Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Korben Dallas o Davidovi Kollerovi: “Je to alfasamec mentálne aj fyzicky”

Spevák legendárnej skupiny LUCIE plní štadióny na Slovensku aj v Česku. David Koller má však rád zmenu a preto sa rozhodol fanúšikom priblížiť. V decembri zahrá 7 špeciálnych akustických koncertov, počas ktorých navštívi intímnejšie klubové priestory. Aký je David Koller naozaj? Pýtali sme sa muzikantov, ktorí s ním spolupracovali. Skupina Korben Dallas bola s LUCIE na turné, hrali spolu v Londýne a dokonca nahrávala cover-verziu hitu Chci zas v tobě spát. Bubeník Ozo Guttler na Davida prezradil kadečo. 

Mnohí muzikanti snívajú o tom, že získajú uznanie v najvyšších kruhoch. Čo s tebou robí fakt, že si David Koller vybral vybral, ako svoju obľúbenú slovenskú kapelu, na nahratie cover verzie jeho skladby? 

Zoznámenie s Davidom prebehlo ešte skôr, asi pred 5 rokmi na Vrbovských vetroch. On hral pred nami a hneď potom odchádzal z festivalu. My sme dohrali koncert okolo jednej v noci a potom nám niekto povedal, že David cestou z festivalu započul náš koncert a vrátil sa. Vraj prišiel za zvukárom a druhú polovicu koncertu zvučil on. Tak sa o nás dozvedel a neskôr sa ozval, aby sme nahrali cover. 

Reklama

Na ten album si vybral svojich najobľúbenejších umelcov, objavila sa tam aj Katarzia, Kato z Prago union, Hentai Corporation a podobne. Aké je byť najobľúbenejšiou slovenskou kapelou Davida Kollera? 

Neviem či sme najobľúbenejšia, ale určite to bol super pocit. Podobne super bolo, keď nás na niečo podobné oslovil Hex. Na začiatku sme tých ľudí poznali len z televízie a nevedeli sme, akí budú v skutočnosti. Často čakáš aká bude tá a tá hviezda super a nakoniec je to úplný idiot. Nepoznali sme ani Davida. On je super chalan. Myslel som si, že to je obrovská hviezda a nebude sa s nami ani baviť. Poznal som ho nielen z hudobnej branže, ale aj ako aktivistu a tým mi bol vždy sympatický. Má názor a vyjadruje sa k politickým veciam, aj keď nemusí. Veď koľko spevákov radšej čuší a nič neriskujú. David robí aj to, čo nemusí. 

Myslíš si, že by sa umelec mal vyjadrovať k spoločenským témam? Akú s tým máš skúsenosť? Juraj (Benetin) tiež spieval na protestoch.

My to máme tak, že keď človek veľmi cíti, že by sa mal, tak sa vyjadríme. Vždy sa nájdu fanúšikovia, ktorí majú iný názor, ale my nemávame k tomuto porady, že k čomu sa vyjadríme a ako. Keď človek cíti, že už viac nemôže čušať, mal by sa vyjadriť. U nás v kapele máme šťastnú konšteláciu, že sa zhodujeme nielen v politických názoroch. Na protestoch Za slušné Slovensko to bol tento prípad. 

Reklama

Ako prebiehalo nahrávanie s Davidom? Chodil vám do toho kecať? Mal na vás vysoké nároky? 

Nie, my sme to nahrávali u Maťa Čema v Cobra sound studio. David nám povedal, že máme voľnú ruku. Neriešil nič, že takto to spravte, alebo takto to spravte. V Bratislave sme nahrali asi 5 či 6 verzií, no so žiadnou sme neboli spokojní. Davidovi sme do Prahy poslali asi až 8. verziu. Nemal žiadne pripomienky, zobral to také, aké to je. 

Vybrali ste si Chci zas v tobě spát, čo je myslím jeden z tých hitov, ktoré je nebezpečné coverovať. Ako to dopadlo? 

Reklama

Ľudia sa rozdelil na dve skupiny. Jedna vravela, že super, niečo nové, druhá, že presne toto je skladba, na ktorú sa nesiaha. Toto ale nie je súťaž. Juraj v tej piesni vypichol jej temnú stránku. Je to milostná pieseň, ale je v nej určité temno, ktoré Juraj vycítil a vytiahol. 

