Kapela KLONS: Vymetáme bary v Bratislave, máme za sebou turné na Záhorí a v Čechách!

0
13
views

Dali sa dokopy na základe inzerátu na bazoši. Všetci majú modré oči a že vraj hrajú brutálne nudnú hudbu. Speváčka Petra ich občas aj bičuje, aby sa im lepšie hralo. Zaujímavý pop-rock z Bratislavy so štipkou východu – predstavíme vám slovenskú kapelu KLONS.

_MG_3930re

1.Rôzni ľudia, z rôznych miest Slovenska – ako ste sa stretli? 

Tomáš: Stretli sme sa na základe inzerátu, keď Peťa – naša speváčka – dávala dokopy kapelu.

Michal: Zostava kapely mala počas prvého roku aj nejaké personálne zmeny no nakoniec sa ustálila formácia: bicie, basa, gitara, spev.

Petra: Pôvod kapely siaha do jedného z petržalských panelákov, kde sme s Borisom, mojím bratom, písali a tvorili naše prvé vlastné piesne ako duo. Neskôr brat musel odísť za prácou do zahraničia. Ostala som sama, tak som sa rozhodla založiť si kapelu. Písal sa asi rok 2013.

Ako ste dospeli k názvu? Prečo práve KLONS?

Petra: Názov KLONS vznikol ešte keď sme hrali dvaja s bratom, na základe toho ako nás okolie vnímalo.. hovorili, že sa na seba neskutočne podobáme, ako by sme boli kloni…preto KLONS.

Teodor: V konečnom dôsledku sme zistili, že všetci v kapele máme modré oči, tak ten názov naďalej korešponduje s myšlienkou klonov.

Ako by ste opísali štýl Vašej hudby?

Tomáš: Brutálna nuda…(smiech)

Teodor: Štýl? Štýl KLONS….to znamená, energiu, melódiu a tanec.

Ľahko ste sa na tom zhodli, že sa budete  venovať práve populárnemu rocku? Ako som si všimla, počúvate aj úplne iné žánre hudby.

Michal: Nemal som na výber, do kapely som sa pripojil ako posledný. Na crash metal som ich už neprehovoril. 😀

Tomáš: Každý z nás počúva niečo iné, čo sa prenáša aj do našich skladieb.

Teodor: Je to zdroj inšpirácie.

Petra: Pop preto lebo chceme osloviť čo najviac poslucháčov a rock, lebo je nesmrteľný 🙂

Prezraďte ľudom niečo málo o jednotlivých členoch kapely?

Petra: Som rodená Bratislavčanka a v tomto meste žijem už 26 rokov. Spievam od dvoch rokov a v tomto veku som zložila aj moju prvú skladbu s textom: “Kohútik sa polámal, mačička sa zabila.” 😀 Ale keď zrovna nespievam na pódiu, tak potom vyvolávam študentov k tabuli ako doktorandka učiteľstva chémie.

Michal: Ja som ten gitarista čo vie hrať len na 4, respektíve na 5 strunách 😀 Inak povedané som basgitarista. Pochádzam z Bratislavy, kde som sa narodil, chodil do školy a kde momentálne žijem, pracujem a hrám hudbu. V minulosti som 2 roky žil v Nemecku, kde som okrem práce mal aj možnosť byť súčasťou kapely, vďaka ktorej som sa o hudbe a najmä o hudobnom priemysle veľa naučil. Dúfam, že to tu zužitkujem 🙂

Tomáš: Som rodený Prešporák. Keďže hudbe sa venujem od malička, tak v kapele hrám na to čo mi dajú do ruky, najčastejšie ale na gitaru. Hudba mi zatiaľ na živobytie nezarobí, tak musím aj pracovať…ako audítor.

Teodor: Som asi bubeník s najväčším úsmevom v širokom okolí ! 😀 Pochádzam zo stredného Slovenska, študoval som na východe a teraz žijem a pracujem na západe, takže mám zmapované celé Slovensko 😛 Košice boli mojím odrazovým mostíkom do sveta.. ..i sveta hudby. V Bratislave pracujem ako stavebný inžinier.

Petra, ako sa „šéfuje“ 3 chalanom? 

Petra: Výborne! Bičujem ich a je diktatúra. (nasledovalo temné ticho zo strany chalanov :D)

A teraz vážne.. Spolupracuje sa nám dobre, máme demokraciu, sme rozumní ľudia, ktorí sa vedia dohodnúť a ťahať za jeden koniec.

