Hľadáte niečo konkrétne?

Novinky zo sveta hudby

Lenka Filipová na novom albume Oppidum oživuje príbehy z keltskej minulosti

Po neuveriteľných pätnástich rokoch prichádza speváčka a gitaristka Lenka Filipová s novým štúdiovým albumom Oppidum. Čarokrásne melódie, všadeprítomný nádych tajomnej keltskej kultúry a uhrančivá interpretácia je tým najlepším spoločníkom pre tieto sychravé jesenné dni. Novinku, ktorá vychádza 16. novembra v Universal Music, uvádza jediná česky spievaná pieseň Na ceste, o ktorej text sa postaral talentovaný spevák a autor David Stypka. Krst albumu Oppidum spojený s krátkym akustickým vystúpením sa uskutoční v pondelok 19. novembra v pražskom klube Jazz Dock.

„Oppidum je názov pre keltské osídlenia, v ktorých Kelti žili a odkiaľ vyrážali na svoje súboje. Alebo im naopak slúžili ako útočisko. Pre mňa je to domček pre pesničky, prostredníctvom ktorých rozprávam príbehy z dávnej minulosti,“ spomína Lenka Filipová, ktorá na albume spolupracovala so svojím dvorným multiinštrumentalistom Seanom Barrym. Spoločne vytvorili repertoár, z ktorého niekoľko piesní už niekoľko rokov zdobí koncertný program Filipovej. Na takmer filmovej atmosfére celej nahrávky vychádzajúcej z keltského, bretónskeho a škótskeho folklóru má spolu s oboma muzikantami zásadný podiel taktiež producent David Solař.

„Spolupráca s Lenkou bola jednou z mojich najpríjemnejších štúdiových skúseností vôbec. Krásne, rokmi overené melódie, vždy dôkladne pripravená optimistická Lenka s jasnou víziou a charizmatickým hlasovým prejavom, autentický a geniálny Kelt Sean Barry, ktorý nahráva všetky nástroje zásadne na prvýkrát a od začiatku do konca bez jediného strihu a nahrávacie štúdio vo vedľajšej ulici – takže mi stačilo vyrážať z domu 3 minúty pred začiatkom nahrávania – ťažko si predstaviť lepšiu konšteláciu,“ spomína David Solař.

Reklama

Okrem autentickému zážitku, ktorý vás prenesie v čase do doby keltských bojovníkov a mystických druidov, je album Oppidum mimoriadny i pre svoju hudobnú a jazykovú pestrosť.„Spievam v štyroch jazykoch – v starom jazyku gaelic, írskom aj škótskom, ďalej v starej bretónčine a angličtine,“ vypočítava hudobníčka a Sean Barry dodáva: „Väčšinu skladieb z albumu som našiel v Škótsku, Írsku a Severnom Anglicku. Sú to krásne a silné piesne, ale bohužiaľ boli už postrácané a skoro nie je možné ich niekde počuť. Prišlo mi to ľúto, a premýšľal som, ako im naspäť vdýchnuť život. Všetky som aranžoval tak, aby keď človek zavrie oči, tak ho hudba prenesie do tajomných hôr, lesov a morí. Bola to krásna práca, ktorá ma veľmi bavila, rovnako ako spolupráca s Lenkou a Davidom v štúdiu. Často sme nechali hudbu, nech nás sama navedie. Každá minúta práce, bola radosť.“

Jediná česky spievaná skladba Na cestě (Kathy’s Song) nie je tradičná, ale pochádza z pera Paula Simona. Český text napísal David Stypka, oceňovaný pesničkár a úradujúci držiteľ Ceny Anděl v kategórii Sólový interpret roka. Speváčka ho oslovila práve pre jeho osobitnú poetiku, ktorá nemá medzi tuzemskými autormi obdobu. Spojením jeho jedinečného textárskeho rukopisu a interpretačného citu Filipovej dostala legendárna pieseň podobu, z ktorej presvedčivosti poslucháča mrazí.

„Každá z tých piesní na albume je pre mňa srdcovka, ale táto je z mojich teenegerských rokov, je mi veľmi blízka a vždy som si ju chcela zaspievať, ale došlo k tomu až teraz. Preto som ju na albume naspievala ako v anglickom origináli, tak v češtine. David Stypka mi český text napísal priamo na telo,“ teší sa umelkyňa.

Reklama

„S piesňami Lenky Filipovej som vyrastal, k jej albumom ma priviedla mama a mám ich tak úplne pod kožou. Veľmi si preto vážim Lenkinu dôveru a z toho, ako sa pesnička nakoniec vyvinula, mám úprimnú radosť. Bavil ma rovnako aj proces vzniku toho textu, naše spoločné rozhovory a hľadanie,“ porozprával David Stypka.

Nový album Oppidum predstaví Lenka Filipová taktiež na jarnom turné vo februári a marci 2019. V rámci ktorého zavíta do niekoľkých väčších sál na Slovensku aj v Českej. „Turné vyvrcholí vo Veľkej sále pražskej Lucerny. Na pódiu nebudú chýbať moji obľúbení hudobní hostia, vrátane virtuózneho hráča na keltskú harfu Seana Barryho, s ktorým sme celý album pripravovali,“pozýva Lenka fanúšikov.

Reklama

Niet pochýb, že vypočutie si nových prastarou kultúrou nasiaknutých piesní v jej nezameniteľnej interpretácii bude výnimočným zážitkom rovnako ako v albumovej podobe, tak aj naživo. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.

VSTUPENKY -> Lenka Filipová – Oppidum Tour 2019 <- VSTUPENKY

28. 2. Bratislava – Istropolis
10. 3. Košice – Spoločenský pavilón
17. 3. Brno – Sono centrum
20. 3. Ostrava – Gong
25. 3. Praha – Lucerna

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

Nový album kapely Heľenine Oči pod názvom CIRKUS 22 je už vraj skoro pripravený a hudobníci ho plánujú vydať v októbri 2021. Po úspešnom prvom singli...

Novinky zo sveta hudby

Bratislavská kapela INEKAFE 31.5.2021 zverejnila novú skladbu s názvom Všetky skladby sveta. Text a hudbu napísal frontman Vratko Rohoň. Nová skladba prichádza rok po...

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...