Kapely

Kapela Mňága a Žďorp vydáva album Třecí plochy

Mňága a Žďorp vydá 7. 10. 2019 svoj v poradí štrnásty štúdiový album nazvaný Třecí plochy. Obsahuje 12 piesní a titulnou skladbou je remake pesničky Je to neistý od J.A.R. Po úspešnej spolupráci na albume Třínohý pes sa kapela znovu rozhodla natáčať s producentom Milanem Cimfem.

„V Milanovi jsme našli spřízněnou duši, která k nám po všech stránkách sedí. Vím, že stačí dotáhnout písničky z naší strany co nejdál a pak mu je předat ke zpracování, naslouchat jeho radám, podržet si svou integritu a všechno dobře dopadne,“ hovorí frontman Petr Fiala.

Třecí plochy kapela nahrala v máji v štúdiu Sono. Niektoré pesničky sa vykľuli zo starších demáčov, iné vznikli tento rok. Ako už názov dosky napovedá, ústrednou témou sú vzťahy. „Lásko, lásko je ne úplně vlídná rozchodová písnička, Atakdál je zase trošku skuhrací, ale řekl jsem si, že mám nárok na trochu přiblblé melancholie bez řešení na konci. A první singl Kanárci v klecích je o té vteřině, kdy někoho potkáte a všechno ve vaší osobní galaxii se změní a nedá se s tím vůbec nic dělat. Naštěstí. Láska je prostě nejvíc,“ približuje Petr Fiala. Okrem dvoch coverov a záverečného punkjazzového Svítáníčka má na triku všetky texty.

Cover J.A.R. sme natočili za 12 hodín

Dosku otvára cover songu J.A.R. Je to nejistý z albumu Eskalace dobra. „Roman Holý mi zavolal, jestli bychom neudělali cover některé jejich písničky na tribute album a ozval se samozřejmě dost pozdě. My byli uprostřed podzimní šňůry, ale pustili jsme se do toho hned. Dali jsme ji dohromady na zkoušce den před Silvestrem a pak ji během 12 hodin natočili v Sonu,“ spomína Fiala. Na albume je ešte jedna remake, a to Sonet od Vladimíra Veit, ktorý vyšiel v sedemdesiatych rokoch na doske Zakázané speváci.

Na trecích plochách figuruje aj rad hostí. Tými stálymi, ktorí s kapelou v lete obišli aj niekoľko festivalov, sú bývalý člen Buty klávesák Milan Nytra a speváčka Jitka Andrášková. Na albume budete počuť aj Ľuboša Novotného z Druhé trávy a dychovú sekciu kapely Brass Avenue.

Fanúšikovia kapele poslali 630-tisíc

Rovnako ako u posledných dvoch štúdioviek Made in China a Třínohý pes sa Mňáze podarilo vybrať peniaze na natáčanie dosky pomocou crowdfundingu. Fanúšikovia jej poslali 630 tisíc českých korún. „Tenhle model nám vyhovuje a jak je vidět, fanouškům taky. Po těch třech kampaních už všichni ví, že držíme slovo. Nevykašleme se ani na loudaly, kteří si nedojdou na poštu balíček vyzvednout a pošleme jim ho znovu. Celé je to o důvěře,“ hovorí Fiala.

Naživo Mňága a Žďorp novú dosku predstaví na jesennom turné. To odštartuje na prelome októbra a novembra šiestimi koncerty na Slovensku. Celkom kapelu čaká 25 zastávok. Třecí plochy pokrstí v Brne, Ostrave, Košiciach a Prahe, kde v domovskom Lucerna Music Bare odohrá rovno dva koncerty. Turné potom bude pokračovať na jar 2020.

To Top