Koncert storočia „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ si vyslúžil obrovské standing ovation !

0
16
views

Plná Incheba EXPO ARÉNA, najväčšie slovenské a české muzikantské hviezdy a predovšetkým krásna hudba! Bratislavskú lýru  si dôstojne pripomenuli speváci aj ich fanúšikovia na koncerte storočia „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“. Desiatky českých a slovenských umelcov doslova postavili divákov zo stoličiek. Slávne hity Bratislavskej lýry zaspievali ich pôvodní interpreti, ale aj speváci mladšej generácie. Karel Gott predviedol, že sa po ťažkej chorobe opäť dostal do formy. Helena Vondráčková aj Jitka Zelenková sa tešili, že sú opäť na Slovensku a že si môžu zaspomínať na časy mladosti. Elán tejto pesničkovej súťaži poďakoval za štart kariéry a všetci umelci sa zhodli, že podobne kvalitná autorská súťaž dnes chýba. Veľkolepý koncert pri príležitosti 50-ročnice Bratislavskej lýry ukončilo obrovské standing ovation!

Bratislavská Incheba hostila najväčšie hviezdy slovenského a českého hudobného neba! Zaspievať na koncerte storočia, ktorým organizátori spomínali na časy slávnej Bratislavskej lýry, označili za česť aj takí umelci ako Karel Gott, Helena Vondráčková, Jitka Zelenková, Peter Nagy, skupiny Elán či Olympic. Na megakoncerte „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ vystúpilo vyše 70 účinkujúcich, všetci „naživo“ bez jediného plejbeku!

„Pesnička „Náměstí“, ktorú sme tu zaspievali, je stále súčasťou nášho repertoáru, tak sme ju nemuseli nejako veľmi nacvičovať. Obdivujem organizátorov, že sa rozhodli pripraviť takýto spomienkový program, pretože to je neuveriteľná práca a je dobre, že to urobili. Svojho času to bol obrovský fenomén,“ vraví Marta Elefteriadu, ktorá spolu so sestrou v roku 1974 získala s piesňou „Náměstí“ Striebornú Bratislavskú lýru.

Výkony umelcov divákov doslova ohromili a postavili ich zo stoličiek. Miroslav Dvorský, Peter Nagy, Petr Janda, Jana Kocianová, Marcela Laiferová, Pavol Hammel, Ján Lehotský, Dalibor Janda, Lenka Filipová, Vašo Patejdl a mnohí ďalší dokázali, že stále vedia spievať minimálne tak dobre ako pred rokmi, keď sa predstavili na Bratislavskej lýre. Ján Baláž zahral dokonca s dvoma kapelami, ktorým Lýra pomohla – s Modusom aj s Elánom.

„Pre Elán to bol odrazový mostík v roku 1980, keď sa chytila pieseň „Kaskadér“, ktorá dostala Striebornú Bratislavskú lýru. Potom sme na Lýre vystúpili ešte viackrát, ale to už nebolo také dôležité, ako ten prvý, štartovací moment. Myslím si, že takáto autorská súťaž, ktorá je celkom rozdielna oproti tomu, aké súťaže sú dnes, tu chýba,“ vraví Ján Baláž.

„Pre mňa bola Bratislavská lýra fantastická najmä tým, že priniesla na Slovensko kopu veľmi atraktívnych zahraničných hostí. Všetko hviezdy, ktoré sme inak nemali kde vidieť a ktoré sme mali dlhé roky pred tým zakázané. Veľmi ma teší záujem divákov o tento spomienkový koncert. Bál som sa, že to už nikoho nezaujíma, ale mýlil som sa. Hala bola plná, ľudia sa tešili a to je veľmi dobré,“ povedal jazzman Peter Lipa, ktorý si s kolegami Jankom Lehotským a Pavlom Hammelom strihol pieseň „Kapely starnú“.

Na koncerte, ktorý organizátori pripravili pri príležitosti 50-ho výročia prvej Bratislavskej lýry, vystúpili aj najväčšie hviezdy českej hudobnej scény. Lenka Filipová, Jitka Zelenková, Helena Vondráčková, či majster Karel Gott si pobyt na Slovensku a priazeň fanúšikov evidentne  užívali. Na pódiu ohromili svojím umením, čistými hlasmi a schopnosťou vydať zo seba maximum.

„Spomínam na Bratislavskú lýru len v najlepšom. Prvýkrát som tu vystúpila, keď som mala 19 rokov a potom ešte niekoľkokrát. Je to skvelý nápad, že sa ju organizátori takto rozhodli pripomenúť. Som rada, že som opäť v Bratislave, vždy sa sem veľmi teším, pretože sa na Slovensku dobre cítim,“ vyznala sa Jitka Zelenková.

„Bratislavská lýra si zaslúži, aby tých 50 rokov oslávila takto veľkolepo s čo možno najväčším počtom umelcov, ktorí sa na nej zúčastnili. Patrím medzi nich a som poctená, že ma oslovili, aby som tu zaspievala,“ dodala  Helena Vondráčková.

Najväčšou senzáciou podujatia bol legendárny Karel Gott. Majster všetkých potešil tým, ako fantasticky zvládol ťažkú chorobu. Jeho vystúpenie boli vrcholom nádherného večera. Fanúšikovia boli priam dojatí z toho, ako krásne zaspieval pieseň „Mám rozprávkový dom“,  podľa ktorej  koncert nazvali a ďalšie dva songy.

„Ďakujem, že aj po tej dlhšej odmlke mám stále priaznivcov. Spomínam na Bratislavskú lýru len v tom najlepšom, ceny mám vystavené na čestnom mieste a veľmi si ich vážim. Ráno keď vstanem, prvé čo urobím, pozriem na ne a až potom sa venujem ďalším veciam,“ uzavrel Karel Gott.

Na megakoncerte v Incheba EXPO ARÉNE vystúpila aj mladšia generácia interpretov. Všetci umelci však spievali výlučne piesne, ktoré po prvý raz zazneli na Bratislavskej lýre a z ktorých sú dnes obrovské hity.  Kuly, Katarína Hasprová, Mirka Partlová, Martin Chodúr, skupina Polemic  a mnohí ďalší sa divákom postarali o nezabudnuteľný zážitok. Autormi projektu boli Ľubomík Belák a Jozef Šuhajda, koncert priniesla agentúra Topfest.

Foto: Pavol Karell