Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

Kapela Karpatskí Pastieri predstavuje svoj debutový album

V júni tohto roku vydala slovenská kapela Karpatskí Pastieri svoj debutový album s rovnomenným názvom Karpatskí pastieri. Ten pozostáva z ôsmich skladieb, ktoré vznikali zhruba pred 15 rokmi, ale nakoľko sa nikdy nedopracovali k ich oficiálnemu vydaniu, rozhodli sa spoločne, že to urobia práve v tomto období.

Po pol roku usilovnej práce v štúdiu RatNoise u gitaristu a producenta Branislava Biznára tak uzavreli pomyselný kruh svojej minulosti a obľúbené, staré skladby podrobili nekompromisným úpravám. Vďaka tomu získali moderný zvuk a aranžmánovo a kompozične ich posunuli na vyššiu úroveň.

„Za tých desať rokov odkedy sme našu hudobnú aktivitu v rámci kapely ukončili sa každý z nás hudobne posunul ďalej. Bolo nám teda jasné, že to musíme celé uchopiť nanovo a pozrieť sa na to cez náš objektív dnešnej doby. Súčasne sme ale chceli zachovať charakter a spirit jednotlivých pesničiek. Nájsť kľúč k tomu ako to urobiť nebolo jednoduché. Myslíme si ale, že sme to nakoniec zvládli veľmi dobre, hlavne teda vďaka nášmu producentovi Branislavovi Biznárovi a s výsledkom sme absolútne spokojní.“ uviedli spoločne.

Reklama

Sedem textov na albume, ktoré vznikli zhruba v podobnom období ako samotnné skladby, pochádza z pera režiséra Patrika Lančariča. Na svojej aktuánosti a kvalite však vôbec nič nestratili. Práve naopak. K súčasným aranžom rovnako výrazne prospela nová posila v rámci kapely, bubeník Emil Frátrik, ktorý je známy svojim nezameniteľným a originálnym štýlom hrania.

Karpatskí Pastieri si k nahrávaniu prizvali aj pár svojich obľúbených hostí. O perkusie v skladbe Matrix sa postaral najznámejší latinskoamerický perkusionista na Slovensku Eddie Portella a na sláčikové nástroje v skladbách Karpatskí pastieri a Matrix si zahrala vynikajúca huslistka, pôvodom z Bulharska, Elena Minkova. O hovorené slovo v skladbe Matrix, ktoré napísal dramaturg Peter Pavlac sa postarala známa, slovenská herečka Jana Oľhová.

Album vyšiel pod značkou Artforum Pezinok a kapela ho tento rok v júli pokrstila na  najväčšom, slovenskom festivale Pohoda v Trenčíne. Funkciu krstných rodičov prevzalo pod svoj patronát FSH.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Legendárna slovenská kapela Horkýže Slíže využíva „nútenú“ pauzu od koncertovania na tvorbu nového materiálu. Podľa slov speváka Kuka pôjde o pokračovanie albumu Alibaba a...

Správy

Elektrická gitara zmenila dejiny hudby. (Nielen) rockoví gitaristi ako Eddie Van Halen či Jimi Hendrix sa vo svojej najlepšej ére rovnali bohom. Ak chcete...

Novinky zo sveta hudby

Frontman nemeckej skupiny Rammstein Till Lindemann vydal novú sólovú pieseň. Ide o starú vojenskú baladu Любимый город „milované mesto,“ ktorá je naspievaná v ruštine...

Novinky zo sveta hudby

Francúzska progresívna death metalová kapela Gojira prichádza s novinkou, ktorá ašpiruje na najlepší metalový album roka. V poradí siedmy štúdiový album má názov Fortitude a obsahuje jedenásť...

Reklama