Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Khadaver – New World Disorder

Prešovské duo Khadaver je mimoriadne originálnym a v podstate jedinečným zjavom na slovenskej undergroundovej scéne.  Na tej sa pohybujú od roku 2006 a po rokoch tvrdej práce konečne vydávajú debutový album nazvaný New World Disorder.  Politika kapely je mimoriadne liberálna – album je možné stiahnuť si zadarmo, ale ak máte záujem o fyzický nosič, budete si musieť počkať. Dostal som možnosť vypočuť si toto dielo v krátkom predstihu a verte, že to stojí za to.

Ak ste sa s touto formáciou ešte nestretli, tak buďte pripravení na mix industriálneho metalu, black metalu (to sa týka hlavne vokálov) a EBM. Stále neviete, čo to vlastne hrajú? Predstavte si charakteristické znaky Deathstars a dotiahnite ich do extrému. Toto prirovnanie však berte s veľkou rezervou, Khadaver totiž nie sú žiadne kopírky, ale skupina plná sviežich nápadov, ktorá vie, čo robí a robí to sakramentsky dobre.

Vypočujte si nový album Úzkej Krajiny v dnešnom live streame

Dnes si človek už hádam ani nevie predstaviť album bez intra a neinak je tomu aj na New World Disorder. Europa in Flames s časťou prejavu britského politika Nigela Faragea naznačuje, akým smerom sa bude uberať textová stránka albumu. Nečakajte žiadne optimistické predpovede osudu matičky Zeme, Khadaver majú riadne temné vízie a tie sa k ich hudbe hodia ako párok k rožku. Nie je to však len politika, čo Nihil Nix a Syonix Khalt komentujú. Na frak dostáva aj náboženstvo, pornografia a celkovo stav súčasnej spoločnosti.

Reklama

Z hudobnej stránky si na chuť príde každý fanúšik cyber metalu (takto sa Khadaver charakterizujú) . Nechýbajú pochodové riffy, chytľavé melódie, rôzne slučky, vyhrávky, náznaky sóla, upokojujúce medzihry atď. Nihil s farbami zvuku klávesov pracuje výborne, najväčší priestor dostávajú, samozrejme, „techno“ zvuky, ale výnimkou nie je ani orchestrálna či zborová pasáž zabalená do elektronického hávu. Syonix okrem basgitary veľmi dobre zvláda aj rôzne typy vokálov, od šialeného škreku a la Dani Filth cez blackové vrčanie až po melodický spev. Khadaver skrátka dbajú na to, aby sa poslucháč ani na chvíľu nenudil.  Na štruktúru sloha – refrén – sloha – refrén radšej hneď zabudnite, toto sa tu nenosí. Každý motív sa rozvíja do zaujímavých dimenzií, aby sa potom všetko vrátilo na začiatok. Automatický bubeník tu rozhodne nie je len východisko z núdze, svojou strojovou presnosťou perfektne umocňuje celkovo chladnú atmosféru nahrávky. Naopak, zo samotného vyznenia New World Disorder je viac, než zjavné, že chalani do toho dali srdce a so svojou prvotinou sa vyhrali. Produkčne tomu v podstate niet čo vytknúť, snáď nevýrazný crash činel, ale to je len môj skromný názor a pri tom množstve pozitív aj zanedbateľný faktor.

Cenu Anděl za Najlepší slovenský album získala kapela Le Payaco

Celkovo vzaté, Khadaver môžu byť na svoj debut právom hrdí a nevidím jediný dôvod, prečo by sa ich nemalo chytiť nejaké veľké vydavateľstvo.  Bola by obrovská škoda, keby sa tak nestalo, skupina má vo svojom rukáve tromfy ako jasne definovateľný ksicht, zdravé sebavedomie a v prvom rade skvelú hudbu. O týchto dvoch maníkoch budeme ešte veľa počuť.

10/10

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež: