Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Kultúra na Slovensku trpí, ľudia pracujúci v kreatívnom priemysle už nemienia mlčať

Oblasť kultúry na Slovensku už niekoľko mesiacov trpí pre opatrenia v súvislosti s pandiémiou koronavírusu. Momentálne patrí k najviac zasiahnutným odvetviam a zdá sa, že sa situácia nebude zlepšovať ani počas najbližších mesiacov.

Po tom, ako sa organizátori koncertov, festivalov, divadelných predstavení a iných kultúrnych podujatí začali spamätávať, sa opäť zavádzajú opatrenia, ktoré sa najviac dotknú práve kultúry. Umelci, technici, organizátori, promotéri a ľudia pracujúci v kreatívnom priemysle však už nemienia mlčať.

Nižšie si prečítate spoločné vyhlásenie ľudí, ktorí pracujú v kreatívnom priemysle, v ktorom popisujú svoju neľahkú situáciu:

Reklama

Od vypuknutia pandémie COVID-19 v marci 2020 je opatreniami a obmedzením činnosti najviac postihnutým odvetvím nášho hospodárstva kultúra a inštitúcie, ktoré zabezpečujú jej fungovanie a rozvoj vrátane ich zamestnancov. S pochopením sme prijali všetky opatrenia súvisiace s touto situáciou a aj bez reálnej a cielenej pomoci od štátu sme sa snažili rokovaniami na rôznych úrovniach vysvetľovať špecifickosť našej práce, ktorú vykonávame a dohodnúť reálne možnosti pomoci, alebo uvoľnenia opatrení.

Negatívna kampaň a varovania kompetentných zástupcov štátnych úradov prostredníctvom médií, ako aj obmedzenia v počte účastníkov spôsobili prepad našej činnosti o viac ako dve tretiny, napriek tomu, že sme sa snažili a snažíme dodržiavať všetky nariadené opatrenia.

V súčasnej situácii a po zverejnení pripravovaných opatrení, ktoré boli uvedené na tlačovej konferencii ministra zdravotníctva Mareka Krajčího 13.8.2020, považujeme prístup kompetentných orgánov k nášmu odvetviu za diskriminačný. Požadujeme jednoznačný postoj vlády SR ku neštátnej kultúre a naplnenie sľubov, ktoré nám boli dané na rokovaniach.

Reklama

Doterajšie neriešenie situácie zo strany štátu je pre neštátnu kultúru likvidačné a treba si uvedomiť, že kultúra nie sú len známe tváre z obrazoviek, ale je to množstvo profesií, ktoré zabezpečujú chod a realizáciu kultúrnych podujatí. Strata týchto profesií, ako aj úbytok priestorov pre nezávislú kultúru v regiónoch sa v budúcnosti bude len ťažko nahrádzať a spôsobí tak devastáciu už aj tak poddimenzovanej kultúry na Slovensku.

V piatok 14.8. zverejnená pomoc ministerky kultúry Natálie Milanovej v podobe grantov cez Fond na podporu umenia vo výške 11 miliónov eur vôbec nerieši našu situáciu.  Vytvára len možnosť pre malý zlomok umelcov uchádzať sa o peniaze na projekty. Ministerstvo kultúry nás ako nezriaďovanú neštátnu kultúrnu obec nechalo už 5 mesiacov napospas situácii, napriek viacerým stretnutiam a urgenciám.

Na záver by sme chceli zdôrazniť, že sme pracujúci ľudia s tými istými problémami a platíme rovnaké dane a odvody ako väčšina obyvateľstva, len pracujeme v špecifickom odvetví. V tejto epidemiologickej situácii nie je možné kultúru naštartovať ihneď ani po čiastočnom uvoľnení opatrení. Bez reálnej systémovej pomoci utrpí zásadné škody, ktoré budú v konečnom dôsledku pre spoločnosť drahšie ako rýchla systémová pomoc v súčasnosti.

Reklama

Niekto musí byť prvý…

Na obmedzenia žiaľ doplatil aj obľúbený nitriansky hudobný priestor Nájomná jednotka 210, ktorý mal priestory v jednom z obchodných centier v Nitre. Na Facebooku Nájomnej jednotky 210 sa pred pár hodinami objavil príspevok, ktorý celú situáciu detailne popisuje.

NIEKTO MUSÍ BYŤ PRVÝ… Ani neviem ako začať. Asi najlepšie pointou. NÁJOMNÁ JEDNOTKA 210 končí. A teraz omáčka okolo. Svet biznisu je neúprosný. Keď sme pred tromi rokmi vytvorili tento projekt, mnohí ho hneď odpisovali, že nemá šancu prežiť.

