Kapely

Karpatské horké krstí svojho Bobočka

Kapela Karpatské horké sa na slovenskej – i česko-moravskej scéne menšinových žánrov pohybuje už 15. rok. Jej tvorba je postavená na “zrockovatených” verziách ľudových piesní z rôznych slovenských regiónov. Nejde však o žiadnu lacnú folklórno-bigbítovú tancovačkovú produkciu.

Kapela si dáva pri tvorbe svojich originálnych aranžmánov záležať a v ich verziách ľudoviek môžete nájsť rozmanité žánrové odtiene od folku a blues cez reggae, funky až po art-rock. Zostavu kapely tvoria štyria páni – bývalí Technikári obsluhujúci inštrumentárium typické pre klasickú rockovú kapelu doplnené o akordeón, ktorý zastupuje nielen “folklórny” prvok v kapele ale prispieva k nezameniteľnej farbe výsledného zvuku kapely. V centre pódia a diváckej pozornosti stojí – či skôr sa živelne pohybuje – temperamentná mladá speváčka, ktorá môže byť niektorým divákom povedomá zo seriálu Susedia. (A naozaj – je to ona! :-))

Za svoju existenciu už Karpatské horké stihli počuť slovenskí, českí i poľskí diváci na zhruba troch stovkách rozmanitých podujatí od malých klubov a pivníc až po veľké pódiá, od tradičných folklórnych festivalov ako je Východná, až po multižánrovú Zahradu, Lodenicu, alebo Besedu u Bigbítu. Hrali na firemných párty, ale aj v zoologickej záhrade či vo vinohrade, na dvoch podarených svadbách a zatiaľ ani na jednom pohrebe. Hrali pre personál prázdnej krčmy, ale aj na vypredanom amfiteátri ako predkapela Čechomoru.

Po dvoch “samizdatových” nahrávkach ešte z čias jej vzniku sa kapele nedávno podario dokončiť svoje prvé oficiálne vydané CD, ktorého zárodkom bola skladba pôvodne nahraná iba pre účely Demovnice Rádia_FM, kde sa v rebríčku držala pekných vyše 6 mesiacov. Keďže sa kapele v štúdiu celkom darilo, tak napokon postupne vzniklo 12 nahrávok albumu, ktorý nesie záhadný, zato však ľúbozvučno-írečitý názov Bobočok. Toto slovo sa vyskytuje v jednej z piesní albumu a v preklade do “spisovenštiny” znamená strašidlo, bubák, bubáčik. Vy sa však tohto cédečka nemusíte báť a kľudne sa vyberte v najbližší piatok do bratislavského Flame music baru na Štefánikovej ulici (v suteréne budovy SAV) kde bude Karpatské horké krstiť svojho Bobočka. Úlohy krstného tatu sa zhostí Samo Smetana, kapelník skupiny Banda, ktorá patrí k špičke súčasnej slovenskej world-music. 

Takže, 18. mája o 20.00 sa na vás vo Flame Music Bare tešia: Kristína Barancová Pírová (spev), Marián Mitter (basgitara, spev), Miro Miklovič (gitary, spev), Fero Hlad zo Soli (akordeón, spev), Jožo Hečko (bicie, spev, perkusie).

Ďalšie nasledujúce koncerty kapely: 10. 06. – Helpfest vo Vlčkovciach, 23. 06. – Sen noci Svätojurskej – nočný hudobno-vínny festival v svätojurských vinohradoch, 30. 06. Urban Art Festival na Hviezdoslavovom nám. v Bratislave, 16. 09. Dožinky v Suchej nad Parnou, 12.10.Visegrádske dni v Košicciach. Bližšie info nájdete na www.karpatskehorke.sk.

To Top