Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

Kto nebol na 19-tom ročníku festivalu Žákovic Open, môže ľutovať!

Trenčianske Bohuslavice zažili 19-ty ročník obľúbeného rodinného festivalu  Žákovic Open! Fanúšikovia si užili fantastickú rodinnú atmosféru a koncerty 16-tich slovenských skupín a interpretov. Nechýbali ani novinky – po prvýkrát sa na festivale s veľkým úspechom predstavil stand up Silné reči a detský program PACI PAC! Publikum roztancovala popová diva Katka Knechtová, legendárny Vidiek a domáca stálica HEX. Tradičný sobotňajší zápas medzi hudobníkmi a fanúšikmi vyhrali po dlhšom čase hudobníci!

Festival odštartovali kapely Pii Jem a Captain Slice. Potom už pódium patrilo punkovej legende Davová Psychóza. Kapela je na scéne od roku 1987 a na Žákovic Open hrala po prvýkrát. 

Hralo sa nám výborne, skvelá atmosféra a výborný zvuk. Poznám Yxa veľmi dlho, chodili sme sem za ním pred 20-timi rokmi žúrovať. A v penzióne Žákovic nám nalieval Maroš Žákovic. Boli to úžasné časy, som rád, že tento festival môžeme podporiť,“ neskrýval radosť spevák Davovej Psychózy Jano Kassa.

Reklama

 Punkerov vystriedali obľúbenci Billy Barman. Skupina okolo Juraja Podmanického a Jozefa Vrábela zahrala skladby „Doba doba“, „Traja“, „Len šedá“, „Svitá“, „Sloboda“, „Mladým chýba vojna“ a „Cigánska“. Ozdobou 19-teho ročníka festivalu bola popová diva Katka Kechtová, ktorá odpálila piesne „Deň medzi nedeľou a pondelkom“, „Slnečná balada“, „Prežijú len milenci“, „Spomaľ“, „Fea“, „Za tebou“ a Muoj Bože. Katka na festivale hrala naposledy pred rokmi s kapelou Peha.

Kapela Dr. Zetor chce prekonať vlastný rekord, za jediný deň odohrá 15 koncertov

Ani si na to už nepamätám, vtedy sme hrali cez deň a bola som neuveriteľne vyčerpaná. Teraz som si to užila, hrala som s kapelou, dali sme do toho maximum. Ľudia boli úžasní, všetko bolo iné a bolo to super. Bála som sa, že festival je nastavený na určité publikum. Mením však názor, pretože tí ľudia boli úplne úžasní. Open air akcia je pre mňa určitá forma zmeny, ako keď hrám turné. Toto je rockový kapelový koncert, ktorý prezentuje pesničky v inom štýle. Všetci sú uvoľnení, super atmosféra, mám to rada,“ prezradila Katka Kechtová,

Prvý deň festivalu uzavreli kapely Puding pani Elvisovej a October – U2 Revival z Bratislavy. Sobotňajšie predpoludnie patril už kultovému futbalovému zápasu medzi hudobníkmi a fanúšikmi. Za hudobníkov kopali Tomáš „Yxo“ Dohňanský z HEXu, Pino z Pudingu pani Elvisovej, chalani z Davovej Psychózy a Joe Trendy zo Silných rečí, ktorý dal dva góly. Zápas vyhrali po dlhšom čase hudobníci.

Reklama

Program druhého dňa festivalu priniesol dve novinky. Fanúšikov v Jamesom zóne rozosmial úspešný stand-up Silné reči, v ktorom sa bravúrne predstavili Simona a Joe Trendy. Deti aj rodičov potešil detský program PACI PAC. Vznikol pred piatimi rokmi, kedy Mário Praženec, gitarista skupiny IneKafe začal písať pesničky pre deti a na spev si zobral šikovnú herečku Adrianu Pešinovú.

Objatie tónov si podmanilo Levické hradné námestie

Bolo to úžasné, atmosféra bola skvelá. Deti a rodičia spievali, tancovali, poznali nás. Zabávali sa a my sme sa zabávali tiež. Veľmi sa z toho tešíme a radi by sme prišli opäť,“ tešila sa PACI – Adriana Pešinová.