Hráte len vlastné pesničky? V akom jazyku sú texty a o čom sú?

Tomáš: Hráme len vlastné skladby.

Petra: Všetky texty sú po slovensky, až na jeden, ktorý je vo francúzštine. Skladby sú väčšinou o živote a vychádzajú z mojich pocitov a životných udalostí s ktorými sa aj kapela stotožní. A prečo francúzština? Myslíme si, že je to krásny jazyk a najmä vyznie veľmi melodicky.

Vieš Petra po francúzsky?

Petra: Áno viem…našu skladbu 😀 Text do tejto skladby mi pomohla zložiť mama nakoľko je prekladateľka francúzskeho jazyka.

Ako často máte skúšky? Stíhate to popri práci? 

Michal: Skúšky máme tak často, ako môžeme…pred koncertmi sa snažíme skúšať viac, no niekedy máme veľa pracovných povinností, tak je toho po menej.

Teodor: Ale minimálne raz do týždňa sa stretneme v skúšobni.

Kto píše texty? Ako skladáte hudbu, ako vyzerá u vás ten proces?

Petra: Texty a skladby píšem prevažne ja s bratom. Niektoré skladby sú aj od mojich rodičov či bratrancov, sesterníc, muža, psa.. 😀

Teodor: Čo sa týka hudby, tak to je už proces, ktorý prebieha priamo v skúšobni. Niekto donesie nápad, myšlienku na ktorej sa pracuje v skúšobni a tak vznikne nová skladba.

Máte nejaký špeciálny rituál pred koncertom, aby sa Vám hralo lepšie?:D

Michal: Nacengáme sa pri jednom pive 😀

Tomáš: No my chalani väčšinou vykonávame jednoduchý rituál. Pivo pri bare…no a Peťa má popri tom svoj rituál a to, že nás kontroluje, aby sme toho nevypili príliš veľa 😀

_MG_3922re

Uverejnili ste svoj prvý videoklip. Môžete nám o ňom niečo povedať? 

Teodor: Natáčanie trvalo 2 dni. Točilo sa v Bratislave na rôznych miestach (Čunovo, Petržalka, Koliba…)

Michal: Najhoršie na tom bolo, že bola strašná zima, nakoľko Teo (hlavná postava klipu) musel pobehovať len v jednom tričku a v rozopnutej bunde. Ale prežili sme to všetci. 🙂

O čom je klip?

Tomáš: Idea klipu zostáva skrytá aj nám 😀

Petra: V pesničke ide o vyjadrenie emócií a symbolov nádeje a oslobodenia.

Kde všade Vás už poznajú? Kde všade sme Vás už mohli  vidieť?

Michal: Vymetáme bary v Bratislave, máme za sebou turné na Záhorí a v Čechách. Do budúcna plánujeme ďalej koncertovať aj mimo Bratislavy, aj mimo Slovenska.

Aký je typický fanúšik kapely KLONS?

Petra: Asi najskôr niekto kto si chce na koncerte zaspievať, zaskákať, zabaviť sa a zatancovať si…

Všetci už pracujete, kapelu beriete skôr ako svoje hobby, alebo láka Vás sláva? 

Petra: Nejde o slávu, ale o to, robiť niečo čo ťa napĺňa.

Aké sú vaše ciele?

Tomáš: Byť slávny 😀

Michal: Tak chceme to dotiahnuť na festivaly a nebolo by zlé mať aj dobrý singel v rádiách.

Kde sa môžeme s Vami stretnúť?

Michal: Presné dátumy najbližších koncertov sa dozviete z našej facebook stránky www.facebook.com/klonsrock , tu budeme priebežne informovať fanúšikov o chystajúcich sa a potvrdených akciách.

Petra: Črtajú sa veľmi zaujímavé vystúpenia, ale ešte to nie je všetko oficiálne potvrdené… napr. Česko, Rakúsko …

Odkaz Vašim fanúšikom?

Tomáš: Počúvajte dobrú hudbu!

Teodor: Žite naplno!

Michal: Nezabúdajte popri práci si aj zájsť na pivko a na nejaký ten koncert..

Petra: ..napr. na nás 😀

Rozhovor s kapelou zrealizovala : Diana Lengyel