Kreins – veselí ” Páni ” z Prievidze

0

Všade sa píše o novinkách zo sveta slávnych kapiel. Ja som sa dnes ale vybral trošku hlbšie do úskalia našej domácej fronty a to konkrétne z môjho okolia. Prievidza. Mesto z ktorého vyšli kapelky ako GAS, TALKSHOW, CHILL ON THE SUN, KREINS. A presne tu sa zastavíme. Pri kapele s prostým názvom Kreins. Jej líder a dalo by sa napísať frontman kapely nám bližšie priblížil začiatky a možno pár prekážok, ktoré stáli a stále stoja v ceste za uznaním. Chalani sú na scéne už nejaký ten rok a spoločne slávili úspechy natočením videoklipov aj debutového albumu s názvom In You a predsa stále postrádame v médiach patričné info o ich existencii. Prešli pár zmenami ako v kapelnom zoskupení, tak aj osobnom živote. To a ešte viac nám už prezradí Peter “ Kreins “ Frimmel v následujúcom rozhovore:

Koľko presne ste spolu a ako to vlastne celé začalo?

Ako kapela spolu fungujeme už asi 6 rokov. Celé to začalo kapelou Skryli Zabili – ktorá bola skôr zábava ako seriózne vážna vec. Ale tam sme sa hlavne stretli traja zakladatelia kapely Kreins – ja, Vladislav Leškovský a Roland Csicsay. Potom sme sa sformovali do neskoršej podoby a pribudli Roman Mečiar a Igor Rybnikár. Dnes už sme iba 4 a tak nám to vyhovuje.

Ako by si klasifikoval Váš štýl?

V tomto som ja veľmi zlý. Neviem prideliť kapele štýl. Ale asi by som nás potiahol do rocku.

V každej kapele sú občas rozbroje. Ako sa to rieši u Vás? Niekedy je to až tak zlé, že sa nejaký člen rozhodne opustiť formáciu.

Tým opustením formácie asi myslíš nášho bývalého basgitaristu Rolanda Csicsaya. U nás nie sú žiadne rozbroje. U nás sú rozhodnutia 🙂 A tak sa Roland rozhodol a tak aj urobil. Čo sa týka nehrania Romana Mečiara s nami – to ani nebol odchod ani rozbroj – to je jednoducho Roman – veľmi zaneprázdnený muzikant 🙂

Ste už všetci dospelí a tak sa predpokladá, že už máte v živote všetko potriedené. Ja ale viem, že ste veľmi veselá kopa ani zďaleka nepripomínajúca stereotypných dospelákov čo už na pohľad pôsobia nudne. Ako to robíte, že Vás to aj po toľkých spolu strávených rokoch neomrzelo a stále vymýšľate nové veci?

Asi preto, že sa bojíme dospieť (smiech). Ale vážne – my už sa cítime veľmi veľmi starí 🙂

Chystáte teraz niečo nové? Album In You je už vonku nejaký čas. Pohli ste sa odvtedy vpred? Bude nový album alebo klip? Koncerty a podobne?

Chystáme, tvoríme, moríme sa s novým materiálom 🙂

Ako jedna z mála kapiel máte k dispozícii nahrávacie štúdio priamo u bubeníka. Využívate túto možnosť často?

My vlastne ani inú možnosť nevyužívame 🙂 Keďže to máme priamo “pod strechou” nevidím nič ideálnejšie 🙂 Okrem toho, že je to široko ďaleko najlepšie štúdio v Prievidzi 🙂

Ako vznikajú pesničky? Kto je za tým, kto je hlavný skladateľ a ako ich potom dotvárate? Som si istý, že máš v šuflíku kopec nápadov. Ako to robíš keď Ta niečo napadne?

Pesničky vytvárame všetci spolu. Väčšina vzniká v mojej hlave a ja ich prinesiem ako špinavý kus skla. Spoločne ho potom vyčistíme, obrúsime a dáme mu nejaký pekný tvar. Nápady v šuflíku sa pomaly míňajú a tak by sa dalo povedať, že všetko čo teraz vymyslím je čerstvé… Keď ma niečo napadne je to väčšinou nejaká melódia spevu, k tomu si pohľadám nejaký gitarový doprovod a nakoniec urobím text. I keď ten text vzniká už na začiatku nejaké náznaky toho o čom chcem spievať.

