Kapely

Košická kapela The Parentals prichádza po dlhšej odmlke s novinkou Waves

Skladba je prvou lastovičkou z ich nového materiálu, ktorý formácia plánuje postupne vydať v roku 2021. Aktuálnu nepriaznivú koncertnú situáciu a lockdown využili členovia kapely na intenzívnu štúdiovú prácu a skompletizovanie nového hudobného materiálu.

„Po viacerých rokoch existencie kapely sme sa dostali do štádia, keď konečne v štúdiu pracujeme na skladbách, ktoré nie sú staršie “šuflíkové nápady”, ale úplné novinky,“ prezrádza spevák, skladateľ a líder kapely Miroslav Felber.

Posun v ich tvorbe prisudzujú najmä tomu, že si prestali klásť akékoľvek mantinely, či už žánrové a či nástrojovej palety. Nebránia sa ani elektronike, ani viac popovým vodám, čo sa odráža v novej skladbe. „Zároveň tento projekt stále mal a aj vždy bude mať rockový základ a dušu. Tak isto každý člen kapely má svoj špecifický hudobný záber a prináša nové vplyvy do kolektívu, takže sa snažíme posúvať spoločne, čo rozhodne tiež veľmi podnecuje kreativitu,“ opisuje Miro základné piliere ich tvorby a pokračuje: „V súčasnosti sa však snažíme nápady a produkciu oveľa menej komplikovať, čo najmenej sa odkláňať od pôvodnej línie pesničky a celú produkciu riešiť viac pocitovo a nerozmýšľať pridlho nad malými detailmi, aby sa nestratila pointa a náboj.“

Tvorivý vietor do plachiet i novú motiváciu priniesol aj nový gitarista Rado Šulek, ktorý v kapele nahradil Doda Lumtzera. Aktívne sa zhostil aj pozície producenta a počuteľne posunul formáciu do ďalšej etapy jej hudobného smerovania. 

Text novej piesne vznikol počas Mirovho pobytu v Japonsku sledujúc oceán, keď ľudské emócie prechádzajú človekom ako vlny mora. „V diaľke sa zdajú malé, ale keď sa priblížia k brehu, vedia narobiť škodu. Menia sa zo sekundy na sekundu a nikdy nedokážeme na sto percent predpokladať, čo spravia. Rovnako ako naše emócie aj ich ťažko dokážeme v niektorých momentoch kontrolovať a ani sa nenazdáme a vychýlia nás z kurzu,“ ozrejmuje Miro prelínanie sfér, z ktorých je vyskladaný celý svet. „Práve v takých obdobiach je dôležité mať niekoho, kto nás tou búrkou dokáže bezpečne previesť. Jednu z takýchto veľkých vĺn práve zažívame ako dôsledok pandémie a sociálneho odlúčenia.“

„Tým, že v textoch stále reagujem na aktuálne rozpoloženie, či už seba alebo ľudí okolo mňa, prirodzene sa tak menia i témy, ktoré opisujem v skladbách. Absolútne odlišné veci zamestnávali moju myseľ, keď som bol dvadsaťročný a úplne iné dnes. Už pred touto pandémiou som sa čo najviac snažil vážiť si maličkosti a tešiť sa čo najviac z prítomnosti a táto filozofia ma udržuje pri zmysloch. Ak však náhodou spadnem do temnejších vôd, snažím sa to vyhnať hudbou z hlavy von a pretvoriť to na niečo kreatívne. Hudba pre mňa bola vždy aj nevyhnutná forma terapie,“ poznamenáva Miro dôležitosť tvorby a produktívneho vyjadrenia.

Novinka znie v angličtine a pozrieť si ju môžeme s lyrics videom. „Máme už dve skladby aj v rodnom jazyku na predošlom albume a určite sa chystáme v tomto trende pokračovať, avšak treba podotknúť, že napísať naozaj dobrý text v slovenčine nie je vôbec jednoduché,“ s úsmevom dodáva Miro.

To Top