Na zamyslenie: Pár akordov hore-dole?

0
135
views

“V jednoduchosti je krása.” Výstižné heslo pri pohľade ľudských vnemov na všetko, vrátane hudby. Hudba sa časom zjednodušila o tom niet najmenších pochybností. Od začiatku až po 21. storočie a bude pokračovať… No kedy sa ten vývoj zastaví a hlavne, čo ju k nemu podnietilo?

Ľudstvo napreduje a tak aj vývoj pokračuje. Aj predošlý vývoj bol rovnaký. Ťažké rockové skladby 60. a 70. rokov prepadli v prospech tohto hesla jednoduchším a ľahko počúvateľným piesňam. (Neexistovalo aj pred nimi niečo zložitejšie?) Znamená to však, že tie skladby boli ťažšie alebo to zavisí len od uhlu pohľadu? Každý jeden človek vníma svet ináč, preto aj úroveň zložitosti piesne po viacerých stránkach je odlišná len podľa nás.

Stretávame sa s tým predsa všetci. Takmer každý (druhý?) hudobník zhadzuje kolegov z konkurenčnej kapely pre pár akordov hore-dole. Podujme sa však niekto vysvetliť AC/DC, že si dovolili použiť vo svojich skladbách “len” 3 akordy? A predsa sú kapelou obrovského mena, vďaka famóznej show na koncertoch. Alebo Beatles? Nevypredali koncerty z toho dôvodu, že na pódiu stáli štyri ženské idoly v sakách. Ani dnešní interpreti nie sú na tom ináč bez ohľadu na štýl hudby, ktorému sa venujú.

Môže sa na jednoduché skladby nadávať kľudne nonstop, no staré dobré pohmkávanie chce zapamätateľnú melódiu, ktorej nepredchádza nič viac len náhoda. Je samozrejmosťou hľadať hlbší pôvod tejto nevraživosti, ktorý je však dostatočne zakrytý, no napriek tomu očividný. Je niekto talentovanejší? My budeme rovnako. Má väčšie finančné prostriedky? Zoženieme si aj my. Je dokonca populárnejší? Robíme všetko pre to, aby sme aj my boli, aj keby boli kolegovia len málo odlišní. Tieto veci si vedia interpreti súčasne závidieť i vyčítať.

Zdravý rozum hovorí učiť sa jeden od druhého, prípadne upozorniť na chyby z nášho subjektívneho hľadiska. Jednoducho povedané: Dajme závisť bokom, prijmime alebo odmietnime rady ostatných ľudí, robme zdravú konkurenciu, no nenechajme sa ovládnuť nevraživosťou kvôli malichernostiam… a žime hudbou.