Interview

LadyPraga – Všichni jsme občas blázni

Pražští LadyPraga se krůček po krůčku ubírají svým vlastním směrem. Po sérii koncertů, převážně v rámci klubové scény, se vydali vstříc festivalům. Na samém začátku prázdnin se objevili na tom v Hradci nad Moravicí.

Martine, nemůžu nezačít jinak než otázkou: Jak vypadá Hradecký slunovrat ve zpětném zrcátku ? 

„Musím přiznat, že jsme byli docela mile překvapení, když jsme se dozvěděli o naší úspěšné přihlášce, směřující na Open scénu Hradeckého slunovratu. Nekonečné čekání na festival jsme si zkracovali klubovými koncerty a přípravou na natáčení našeho druhého klipu. Ten se nakonec podařilo zveřejnit pouhý den před samotným zahájením Slunovratu. Atmosféra byla famózní, prostředí fantastické a lidé okolo usměvaví a přátelští. Pro muzikanta ráj na zemi. Open scéna je fantastickým počinem, která takovou akci zpřístupňuje méně frekventovaným kapelám a jako všechno, tak i hraní na festivalu je zapotřebí se naučit.“

V čem se podle tebe liší koncertování na open air nebo v klubu ?

„V prvé řadě na festivalu má člověk na cokoliv omezený čas. A to jak na samotný koncertní set, tak i na přípravu před ním samotným. Čím svědomitěji se členové kapely připraví, o to méně hektický průběh pak vystoupení mívá.  V Hradci jsme podali, myslím, solidní výkon a koncert si náležitě užili.“ Zpěvačka Veronika Bergmanová dodává: „Akce samotná se odehrávala v areálu zámeckého parku, který přímo vyzařuje genia loci. Když si vzpomenu na všechny ty báječné lidi, kteří se o chod festivalu starali, nejraději bych se tam s chutí vrátila. A posluchači, to byla kapitola sama o sobě. Pozorně naslouchali naší hudbě, reagovali naprosto spontánně a po koncertě s námi debatovali o svých pocitech. Řadím tenhle náš hradecký gig za jedno z našich nejpovedenějších vystoupení.“

Pojďme k vaší aktuální novince. 

„Tím je náš v pořadí druhý videoklip, tentokrát na naši autorskou skladbu Everyone´s going crazy“, doplňuje Martin a pokračuje: „Natáčení probíhalo pod vedením režiséra Marka Čermáka v prostředí jedné zapomenuté železniční staničky v Sudoměři u Mladé Boleslavi. Byli jsme opravdu „crazy“ a po železnici jsme se přesouvali na šlapacích drezínách“. Verča vzpomíná na filmové natáčení, v pořadí druhého klipu: „Nápad a scénář se mi moc zamlouval a při příjezdu na samotné místo jsem byla překvapena tím krásným klidem a pohodou, která se na téměř opuštěném, avšak udržovaném místě, rozprostírala. Musím říct, že veškeré zázemí pro filmování bylo připraveno s opravdovou pečlivostí a my se tak mohli soustředit pouze na tvorbu našeho nového hudebního mini filmu.“

Kdo se tedy na vaší druhé „klipovce“ podílel?

„Na spolupráci jsme se dohodli s Markem Čermákem, talentovaným filmařem, který společně se svým týmem odvedl opravdu dobrou práci“, reaguje Martin Knesl a zpěvačka Veronika dodává: „Při natáčení panovala příjemná a uvolněná atmosféra, kterou se podařilo přenést do obrazového záznamu. To bylo alespoň pro mě velmi důležité. S klukama z kapely jsme si na šlapacích drezínách užili mezi záběry i kopu legrace“. Na toto téma navazuje Honza Kubín, pianista LadyPraga: „Obdivovali jsme Verčino umění před kamerou, byla uvolněná, přirozená a natáčení si podle mě docela užívala. Musím říct, že pro nás neherce to už tak jednoduché nebylo“, směje se a navazuje: „Souhlasím však s tím, co zmínili přede mnou Verča i Martin. Filmaři pracovali s takovým klidem a v takové pohodě, že v závěru natáčení jsme si počínali, s nadsázkou, téměř jako herci“.  Do debaty se zapojuje i poslední člen kapely, bubeník LadyPraga, Karel Kříž: „Já pozoroval to dění a stále se nemohl smířit s myšlenkou, že za nějaké 4 hodiny se dá natočit tolik záběrů, aby z toho mohl být materiál na celý klip. O to víc jsem byl překvapený, když mi do emailu přistála první verze videa, ke které jsem neměl žádné připomínky. To bylo něco naprosto úžasného.“ A uzavírá naše povídání o filmování: „Pohyblivé obrázky jsou pro dnešní hudební skupiny důležité, jsem moc rád, že jsem se takového natáčení mohl zúčastnit, jsou to cenné zkušenosti. Ale co dělám ještě daleko raději, je muzika a živé hraní. To je pořád to, co mě žene dopředu a co mě s LadyPraga baví nejvíc“.

Kam dál máte namířeno?

„Připravujeme materiál na podzimní část koncertů, začínáme se domlouvat s pořadateli na termínech vystoupení, věnujeme se mixu živého koncertu z Brna, dali jsme dohromady kapelní merch. Je toho hodně a určitě nehodláme přešlapovat na místě“, otevírá dvířka plánů a příprav baskytarista Martin. Verča dodává: „V blízké době bychom měli vydat další klip, na který již vznikl obrazový materiál. V něm se krátce objeví i náš kamarád a muzikant Honza Roušar, jehož jednu ze skladeb interpretujeme.   

Doufám, že se podaří dohodnout co nejvíce koncertů, protože já si tuhle partu dokonale užívám. A jsem moc ráda, stejně asi jako každý muzikant, když si tento pocit dopřávají i naši posluchači, které tímto zdravím a těším se na ně!“, vzkazuje Veronika.

Váš první klip Tribute to Englishman in NY atakuje hranici 150 tis. zhlédnutí na sociální síti.

„Dělá nám radost a děkujeme všem za hodnocení, podporu a sdílení. I na koncertech je tato skladba velmi oblíbená a hrajeme ji opravdu rádi. Potěšilo nás také udělení souhlasu k veřejnému šíření a případnému vydání na nosiči, které nám udělilo vydavatelství, zastupující Stinga. Je to svým způsobem obdržení pozitivního vysvědčení od takové ikony, jakým tento interpret bezesporu je“, končí náš rozhovor frontwoman LadyPraga.

Já děkuji za rozhovor a pokud narazíte na některý z koncertů této party, nenechte si jej ujít. LadyPraga určitě má co nabídnout. 

FavoriteLoadingUložiť do obľúbených

Štýlové retro ponožky
To Top