Kapely

Kapela Reunion hovorí o šikane: “Smiali sa mi za veľké uši a volali ma Dumbo”

Nový videoklip ku skladbe Nájdime pokoj zobrazuje obete diskriminácie na čele s Dušanom Cinkotom, ktorý je kritizovaný za svoju temnú minulosť. Banskobystričania Milan a Rado nám úprimne porozprávali o svojej vlastnej skúsenosti so šikanou, pozadím natáčania videa, ale aj Jožovi Rážovi a ženských nohách.

Zažili ste niekedy šikanu?

Milan: Áno, volali ma Číňan.

Rado: Aj ja. Odstávali mi uši na základnej škole a volali ma Dumbo. Potom mi dorástla hlava, asi som si to vymodlil. Bol som tiež strašne chudý, ale aj to som časom dobehol. Neskôr sa mi ale už nikto nesmial, lebo som si vypestoval také ego, že si to nikto nedovolil. Už sa to deje len poza môj chrbát.

Ako generácia do 30 rokov, myslíte, že sa dnes diskriminuje viac, alebo menej?

Milan: Tak isto, ale za iné veci.

Rado: Prebieha to inak. V dnešnej internetovej dobe sa ľudia môžu za svoj hejt schovať. Je o tom viac počuť a viac to vidieť. Deje sa to na každodennej báze, deti majú stále nadváhu a sú inej farby kože. 

Dotýka sa ich to tým pádom viac, alebo sú všetci otrlejší?

Milan: To závisí od človeka, aký je sám so sebou vyrovnaný.

Rado: Tie deti to vnímajú asi rovnako, lebo pre ne je ten internet dôležitý rovnako, ako pre nás kamarátske vzťahy pred bytovkou. Rovnako, ako sme sa my rozprávali v zadnej lavici, sa teraz deti rozprávajú online. Brániť sa tomu dá len výchovou. Podľa mňa je to z veľkej časti chyba rodičov, keď sa deti vzájomne šikanujú v škole. Ten chlapec, ktorý šikanoval mňa za veľké uši, za to môže jeho otec, že si to dovoľoval.  

Máte z niečoho dodnes komplexy?

Rado: Ja nie, aj keď si veľa myslí, že mám mať za čo. Pribral som dvadsať kíl a všetci moji kamaráti mali akútnu potrebu mi to niekoľko posledných rokov pripomínať, aby mi zničili to ego, ktoré som si vybudoval. To sa ale nedá, ja sa svojou váhou netrápim, mám už iné priority.

Keby som ti teraz povedal, že som gay, zmenilo by sa nejak tvoje správanie voči mne?

Milan: Nie. Asi by som sa s tebou už zo srandy nechcel obchytávať, ako keď sme opití v krčme s kamošmi. 

Rado: Pokiaľ by si ma nechytal za stehno a nebol afektovaný, či úlisný, nemal by som dôvod tvoju orientáciu vôbec riešiť. 

Keby si videl v podniku cudzinca sedieť samého, prihovoril by si sa mu?

Milan: Nie, ale len preto, že to proste nerobím. Nebavím sa úplne cudzími ľuďmi.

To bol taký chyták. Keby si povedal hej, bol by to vlastne pozitívny rasizmus. Čo ťa vlastne motivovalo k zloženiu skladby Nájdime pokoj?

Rado: Veľa ľudí odsudzuje diskriminaciu, ale neuvedomujú si, že aj oni sú takí. My sme sa v tej skladbe zaradili medzi tých ľudí, ktorí diskriminujú. Cítime sa ako súčasť problému. Nechceli sme nikoho poučovať, spievame tam my, nie vy.

Milan: Nechceli sme to robiť na tvrdo, lebo teraz sa tieto témy na Slovensku zneužívajú z marketingových dôvodov. 

Rado: My tieto veci v kapele konzultujeme, nechceme, aby musel ktokoľvek hrať niečo, s čím nie je stotožnený. Milan si tiež sem-tam upraví text, ktorý mu napíšem, ale zväčša sme za jedno. Nehandrkujeme sa o kozmetické úpravy.

https://www.instagram.com/p/B2uNsXiBZug/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Bude na albume To najlepšie z nás viac takýchto skladieb? Spája skladby ako Láska a karma či Nájdime pokoj snaha napraviť spoločnosť?

Rado: Aj skladba To najlepšie z nás rieši podobnú tému, ale iné myslím, že ani nie. 

Milan: Nesnažíme sa napraviť spoločnosť, hovoríme si jednoducho svoj názor. Je to prirodzený vývoj, album je vyzretejší, tie predtým boli skôr také punkovice.

Rado: Nechcem nikomu vnucovať žiadny náš názor, to by sme boli rovnakí. Svoj názor ale ponúkame, poukazujeme na problémy. Chceli sme ukázať, že my tú sebareflexiu máme. 