Dlhšie ste nekoncertovali. Je na to nejaký konkrétny dôvod?

Ten dôvod je práve príprava nového materiálu. Chceme vybehnúť na pódium s niečim novým, chceme jednoducho prekvapiť našich fanúšikov.

Ako vnímaš ty momentálnu hudobnú scénu? Je podľa teba dôvod na paniku? Z rádia už skoro nič počúvateľné nevychádza, dostať sa do povedomia touto cestou je pre kapelu, ktorá hrá niečo normálne viacmenej nemožné. Ako je to u Vás? Boli ste už mediálne publikovaní a čo si myslíš, že preto v dnešnej dobe treba spraviť?

Podľa mňa je dnes všetko potrebné, dobré i zlé propagované na internete. Rádia hrajú pre nich osvedčené veci, čo im nemôžeme vytýkať. A kto chce si dobrú hudbu nájde, a dobrá hudba si naopak nájde cestu k poslucháčovi. Či ju bude počúvať 5 ľudí, alebo celá generácia závisí od kvality a propagácie. Všetko treba niekde dávať, tlačiť, prezentovať. Aby sa o Vás dozvedelo čo najviac ľudí. My osobne sme sa zúčastnili v súťaži rádia EXPRES – a vyhrali ako kapela z garáže, otvárali sme ich festival, navštívili sme rádio. Ale ako je vidieť u nás nie je to vždy ľahko otvorená cesta k úspechu. Je treba na sebe ďalej pracovať a hrať, hrať, hrať a koncertovať a koncertovať a hrať a dokola…

Skladáte výhradne v angličtine, ale pred časom u Vás prevládal nápad skúsiť nahrať niečo v slovenčine. Ako tento krok skončil? Ako sa k tomu postavili ostatný členovia? Niektorí ľudia berú fakt, že sme na Slovensku tak po slovensky. Ja osobne tento názor tiež nezdieľam. Niektoré veci skrátka znejú lepšie v angličtine a niektoré v slovenčine. Ako je to teda u Vás? Budeme počuť aj slovenskú verziu?

No… prišli sme s nápadom skúsiť slovenskú vec, stálo to veľa úsilia, skúšali sme to nahrávať, ale osobne za seba môžem povedať, že v angličtina mi je bližšia. A prečo? Od mala počúvam iba anglicky spievajúce kapely. Mám radšej v hudbe, v rockovej hudbe tento jazyk. A preto k tomu aj viac inklinujem. A myslím, že sme sa všetci v kapele našli takí, čo nám to tak vyhovuje.

Vaša kapela je poskladaná z členov, ktorí sú zainteresovaní aj v ďalších hudobných formáciách. Ty jediný si verný len tvojej kapele. Bubeník pôsobí v ďalších dvoch zoskupeniach a to Chill On The Sun a znovuobnovenom Big Bang. Gitarista hrá v kapele Gas a hosťuje aj Ivke Kováčovej. Basák ma tiež svoju kapelu s názvom Buymore a vedľajší projekt PTS. Ako to berieš ty? Stíhate to všetko a nerobí to neplechu pri plánovaní koncertov?

Neplechu to nerobí. Ale je zvláštne, že okrem GASu a Buymore sa  tieto kapely nestretli ešte na spoločnom pódiu. Myslím, že by to mohlo byť veľmi zaujímavé.

Na každého z Vás doma niekto čaká. Nie je to ťažké skĺbiť prácu a rodinu s kapelou?

Je to veľmi ťažké. Ale každý by mal mať nejaké svoje hobby…

A posledná otázka. Čo by ste odkázali našim čitateľom? Lebo práve z nich je veľká časť hudobne založená.

Počúvajte hudbu, propagujte hudbu, a vy ktorí skladáte hudbu – dávajte do toho všetko, lebo hudba má vychádzať zo srdca.

To je všetko od kapelky Kreins. Pre bližšie info o ich pôsobení kliknite na ich stránku  www.kreins.sk alebo si na youtube môžete pozrieť aj niekoľko ich klipov.

ZDIEĽAŤ