Aké sú tvoje najobľúbenejšie skladby od Lucie a Davida Kollera? 

Šrouby do hlavy a Majolenka.

Reklama

Charles Bukowski vravel, že je jednoduché byť geniálny v 20-tke, ale je frajerina ostať geniálny aj neskôr. Myslíš, že David má čo povedať aj mladému publiku? Ako sa umelec udržuje hudobne svieži, aby sa nevypísal a nevyhorel? 

Na scéne máš veľa muzikantov, ktorí začínali v sedemnástich rokoch. Vidíš čo robili vtedy a čo robia teraz. Mne neprináleží súdiť, ale myslím si, že nie je jednoduché zostarnúť a zároveň zmúdrieť. To vôbec nie je jednoduché. Ako mladší som si vždy myslel, že všetci starci sú rozumnejší, ale to je úplná blbosť. Je veľké šťastie starnúť, zachovať si nadhľad a mať čo povedať. Nechcem menovať nejakých našich hudobníkov… 

… ani nemusíš, to si čitatelia napíšu v komentároch… 

Reklama

… jasné. Chcem len povedať, že Davidova tvorba má čo povedať aj po 30 rokoch, nemá hviezdne maniere a zostal normálnym človekom. Ty kokos, ešte je aj fyzicky! Hrali sme s ním v Londýne, kde bolo pódium vysoké skoro dva metre. Počas zvukovky za ním prišiel nejaký kamoš a David zoskočil z tej výšky ako mladý chalan. To mi ostalo v pamäti, že wau! 

Veď sa aj vraví, že rock ‘n roll a mladé ženy chlapa zakonzervujú. Čo na Davida hovoríš ako bubeník na bubeníka? 

Mne sa páči, lebo hrá silovo a technicky. Nehladká to, ale bije ako lokomotíva. Páči sa mi jeho štýl. Raz naopak sprdol on mňa, že čo do toho tak režem (smiech).

Reklama

Kde ste ešte spolu hrali? 

V Londýne, V Hluboké nad Vltavou a potom si nás vybrali LUCIE aj ako predskokana na turné. 

Vraj to vzniklo tiež takou milou náhodou… 

Hej, začalo to tak, že jedna naša známa im dala naše CD-čko, keď mali press-day v Bratislave. O štyri hodiny neskôr sme videli na Facebook-u fotku Lucie, ako sedia všetci štyria za stolom, v ruke album Korben Dallas a napísali tam niečo, že super slovenská kapela. Potom prišlo to pozvanie robiť im predkapelu v Čechách a na Slovensku.

Reklama

Aké bolo hrať pred plným štadiónom? 

Bola to úplne nová skúsenosť. To boli fakt veľké pódiá a priestory, na aké nie sme zvyknutí. Síce všetci prišli na LUCIE, nikto nás nevypískal, ani sme sa v tom netopili. Bol to neopísateľný zážitok a sme strašne vďační, že nám ho niekto sprostredkoval. Ešte by som chcel dodať, že podľa mňa existujú alfa-samci, ktorí sú takí fyzicky. Existujú alfa-samci, ktorí sú takí mentálne, a sú ešte takí alfa-samci čávovia. V Davidovi sa toto všetko stretlo. On je fasa chalan. Také to alfa čávovstvo má u nás aj Juro… aj Luki aj Lubo.

Radil som sa s mamou a frajerkou, čo sa ťa mám ešte spýtať. Frajerka povedala, že sa mám spýtať Juraja, či dnes nepotrebuje u nás prespať. 

Reklama

To je strašné tieto ženy… to je hrozné. 

Lístky na David Koller Acoustic tour 2019 kúpite v sieti TicketLive.

DAVID KOLLER Acoustic tour 2019:

Reklama

1.12.2019 Košice
2.12.2019 Lučenec
3.12.2019 Martin
14.12.2019 Bratislava
15.12.2019 Bratislava – VYPREDANÉ
16.12.2019 Nitra
17.12.2019 Žiar nad Hronom

Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...