Viac...

Leo Fender výnimočný muž, ktorý vyvinul prvú masovo vyrábanú basgitaru!

V 50. rokoch, Leo Fender vyvinul prvú masovo vyrábanú elektrickú basgitaru. Jeho Fender Precision Bass, predstavená v roku 1951, sa stala široko kopírovaným priemyslovým štandardom.

Precision Bass (alebo “P bass”) bol odvodený z jednoduchej konštrukcie dosky podobnej Telecastru s vrstevnicovou konštrukciou, osadená bola jedným jednoduchým snímačom. Narozdiel od kontrabasu je Precision bass opražcovaný, čo umožňuje hráčovi presnejšie nasadenie tónu, práve preto dostala táto basová gitara názov Precision – presný. V roku 1954 bolo telo ergonomicky upravené, dodávalo sa v povrchovej úprave sunburst a bielym krytom.

V roku 1957 bola predstavená inovovaná verzia Fender Precision s deleným snímačom nazývaným Precision, pôvodné dva kryty (jeden kovový, na ktorom bolo namontované ovládanie hlasitosti a tónovej clony, druhý plastový) nahradený jedným plastovým, hlava nástroja je širšia, podobne ako na gitare Stratocaster. V roku 1960 bola predstavená basgitara Jazz Bass, často označovaná ako “J bass”. Vizuálny rozdiel oproti Precision bol v jej “offset-waist” tele.

Biografia Clarence Leonidasa Fendera

Clarence Leonidas Fender (* 10. august 1909 – † 21. marec 1991), známy aj ako Leo Fender, bol americký výrobca gitár, ktorý bol zakladateľom Fender Electric Instrument Manufacturing Company (v roku 1985 sa spoločnosť po druhej zmene majiteľa sa premenovala Fender Musical Instruments Corporation), neskôr spolupracoval aj s firmou Music Man a založil spoločnosť G&L Musical Products (G&L Guitars).

Jeho návrhy pre gitary, basy a gitarové zosilňovače sa od roku 1950 sa stávali dominantou popovej scény a ostávajú ňou aj po viac ako pol storočí neskôr. Spoločnosť Marshall použila práve zosilovač Fender Bassman podklad pre svoje produkty. Leo Fender a gitarista Les Paul sú často označovaný ako dvaja najvplyvnejší ľudia čo sa týka vývoja elektrických hudobných nástrojov v 20. storočí.

Leo Fender výnimočný muž, ktorý vyvinul prvú masovo vyrábanú basgitaru!
To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Váš nákup Položka odstránená. Späť
  • Žiadne produkty v košíku.