Čo je teda dôvod, pre ktorý vy dokážete niekoho diskriminovať? Alebo čo ním bolo v minulosti a vyrástli ste z toho?

Rado: Mne na ľuďoch vadí hrozne veľa vecí. Kvôli tomu nemám ani veľa kamarátov. Nech si každý robí čo chce, pokiaľ to neubližuje druhým ľuďom. Ale to, že to akceptujem, neznamená, že mi to je po chuti. 

Milan: (napodobňuje Joža Ráža) Ja si chcem doma zatiahnuť rolety, dám si mobil do šuflíku, cigaru, whisky a som vybavený.

Rado: S týmto sa u Joža Ráža viem stotožniť, akože, čo ma je po kom? Prečo by som mal súdiť niekoho, že veľa pije? Môžem na to mať svoj názor, ale prečo by som mu ho mal plieskať o hlavu?

https://www.instagram.com/p/Bx-chjMCuLG/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Ako ste vyberali ľudí do klipu a čo ste im hovorili, že od nich potrebujete?

Milan: V tomto klipe sme vyslovene hľadali obete diskriminácie. Je tam dievča z rómskej rodiny, chlap s nadváhou, Japonec, Číňanka, punkáč, výrazné osobnosti.

Rado: Potrebovali sme ľudí, ktorí vyslovene vyčnievajú vizuálne z davu. Peter s nadváhou vyslovene reprezentoval ľudí, ktorí by mohli zažívať niečo podobné. 

Milan: Punkáča som oslovil v banskobystrickom Em Café a spýtal som sa ho, či má rád skupinu Tublatanka. Odpovedal po anglicky, že nerozumie. Skúsil som teda po anglicky či má rád Queen, dali sme sa do reči, skamarátili sme sa a pozvali ho do klipu Iná ako iné. Je to Kanaďan z Toronta a 10 rokov hrával punk v Indonézii, kde bol megastar.

Rado: Pýtal som sa ho, prečo sa odsťahoval z Kanady. Povedal len stručne – Justin Bieber

Nikto sa neurazil? Nedotkla sa ich vaša požiadavka?

Rado: Nie, všetci sú dokonca naši osobní známy a chápali, že ide o dobrú vec. Jeden Róm sa chcel zúčastniť, chcel sa postaviť za Rómov. Nakoniec nemal čas a išla jeho sestra. Ona bola trochu skeptická, ale nakoniec sa pridala.

Vo videoklipe okrem amatérov hrá aj profesionálny herec Dušan Cinkota, ktorý má tiež svoju temnú minulosť. Oslovili ste ho preto?

Rado: Oslovili sme ho aj preto, aby nám to uľahčilo cestu k médiám. Skôr o tom napíšu, keď tam bude niekto známy. Dušan je môj kolega z telky, neviem však nakoľko je za svoju minulosť diskriminovaný, lebo sa nikdy nesťažuje. Narodilo sa mu dieťa, uvažuje už úplne nad inými vecami. Neutápa sa v tom, žije iný život. Nie je však dôležité, či užíval drogy, alebo predával, alebo čo. Je pre spoločnosť kontroverzný a tá to rieši. Veľa ľudí nemá ani len potuchy o jeho prípade, len ho majú zaškatuľkovaného a nemajú ho radi. To je forma diskriminácie. Takisto môže byť diskriminovaný akýkoľvek človek, ktorý vyjde z väzenia. Niekto ti nedá prácu, keď si sedel. Dušan je vo videoklipe symbol. 

Čo povedal Dušan na samotnú skladbu a text?

Milan: Povedal, že je to úžasná lyrická báseň a on miluje poéziu. Pustili sme mu to na zadnom sedadle v aute, vtedy ešte len mobilnú verziu, a hneď sa s tým stotožnil. Chandlerovským hlasom! (smiech)

https://www.instagram.com/p/BygChtTCmC3/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Včera sa na Slovensku protestovali proti potratom. Ako to vnímate vy? Je táto skladba adresovaná aj týmto ľuďom?

Milan: Ja si myslím, že nech sa rozhodne tá žena. Keď to dieťa nechce, a malo by potom trpieť na šikanu od vlastnej matky, radšej nech ho nemá. 

Rado: Ja si myslím to isté, ale nepáči sa mi, že sa tieto témy zneužívajú na politické PR a polarizujú spoločnosť. 40 rokov sa nebolo treba o tom baviť a teraz sa zvolebnieva, tak sa to vyťahuje. Nechcem sa k tomu verejne vyjadrovať, lebo by som v očiach čitateľa nahrával na strunu nejakemu politikovi. Každý tvoj názor je dnes umelo profilovaný ako tvoj politický názor, ale nie je.

Radi by ste na záver ešte niečo dodali?

Milan: Milujem život, Tublatanku, Arnolda Schwarzeneggera a Kristínku!

To Top