Kapely

Kapela Nocadeň predstavuje nový singel a ohlasuje vydanie albumu!

Košická skupina Nocadeň predstavuje novú skladbu! Novinka sa volá „Tváre“ a je predzvesťou nového štúdiového albumu. Skladba je zaranžovaná veľmi minimalisticky, ale je silná vo svojej emócii. Rovnako jednoducho poňali chalani z Nocadeň aj videoklip a nakrútili ho takmer na jeden záber. Vypočujte si emotívnu pieseň v podaní charizmatického Rasťa Kopinu.

Fanúšikovia košickej formácie Nocadeň sa dočkali novej skladby! Hudbu k novinke „Tváre“ zložili bratia Rasťo a Robo Kopinovci spolu, text napísal frontman Rasťo Kopina.

Už od nášho vzniku fungujeme s bratom ako autorský tandem, takže aj pri tejto skladbe to bolo rovnaké. Hudbu sme zložili spoločne a text som urobil sám. Samozrejme, že proces tvorby sa za tie roky mení, už to nie je o skladaní v spoločnej detskej izbe, ale autorský princíp zostáva nemenný,“ hovorí líder a spevák skupiny Rasťo Kopina.

Skladba „Tváre“ bude súčasťou nového albumu kapely, ktorý by mal vyjsť už túto jeseň. Novinka je akýmsi premostením medzi predchádzajúcim albumom kapely „Pozemskí astronauti“ a novým štúdiovým počinom, na ktorom bude ešte väčší dôraz na elektroniku.

Aj keď sme v ostatných rokoch boli, pokiaľ ide o vydávanie albumov dosť aktívni, boli to iba kompilačné albumy. Takže sme boli pomerne dosť nabudení, pokiaľ ide o komponovanie nových skladieb. Chceli sme si totiž vyskúšať nejaké nové skladateľské a aranžérske postupy. Jedným z výsledkov, kam sme sa umelecky posunuli, je skladba Tváre. Tá je síce zaranžovaná veľmi minimalisticky, ale je silná vo svojej emócii. Keď sme boli v štúdiu a naspieval som ju, bolo nám okamžite jasné, že to bude „otvárak“ nového albumu, prezradil Rasťo Kopina.

Takistoako skladba, je aj videoklip spracovaný minimalisticky. Video „Tváre“ vznikalo v ateliéri Woont a režisérske kompetencie si rozdelil Rasťo Kopina s Jánom Varcholom.

Pri našich klipoch to vždy funguje tak, že prinesiem námet, pomáham s réžiou a som aj pri záverečnom strihu. V tomto prípade však nešlo o technicky náročnú vec, takže to bola vcelku oddychová záležitosť. Ak máš okolo seba šikovných ľudí, ktorí chápu čo od nich chceš, práca sa v tom momente stáva zábavou. Do klipu Tváre sme chceli preniesť prvotnú emóciu, takže sme ho natočili takmer ako jednozáberovku,“ uzatvára Rasťo Kopina.

Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo a Robo Kopinovci v roku 1997. Debutový eponymný album vydali v marci 2000. Po ňom nasledovali štúdiové nahrávky „Slová už nevravia nič“ (2001), „Katarzia“ (2003), „Nestrieľajte do labutí“ (2006) a „Ikony“ (2008). V roku 2015 sa po dlhšej prestávke vrátili na hudobnú scénu s albumom „Pozemskí astronauti“, na ktorom spolupracovali s dvojnásobným držiteľom americkej ceny Grammy Vladom Mellerom. Pochádzajú z neho hity ako „Havran“, „V nás“ či „Papierové kone“. Kapela má okrem toho na konte aj výberovky „Retrospektíva“ (2006) a „Introspekcia“ (2017) a live album „Nocadeň v divadle“ (2018).

To Top