Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

Klipers sa pri tvorbe albumu inšpirovali príbehom od Isaaca Asimova

Planétu Kalgash osvecuje dokopy až osem sĺnk a ľudia na tejto planéte nepoznajú noc. Celé generácie ľudí nikdy nevideli hviezdy. Tma prichádza náhle a spúšťa širokú škálu pocitov, strachu, bázne i eufórie. Okrem románu Nightfall od majstra sci-fi príbehov Isaaca Asimova si môžeme podobné pocity prežiť aj na novom albume od československého projektu KLIPERS, ktorý sa pri jeho tvorbe inšpiroval práve týmto dielom. Album Vesmír Se Otočí vychádza 26.10.2019 na indie vydavateľstve Z Tapes.

KLIPERS je novým a zaujímavým objavom na československej alternatívnej scéne. Milanovu tvorbu ste mohli zachytiť už v roku 2017, keď sa predstavil na rádiu _FM s piesňou Chvíle, či neskôr v rádiu Expres s piesňou Duše Lesních Tvorů, vtedy sa vyjadrili o prvom albume ako o „netradičnom undergrounde sveta KLIPERS„.

Tvárou a dušou projektu je Milan Tarina. Okrem výrazných synthov na albume je podpísaný i pod poetické texty piesní, ktoré zachovávajú tradície českých postupov pesničkárstva, ale blúdia až niekde ku alternatívnym smerom dark wave rocku. Pri porovnaní nového albumu s tým starším však rozhodne došlo ku vyzretejšiemu posunu, či už hudobne, ale i myšlienkovo. „KLIPERS prenáša tie najlepšie zvuky minulého storočia do toho nášho,“ vyjadril sa portál In Between Books Sessions.

Jedna z týchto zásadných zmien je cítiť v zodpovednejšom prístupe ku aranžmánom piesní. Skladby na novom albume majú jednotný šat, avšak stále si zachovávajú „klipersovskú“ atmosféru, možno i viac než kedykoľvek predtým. Na úvode albumu prichádza noc, zamiešanie kariet, objavenie hviezd. Uvedie nás do toho komorná pieseň Barvy Ze Snů so singlom Budeme Se Bát. Ľudia, ktorí sa nebáli, v dobe príchodu noci, už totiž neboli živí, ozrejmuje autor po krátkom rozhovore.

Singel Budeme Se Bát sa držal v rebríčku Demovnice_FM vyše 4 mesiace a za tento čas odznel v mnohých kluboch a na festivaloch. Otáznik pri kontakte s publikom často vytvára český jazyk, ktorý sprevádza celú Milanovu tvorbu. Milanova odpoveď však vnáša do tejto subkultúrnej záležitosti viac svetla: Milan má korene na Českej strane, a aj keď vyrastal na Slovensku, lepšie sa mu píše v českom jazyku. Vytvára to zväčša isté zaujímavé jazykové nelogizmy, ktoré prinášajú úprimné úsmevy.

Odkaz tohto albumu je z veľkej miery prenechaný na poslucháča, pretože množstvo obrazov v textoch vplýva skôr na pocity, než na priamočiare vyjadrenie pointy. Pri započúvaní sa hlbšie, sa však do pamäti vryjú isté konkrétne a neprehliadnuteľné momenty. Singel Červená Světýlka sa napríklad zastaví na jednej a tej istej fráze: „Vztahy se tříští a duše nám pláče.“ Tieto city svojou podstatou podporujú aj piesne Nejisté Nebe a Laika: Príbeh prvého zvieraťa vo vesmíre je tu spojený s osobným prežívaním hľadania astronautov na oblohe, akéhosi úniku od reality, zatiaľ čo život sa nekompromisne „serie„. Do toho celého sme zabalený do stále viac sa rozvíjajúceho sveta synthov a obrazov. Zaujímavé sú momenty bicích nástrojov, ktoré sa miešajú s elektronickými loopmi.

Samostatnú pozornosť si okrem nasledujúceho singlu „Malý Člověk“ zaslúži práve pieseň „Ty Bdíš / Padají Ohně“, ktorá uzatvára oficiálny koniec albumu. Jej refrén je akoby mantrická fráza, doplňujúca oministický efekt záveru, výsledok je však v pozitívnom šate. Znamenia sa splnili a nech to už v Milanovom svete znamená čokoľvek, „malý ohně padaj‘ z nebes, na tohle jsme čekali, tohle je znamení.“ Tieto slová Milan ku koncu opakuje bezmála 4 minúty, pričom od nežného recitálu sa dostávame až ku neartikulovanému kriku v pozadí.

Na albume sa nachádza 11 piesní s celkovým runtimom vyše 50 minút, v CD nosiči a kazete je zahrnutý aj bonus. Nový album československej formácie KLIPERS by sa dal jednoznačne popísať ako veľký vesmírny úlet, ktorý sa oplatí vypočuť.

Reklama
Reklama www.bedy.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Bez autorov o autoroch. Taký je návrh nového Mediálneho zákona, ktorý 7. októbra 2021 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo kultúry (MK SR). Návrh...

Zaujímavosti

For You predstavuje novú skladbu Best of Slovak pop 2000 – 2009 (Antológia III), ktorou sa na chvíľku prenesiete do začiatku storočia. „Chceli sme...

Kapely

Roman, Robo, Marek a Viktor z kapely Pell-Mell 59 predstavujú novinku zo svojej tvorby. Singel s názvom „Poď so mnou“ zverejnili chalani aj s...

Zaujímavosti

Po tom, čo sa podarilo prebojovať kapele FREYA priamo do finále pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad minulý rok, história sa opäť zopakovala. Žilinčanov totiž...

Reklama