyslu toho, čo chceme vytvoriť,“ teší sa Kristián.

„Folklór vyjadruje povahopis regiónu, kde vznikol, históriu a emócie tých, ktorí žili pred nami, a my dnes vyjadrujeme náš vzťah nielen k folklóru, ale v realistickej podobe aj jeden k druhému. Bol to pre nás pekný zážitok a dúfam, že sa prenesie ku všetkým, pre ktorých sme to robili a ktorým to patrí,“ zhrnul za všetkých herec František Kovár.

Skladba Korene je titulnou piesňou rovnomenného projektu, ktorou Iconito spolu s FS Zemplín chce vzdelávať našincov aj zahraničie. Neskôr totiž  bude nadabovaný aj do angličtiny a španielčiny.

Reklama

„Celkovo to má vyvrcholiť v multižánrové edukatívne predstavenie o slovenskom folklóre, ktorý bude však spracovaný do úplne nového šatu a najmä modernej podoby. Práve preto sme sa pri tvorbe a nahrávaní piesne snažili nájsť prienik moderného zvuku a odkazu slovenskej tradície, ktorá v sebe zahŕňa rôznorodé pre ňu špecifické elementy ako napríklad fujara, či rôzne iné pastierske nástroje,“ uzatvára Kristián Dufinec.

Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

Nový album kapely Heľenine Oči pod názvom CIRKUS 22 je už vraj skoro pripravený a hudobníci ho plánujú vydať v októbri 2021. Po úspešnom prvom singli...

Novinky zo sveta hudby

Bratislavská kapela INEKAFE 31.5.2021 zverejnila novú skladbu s názvom Všetky skladby sveta. Text a hudbu napísal frontman Vratko Rohoň. Nová skladba prichádza rok po...

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...