Kapely

Kapela Vesper je samé překvapení

Hard-popová banda Vesper po deseti letech existence uzavírá jednu velkou kapitolu. V letošním roce ji kromě mnoha vynikajících koncertů a nově natočeného alba potkala i jedna zásadní změna. Koncem léta kapele, jež o sobě dává čím dál hlasitěji vědět, oznámil svůj odchod zakládající člen, kytarista, zpěvák a autor několika úspěšných písní z repertoáru Vesperu Pavel Mojžíš. 

Pavel Mojžíš svůj záměr v kapele skončit oznámil kolegům již v průběhu léta.  „Začínali jsme před deseti lety jako volné sdružení hudebníků s nulovými ambicemi předvádět svojí tvorbu veřejnosti. Byl to koníček, ke kterému jsme si chodili po práci odpočinout.“, vysvětluje kapelník Milan Jahodář. Skutečnost, že se Vesperu v posledních letech daří čím dál více koncertovat a poslední tři sezóny se nesou i ve znamení výrazného rozšiřování čistě autorského repertoáru, s sebou nese čím dál vyšší nároky na čas a energii všech členů. Pavel svůj konec v kapele odůvodnil tím, že chce svůj čas věnovat především rodině.

„Ano, je to tak, primárním důvodem je čas“, potvrdil Pavel Mojžíš a dále pokračuje. „Na druhou stranu nebylo to rozhodnutí se smutkem na duši. Jsem neskutečně vděčný a šťastný, že jsem mohl být před deseti lety u zrodu kapely. Následně jsem na vlastní kůži zažil vycházející hvězdu, tedy Vesper. I když chod kapely není jen o hudbě, ale neustálých aktivitách i mimo hraní. Což není v záplavě dobrých českých kapel jednoduché. Ale nám se to podařilo. A to od bodu nula až po úspěchy, kterých jsme společně dosáhli.

Děkuji kapele za celou dobu působení a možnost být u toho. Díky za skvělý ventil, za stovky plodných zkoušek, za společný tvůrčí čas, kdy se rodily jednotlivé šlágry.  Za těšení a přípravu nahrávání ve studiích s následným vypouštěním písní do světa. Měl jsem možnost užít si atmosféry živých hraní v klubech i na velkých podiích po celé ČR. Jsem moc rád, že jsme si s kapelou v posledních třech letech užili koncerty, o kterých jsme v začátcích kapely jen snili. Byla to skvělá škola i fajnová rocková jízda.

Tento rok v létě jsem se osobně dostal na pomyslnou hranici spokojenosti. Uvědomil jsem si, že bych se v budoucnu stal brzdou v ještě dalším plánovaném rozkvětu kapely. Přeji „Vesperákům“ stálý tvůrčí elán a ať se hraní nestane povinností, ale ať se jedná stále o muzikantskou radost. Velké díky patří všem členům, tedy Milanovi, Pavlovi alias Tetičce, Petrovi alias Cápovi, Martinovi i Michalovi (Barbus) za vše, co jsem se od nich naučil a co jsem s nimi zažil. Děkuji zároveň všem našim fanouškům, kteří byli, jsou a stále nás podporují. Tfuj, tfuj, tfuj pro štěstí a ať žije Vespeeeeer. Asi nejde pověsit hudební vášeň na hřebík, ale nyní sólo dráhu nebo hraní v jiné kapele neplánuji,“ doplnil a rozloučil se Pavel Mojžíš s kapelou Vesper

„Na jednu stranu je každé loučení bolestivé. Na druhou stranu, každá změna je příležitostí. Rozhodnutí padlo a my se s tím popereme. Bereme to jako standardní vývoj.“, upřesňuje bubeník Petr Capoušek. Posledním působením v kapele se pro Pavla Mojžíše stalo nahrávání chystaného alba Pan Optikum. Martin Jahodář, sólový kytarista nám prozradil: „Nahrávání jsme si užili se vším všudy. Máme pocit, že za ten týden v klatovském studiu ExAvik vzniklo něco mimořádného. Snad právě s pocitem, že je to naposledy v této sestavě.“ O pravdivosti jeho slov se ostatně budeme všichni moci přesvědčit díky postupnému vydávání alba v průběhu roku 2018.

Díky zodpovědnému přístupu je kapela na novou situaci dobře připravená. „V současné době hledáme kytaristu, který by Pavla nahradil. Nějaká řešení se již rýsují, ale nebudeme příliš konkrétní, abychom to nezakřikli.“, opatrně nastiňuje Pavel Ladra, klávesista a zpěvák. „Je mi známo, že Chinaski  si letos vymysleli mnohem výraznější změnu v sestavě, a také se toho nebáli.“, glosuje se smíchem Milan Jahodář. Jisté je to, že na výročním koncertu ke vzniku kapely, jenž se bude konat 26. 1. 2018 v klubu Česká 1 v Kutné Hoře spolu s milými hosty Abraxasem a Medvědem 009 bude s kapelou v roli kytaristy účinkovat Michal Bartůněk. Ten ve skutečnosti není pro fanoušky novou tváří. Byl to on, kdo na postu sólového kytaristy ve Vesperu již působil, a to od založení kapely v roce 2007 až do roku 2013. Zda se mezi bývalé kolegy vrátí, je v tuto chvíli úvahou čistě spekulativní.

To Top