Koncerty

Král elektrického blues Buddy Guy vydal nové album, na podzim s ním dorazí do Prahy!

Článok prečítate za: 2 min.

Nejvýznamnější současný bluesový kytarista a zpěvák Buddy Guy vydal 15. června nové album se slibným názvem The Blues Is Alive And Well (Blues je naživu a v pohodě). Patnáct písní, mezi nimiž převažují autorské novinky Buddyho Guye a jeho již stabilního producenta Toma Hambridge, potvrzuje, že se název alba nemýlí. Stálou sílu bluesového živlu dokládá nejen účast velkých hvězd světové scény z řad Guyových žáků, jako jsou kytaristé Jeff Beck a Keith Richards nebo Mick Jagger s foukací harmonikou, ale také teprve sedmadvacetiletý mimořádně úspěšný britský zpěvák James Bay, držitel Brit Award, který si s Buddym Guyem vystřihl jeden z duetů. 

S novinkou dorazí Buddy Guy do Prahy 8. listopadu. Koncert se uskuteční ve velkém sále Lucerny, pořádá jej agentura Liver Music ve spolupráci s mezinárodním hudebním festivalem Blues Alive Šumperk. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro a Ticketmaster.

Album The Blues Is Alive And Well začíná sbírat první ohlasy – kritika se vzácně shoduje na mimořádné kvalitě desky a vitalitě jejího jednaosmdesátiletého protagonisty. „Ani když všichni hosté spojí svoje hvězdné síly, nevyjdou ze stínu před čistou syrovou energií, kterou Guy vkládá do každé nahrávky,“ píše respektovaný oborový magazín Blues Blast a dodává: „Buddy Guy udělal všechno pro to, aby nám připomněl, o co v blues jde. Mise splněna!“

Článok pokračuje pod reklamou

Retro ponožky

„Každý bluesový fanoušek bude toto album skutečně milovat,“ dočteme se na americkém hudebním webu Blues Rock Review. Chválou ale nešetří i společenské časopisy. Například Forbes označil Buddyho Guye za „poslední baštu opravdového blues“. Stranou nezůstávají ani česká média. „Album neprodávají slavná jména z oblasti popu a rocku, nýbrž jméno a projev jeho protagonisty. Stálý Guyův producent a bubeník Tom Hambridge vymyslel skvělou mozaiku stylů, kterými svého svěřence potažmo posluchače provádí a asistují k tomu tu základní hráčské sestavy, v nichž Guyova mistrovská kytara lépe vynikne, anebo naopak širší posazy s dechy a dívčími sbory, které mají úlohu‚ nakopnout mašinu‘,“ napsaly Lidové noviny. A aktuální vydání hudebního magazínu Headliner chválí: „Deska by byla skvělá, i kdyby ji nahrál jen Guy se svými muzikanty sám. Ale když si v alkoholické oslavě Cognac přehazují fráze a minisólíčka Guy s Jeffem Beckem a Keithem Richardsem, ocitáme se v bluesově-kytarovém nebi. A když v ppoommaalléé You Did The Crime cifruje harmonika Micka Jaggera, potvrzuje se, že jeho harmonikářské znovuzrození na poslední stounovské desce nebyla náhoda ani podvod.“

Aby doložil skutkem, že to s názvem alba The Blues Is Alive And Well myslí vážně, vydal se Buddy Guy už den před jeho vydáním na rozsáhlé turné na jeho podporu. Od června do října má naplánováno se svým The Damn Right Blues Bandem zhruba padesát koncertů ve velkých sálech a na festivalech po celých Spojených státech. V listopadu se přesouvá do Evropy, aby zde odehrál pouhých pět koncertů. Jeden v Monaku, dva v Dánsku, jeden v Paříži – a ten poslední 8. listopadu ve velkém sále pražské Lucerny.

Ceny vstupného na pražský koncert od 2 490 do 5 490 Kč k sezení, 1 490 Kč k stání. Prvních 250 kusů vstupenek k stání je k dispozici za 1 290 Kč. Více na www.ticketmaster.cz/artist/buddy-guy-vstupenky/2406.

Newsletter

Odoberajte náš hudobný newsletter. Aktuálne informácie a novinky zo sveta hudby priamo do Vášho e-mailu.

Odoslaním aktivujete odber e-mailových upozornení na hudobné novinky. Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz "chcem sa odhlásiť", ktorý nájdete v každom e-mailovom upozornení. Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Najčítanejšie články za 7 dní

To Top