Hľadáte niečo konkrétne?

Klub Bombura pozýva na hudobný víkend s českou alternatívou
Klub Bombura pozýva na hudobný víkend s českou alternatívou

Koncerty

Klub Bombura pozýva na hudobný víkend s českou alternatívou

Klub Bombura v Brezne vás počas tohto víkendu pozýva na koncerty dvoch českých kapiel s osobitým rukopisom. 10. a 11. mája v ňom zahrajú špičky českej hudobnej alternatívy, skupiny Eturnity a Dunaj. Víkendovú kultúru je možné spojiť s turistikou či cykloturistikou v krásnom regióne Nízkych Tatier.

Eva Turnová je česká basgitaristka, speváčka, skladateľka, textárka a prekladateľka. Je autorkou siedmich kníh Turnový háj plných báječného majstrovstva čierneho ženského humoru. Prvé tri knihy pozostávajú z minipoviedok aj trpkých a zároveň humorných glos, sú ilustrované obrazmi autorky. Od štvrtého vydania sú sumárom stĺpčekov, ktoré Eva písala pre časopisy Instinkt, Reflex, Reportér a tiež pre rozhlasovú stanicu Čro Plus. „Od dob Vaculíka v šedesátých letech je Turnová druhá osoba, kdo tohle se sloupkem umí,“ napísal Karel Steigerwald, český dramatik, scenárista a novinár. „Při četbě Evinejch sloupků mi vždycky dochází jak málo inteligentního humoru v dnešní době je. A ten holčičí mi přijde skvělej. Začly to (pro mne) Čoko voko, pak Eva Turnová, Mucha a na Slovensku třeba Katarzia. My, malí šovinisté, se máme co učit,“ uviedol David Koller.

Eva Turnová pôsobila v skupinách Odvážná srdce (1989–1993), DG 307 (1995–2001), Půlnoc, Šílenství a Zbytky charismatu (1997–1999). V rokoch 2001 až 2015 hrala so skupinou The Plastic People of the Universe. Zložila hudbu k reklamám i filmom, vydala vlastné CD Čtení z Turnových hájů.

Reklama
Najstarší festival komornej hudby v strednej Európe sa dočkal svojho 75. ročníka

Od roku 2000 má vlastný hudobný projekt nazvaný Eturnity. Kapela po jej odchode z Plastic People hráva častejšie, vystupuje v zložení: Eva – basgitara, spev; za klávesami, gitarou a bicími sa striedajú rôzni spoluhráči. Anglické a české texty jej píšu fínka Minna Pyyhkala a Vratislav Brabenec z PPU. 

„Baví ma hlboký Evin hlas. Za povšimnutie určite stojí krásny tón jej basgitary a pestrá zrelá hudobná ženská tvorba, akú sme od našich susedov ešte nepočuli. Eva Turnová a Eturnity s nadhľadom pomleli to najlepšie z českého undergroundu, výsledok nechali prejsť cez lievik Plastikov a King Crimson, v závere skladby ešte zahalili jemným závojom psychedélie. Výsledkom sú skvelé skladby pre milovníkov alternatívy, undergroundu a  kohokoľvek kto rád objavuje nové skupiny, alebo by sa iba rád vymanil z prostredia výťahovej hudby. Príďte si do Bombury užiť piatkový večer,“ pozýva na koncert kapely Eturnity Marián Pavúk z klubu Bombura.

Adam Ďurica sa chystá na turné a sľubuje program, aký ste ešte nevideli!

Dunaj je považovaný za najvýznamnejšiu kapelu československej alternatívnej scény 80-tych a 90-tych rokov. V jej začiatkoch bol problém s pomenovaním žánru, ktorý hrala, vznikali pripodobenia k českej aj pražskej novej vlne i artrocku, ale stále to nejak nebolo ono. Názov „brnenská scéna“ vznikol práve vďaka výnimočnému zvuku skupiny Dunaj a v 90-tych rokoch mala jej hudba množstvo nasledovníkov. Skupina ukončila svoju činnosť v roku 1998 z dôvodu predčasnej smrti frontmana Jiřího Kolšovského. 

Reklama

Hudobníci sa po dlhom čase stretli v roku 2018 pri nakrúcaní filmu Dunaj vědomí a rozhodli sa obnoviť činnosť skupiny v zostave, ktorá pred šestnástimi rokmi zaznamenala najväčší úspech. Spevu sa namiesto Kolšovského ujal Vladimír Václavek. Základ aktuálneho vystúpenia tvoria  prevažne skladby z najsilnejšieho albumu Dudlay a hudobníci do programu postupne zaraďujú aj úplne nové piesne, ktoré plánujú vydať na novom albume. Nejedná sa teda o klasický comeback, ale o novú energiu, s ktorou Dunaj znova nastúpil na hudobnú scénu. Ide o regulérny reštart!

Dunaj zahrá v zložení: Vladimír Václavek – gitara, basgitara, spev; Josef Ostřanský – gitara, spev; Pavel Koudelka – bicie, spev. 

„Sledujem skupinu Dunaj od prvého albumu s Ivou Bittovou a je nám v Bombure cťou, že táto legenda zahrá u nás koncert krátko po návrate na scénu. V 80-tych a 90-tych rokoch boli z môjho pohľadu  jedinou undergroundovou kapelou, ktorá sa každým albumom dynamicky rozvíjala, pracovala so zvukom, nástrojovým zložením, striedaním silných a nečakaných atmosfér v textoch aj hudbe. Dunaj vždy prekvapoval témami skladieb, štruktúrami kompozícií ignorujúcich refrény aj bežný štvorštvrťový takt a používal ostinátne figúry. Nezmeškajte tento výnimočný večer,“ dodáva Marián Pavúk.

Reklama
Peter Bič Project konečne vyrážajú na turné

Vstupné na koncert Eturnity je dobrovoľné. 
Vstupenky na koncert Dunaj nájdete tu!

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Začiatok nedele bol pre naše hlavné mesto nezvyčajný – namiesto ranných zvonov či kikiríkanie kohúta mohli obyvatelia Bratislavy zažiť niečo, čo v našej krajine ešte...

Koncerty

Chiki Liki Tu-A pokračujú vo svojom celoživotnom turné a po dlhšom čase sa vydávajú do klubov. Pripravovaná séria jesenných koncertov ponesie názov Ostatňi Raz Tour....

Zaujímavosti

Jana Kirschner iba tri týždne pred premiérou filmu Ostrým nožom predstavuje emotívnu skladbu Dunaj, ktorá sa stala titulnou piesňou príbehu inšpirovaného nevyriešenou vraždou Daniela...