Hľadáte niečo konkrétne?

Novinky zo sveta hudby

Legendárny Modrý album Mira Žbirku oslávi dvadsiatku novým zvukom z Abbey Road

Multiplatinový Modrý album Mira Žbirku, ktorý vyšiel pred dvadsiatimi rokmi, reštartoval jeho tvorbu do nového tisícročia a znamenal veľký návrat na pódiá megaúspechom skladby Čo bolí, to prebolí, vychádza 1.októbra 2021 prvýkrát oficiálne na LP a v 2CD verzii albumu s bonusmi, výpravným bookletom a remastrovaným zvukom z Abbey Road štúdia v Londýne.

Na prvom CD je pôvodný tracklist albumu s novým zvukom a bonusové CD obsahuje živé a nevydané verzie vybraných skladieb z albumu ako napríklad Milionkrát, Len zatvor oči (v live i US verzii), Mám rád, Sněhulák a ďalšie.

Plánovaný krst jubilejnej verzie albumu na koncerte 29.septembra 2021 v bratislavskom Ateliéri Babylon sa vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu a ochranu zdravia všetkých zúčastnených nemôže plnohodnotne uskutočniť a presúva sa na termín, v ktorom ho bude možné zrealizovať bez obmedzení. Nový termín bude zverejnený hneď, ako to bude možné. Pražský krst je naplánovaný na 21. október 2021 v Lucerna music bare.

O albume vznikolnový dokumentárny film Modrý Album – The Making Of, v ktorom skúsený tvorivý tím scenáristu Honzu Vedrala (šéfredaktor časopisu Headliner, autor životopisných kníh Miro Žbirka Zblízka a Neuveriteľný Ivan Král), režiséra Šimona Šafránka (Českým levom ocenený dokument King skate a úspešná filmová biografia Meky) a kameramana Martina Žiarana prezradí veľa o zákulisí vzniku zásadného albumu z roku 2001. Odhalí okolnosti  obnovenia spolupráce Kamilom Peterajom, objasní kto objavil Marthu, prečo sa Meky rozhodol dať šancu o generáciu mladším producentom a zároveň priblíži ako sa na prelome tisícročí menila populárna hudba. Oficiálna online premiéra dokumentu Modrý Album – The Making Of sa uskutoční 3. októbra 2021 o 19.00 na oficiálnom YouTube profile Mira Žbirku.

Počas letného koncertovania získal Miro Žbirka aj niekoľko ocenení. Z festivalu Soundtrack v Poděbradoch si odniesol Cenu za celoživotné dielo a v ankete Žebřík 2020 druhé miesto v kategórii spevák  a spolu s režisérom Šimonom Šafránkom za film Meky cenu za Najlepší film roka 2020. Nedávno sa aktívne zúčastnil aj na výnimočnej koncertnej spomienke na Ivana Krála na pražskom výstavisku.

Najväčšou cenou však pre mňa bolo, že som opäť mohol hrať pred živým publikom, čo je pre mňa najväčšia radosť,“ povedal Miro Žbirka.

Okrem živých koncertov môžu Mira Žbirku fanúšikovia opäť vidieť aj v televíznom vysielaní. Od 12. septembra je na ČT ART každú nedeľu večer premiéra novej časti pokračovania hudobnej talkšou Doupě, v ktorej Meky vyspovedá množstvo zaujímavých hostí a vzniknú aj netradičné hudobné spojenia.

Na budúci rok Meky pripravuje pre fanúšikov niekoľko narodeninových prekvapení. Niektoré z nich odtajní už čoskoro.

Reklama
Reklama www.bedy.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Deviatu štúdiovú platňu predznamenali dva single. Pilotný Higher Power mal svetovú premiéru na medzinárodnej kozmickej stanici, kde si ho počas online prenosu prehral francúzsky astronaut Thomas...

Správy

Najväčšia hudobná udalosť roka! V Bratislave vystúpi spevák kultovej skupiny Rammstein! Charizmatický a neprehliadnuteľný Till Lindemann to roztočí 20. januára 2022 v Incheba Expo Aréne. V rámci...

Kapely

Šieste radový album kutnohorských hard-popových Vesper je na svete a nesie lakonicky názov VI. Kapela ho pripravovala viac ako rok a producentskú taktovku vzal...

Správy

Tri roky po poslednom titule vydanom spoločne so skupinou Romanika vydáva Ildikó Kali štúdiový album. Nesie názov Zlatá panna a mal by vyjsť 22.11. 21...

Reklama