Reklama

Prežil pôrod, prežil dokonca detstvo a teraz sme zažívali takú kultúrnu pubertu. Striedali sme štýly, žánre, interpretov… Slávnych, aj tých ešte slávnejších. Ukázali sme, že aj v kolose obchodného centra sa dá robiť kultúra a vďaka jeho vedeniu aj ekonomicky prežiť. Každe vedenie má ale nad sebou svoje vedenie. Takže napriek našej snahe o predlženie zmluvy o prenájme s tým nižším vedením, to vyššie sa rozhodlo. Dosť bolo kultúry.

V Nitre je zrejme kultúry veľa, možno aj nadbytok, ale obchodov a fitness a bank je stále málo. A kultúra ešte nikdy nevyhrala v biznis vzťahoch a v tejto covid dobe, plnej zastrašovania najvyšším piatym elementom a jeho poradcami, kedy sama vláda sa snaží úspešne udupať „komediantov“, pretože iba tí dokázali v minulosti spojiť masy a postarať sa o zmeny na ich teplúčkych miestach, je to ešte ťažšie. Mám pocit akoby sa niekto rozhodol pre vojnu, ale bol si tak istý víťazstvom, že na bitevné pole prišiel sám a vyhlásil sa za víťaza a porazenému iba dodatočne oznámil,že vojna bola a že prehral. Nech si zbalí veci a odíde. A keďže zmluva je zmluva a nepustí, my odchádzame.

Možno by sme odišli aj tak, pretože od marca vďaka opatreniam a zákazom vlády nebolo možné robiť kultúru a pri nových a nových opatreniach piateho elementu to ešte aj dlho nebude možné. A keď to nie je možné, popadali všetky podujatia a my sme prišli o príjem a nie sme schopní platiť nájom. Takže asi by nás vyhodili aj tak O pár mesiacov neskôr. Šesť mesiacov bez akéhokoľvek príjmu,podľa vlády nespadáme do žiadnej skupiny, ktorá by mala nárok na pomoc a aj keď sme vytvárali rezervu, už je dávno preč.

Reklama

Vytvoriť si rezervu v kultúre za tri roky takú, aby ste prežili 6 mesiacov bez akéhokoľvek doplnenia účtu a pritom platili režijné náklady sa nedá. Teda ak nemáte štátne dotácie , alebo nemáte zmluvu na štátne zákazky. A my sme to vybudovali zo svojich peňazí,bez akejkoľvek podpory. A nežiadali sme dotácie ani sme nechceli žiadať, chceli sme iba robiť to, čo vieme. Robiť kultúru pre ľudí a pre nás samých. Ale vláde je to jedno, sme pre nich komedianti, najrizikovejšia skupina národa.

Je im uplne jedno, že je to podnikanie také isté ako výroba akéhokoľvek tovaru, že my nie sme herci, ale obslužný personál, staff. Sme zvukári, nosiči, osvetľovači, prenajímatelia kultúrnych priestorov, technici, sme všetko to, čo nikto z Vás nevidí, keď príde na kultúru.

Je nám veľmi ľúto ,že sa musia rušiť všetky akcie,ktoré už boli dohodnuté, dokonca aj tie preložené z obdobia, kedy sme boli povinne zatvorení. Sledujte prosím stránky interpretov, prípadne predpredajové portály , tam budú zverejnené informácie o jednotlivých predstaveniach. A ak budeme mať informáciu od organizátora, či interpreta my, zverejníme ju na našej fcb stránke , ktorá bude naďalej fungovať.

Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Koncerty

Americká NU metalová skupina SLIPKNOT bola z dôvodu pandémie koronavírusu, nútená zrušiť minuloročné európske turné, vrátane slovenského koncertu, ktorým chcela okrem úspechu posledného albumu osláviť...

Správy

Ak sa považujete za skutočného milovníka kapely Metallica a rocku všeobecne, potom by ste TOTO určite mali vidieť! Nebývalý projekt, v ktorom profesionálna rocková...

Správy

Tak toto tu ešte nebolo! Kapela Iconito, ktorá je známa tým, že spája pop s folklórom, sa tentoraz dala dokopy s raperom Majselfom. Výsledkom je vskutku...

Koncerty

Kapele Peter Bič Project ide karta – čo skladba, to mega hit! Aj ich najnovšia pohodová pesnička Máj sa fanúšikom i hudobným redaktorom mimoriadne páči...