Viac...

Karol Duchoň by sa dnes dožil 70 rokov

Dnes 21. apríla 2020 si pripomíname nedožité 70. narodeniny legendárneho speváka a rodáka z Galanty Karola Duchoňa, ktorý bol veľmi dobrosrdečný, rád ľudí zabával a pomáhal im. Spevák zomrel 5. novembra 1985 v Bratislave a zostalo po ňom niekoľko desiatok nezabudnuteľných hitov.

Karol Duchoň sa v roku 1968 spoznal s Robom Kazíkom, ktorý mal svoju hudobnú skupinu The Ice Boys. Speváci spolu začali hrávať na rôznych podujatiach a čajových večeroch v klube v Zlatých Moravciach. V roku 1969 začal Karol Duchoň spievať spolu s Evou Mázikovou v skupine Braňa Hronca.

O niečo neskôr spevák vystúpil v televíznej relácii Malá televízna hitparáda so svojou prvou skladbou, ktorá mala názov Uber pary. Bola to vlastne cover verzia hitu Sugar, sugar od skupiny The Archies so slovenským textom Alexandra Karšaya. Duchoňov spevácky debut v relácii upútal širokú verejnosť a začali sa oňho zaujímať slovenskí hudobní skladatelia a textári.

V roku 1970 spieval Karol Duchoň po prvýkrát na Bratislavskej lýre, na ktorej vystúpil so skladbou Kto má ťa rád s hudbou Pavla Zelenaya a textom Milana Lasicu. Výstúpenie na Bratislavskej lýre bolo začiatkom jeho profesionálnej kariéry. Striebornú Bratislavskú lýru získal až v roku 1973 za interpretáciu skladby Chvála humoru.

Medzi najznámejšie skladby Karola Duchoňa patria Dievča z Budmeríc, Vzdialená, V slovenských dolinách, S úsmevom, Šiel, šiel, Čardáš dvoch sŕdc, Smútok krásnych dievčat a mnohé ďalšie.

To Top