Potom už hlavné pódium rozpálila metalová kapela Rust 2 Dust a aternatívci Saténové ruky, ktorí sú na scéne od roku 2011. Výbornú náladu vyčarila skupina Le Payaco, ktorá zahrala hity „Sadni si mi na kolená“, „Dobrý večer priatelia“, ale aj skladby „Čiernobiely svet“, „Za vodou“, „Pes priateľ môj“ či cover skupiny The Beatles „Come Together“.

Reklama

K tomuto festivalu mám veľmi osobný vzťah. Pri prvom ročníku, keď sme tu hrali, tu boli iba miestni ľudia, ktorí sa o tom dozvedeli. Nebol internet a bolo tu asi 150 ľudí, postupne ich v ďalších rokoch bolo viac a viac. My sme tu vďaka HEX-ákom, ktorí nás sem pozvali. Veľmi sa nám tu páči,“ povedal Tomáš Sloboda.

Publikum potešila slovenská klasika – skupina Vidiek. Na pódiu odpálili hity „Tisíc divov, možno aj viac“, „Nechajte si ju“, „Keď je sedem ráno zapnem rádio“, „Rudy a Hilda“, „Nervózna família“, „Fajčenie škodí zdraviu“ , „Ó maňo“ a „Vidiečan!.

„Žákovic je podľa mňa jeden z najlepších festivalov v Čechách aj na Slovensku. Jednak že to máme blízko domova, je tu skvelá atmosféra. Kto tu nebol, môže banovať,“skonštatoval líder skupiny Vidiek Janko Kuric.

Reklama
Rock Me Fest 2021 pozná víťazov: Slížovicu ovládne Kiero Grande, nahrávať bude Peter Karovič!

Headlinerom festivalu je už roky domáca kapela HEX, ktorá roztancovala celý areál. Hity „Beh“, „Snežný pluh“, „Madelaine“, „Maťo a Linda“, „Oteckovia“, „V piatok podvečer“ či „Keď sme sami“ si zaspievalo celé publikum. Posledná skladba HEXu „Nikdy nebolo lepšie“ vlastne charakterizovala celý festival, na ktorom sa návštevníci vždy cítia fantasticky.

Som veľmi rád, že novinky, ktoré sme vymysleli, sa hneď ujali, či už je to detský program PACI PAC alebo stand up comedy Silné reči. Hudobný festival to posunulo ďalej, je to tu ešte veselšie a ešte živšie. V tomto duchu by sme chceli pokračovať ďalej. Pre mňa tento festival znamená kopec nových kamarátstiev, kopec výbornej energie s miestnymi ľuďmi, či už sú z Bohuslavíc alebo z celej Bošáckej doliny, sú to krásni, výborní ľudia. Musím povedať, že som trocha dojatý,ďakujem všetkým kapelám, partnerom a v prvom rade našim skvelým fanúšikom, ktorí tento festival robia takým, aký je,“ dodal organizátor festivalu Tomáš Yxo Dohňanský.

19-ty ročník uzavreli kapely Trolejboys a Acylpyrin. Organizátori Marián Žákovic a Tomáš „Yxo“ Dohňanský sa spolu s návštevníkmi už teraz tešia na jubilejný 20-ty ročník.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Koncerty

Banská Bystrica opäť ožije folklórom. Pandemické opatrenia minulý rok značne ovplyvnili chod najkvalitnejších festivalov. Toto leto to však organizátori návštevníkom naplno vynahradia. Od 5....

Koncerty

Skupina HEX chystá koncertnú spomienku na svojho speváka Ďuďa! Presne v deň odchodu Petra Dudáka – 14. augusta organizuje v Amfiteátri v Banskej Štiavnici koncert s názvom...

Koncerty

Bratislavský hrad zažije veľkolepú hudobnú akciu! Galakoncert Folklór vo fraku ponúkne 25. júna najkrajšie slovenské ľudové piesne vo fantastických aranžmánoch pre mimoriadne sólové hlasy,...

Koncerty

Konečne. To si isto mnohí pomysleli, keď im prišla pozvánka na 11. ročník benefičného koncertu pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím Objatie tónov. V netradičnom termíne,...