Nezaradené

Letíte do zahraničia? Poradíme vám čo s gitarou!

Článok prečítate za: 2 min.

V lete mnoho hudobníkov cestuje do zahraničia, či už za sezónnou prácou alebo len rekreačne. A ako by mohol hudobník vydržať bez svojho nástroja čo len dva dni? Preto, sa v tomto článku budeme venovať preprave vašich nástrojov ak ste sa rozhodli pre najpohodlnejšiu cestu do zahraničia.

Pri množstve batožiny, ktorá denne prejde terminálom letiska sa môže stať, že sa niečo poškodí, je to však skôr výnimkou než pravidlom. Aj kvôli tomuto faktoru by ste si mali dať pozor aby bol predom váš nástroj dobre zabezpečený proti poškodeniu, pretože keď nájdete na svojom nástroji nový škrabanec asi vás to nepoteší zvlášť ak sa jedná a drahší exemplár. Ak ste sa teda rozhodli vziať si svoj nástroj zo sebou je dobré ak si kúpite kufor s tvrdým obalom a s dobrým vnútorným polstrovaním. To vám zabezpečí aby sa váš nástroj nehýbal a neoškrel sa o vnútornú časť kufra. Taktiež nevkladajte do kufru žiadne iné predmety, ktoré by mohli poškriabať lak gitary ako napríklad páčka k Floyd Rose tremolu. Mnohé kufre poskytujú ďalší úložný priestor v podobe malého vrecúška na jednej z vnútorných strán kufra. Môžete to využiť práve na tieto predmety ale to je už na vašom uvážení.

Ak ste posledné peniaze minuli na letenku teda si nemôžete dovoliť gitarový kufor a predsa ste sa rozhodli, že svoju gitaru doma samú nenecháte nastáva problém. V mäkkých gitarových púzdrach sa šanca na ich poškodenie mnohonásobne zvyšuje. Áno, aj tieto púzdra majú polstrovanie (väčšinou 5 až 10 mm) ale ich vonkajší obal je príliš mäkký a je možné, že v úložnom priestore lietadla naň zatlačí iná batožina, ktorá vašu gitaru môže poškriabať, v horšom prípade aj zlomiť. Nie je preto rozumné cestovať s takýmto púzdrom a predsa len by bolo lepšie svoju gitaru nechať doma.

Článok pokračuje pod reklamou

Retro ponožky

 Je taktiež dobré zabezpečiť zipsy na vašom púzdre a to jednoduchým spôsobom. Zaklapnúť ich malou zámkou.

Ak je vaša už vaša gitara dobre zabezpečená a myslíte, že by sa jej už nič nemalo stať môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku. Mali by ste si preštudovať informácie o maximálnej veľkosti batožiny, ktorá môže ísť do úložného priestoru.Tieto informácie nájdete pri vašej letenke, na stránke aerolínií alebo na telefonickom infocentre leteckej spoločnosti. Väčšina aeroliniek neposkytuje dostatočnú veľkosť maximálnej batožiny aby ste sa do nej vošli so svojou gitarou, preto treba dopravcovi nahlásiť vopred, že vaša batožina nesplňuje základné podmienky. On následne vašu žiadosť prehodnotí a pošle vám vyrozumenie. Nemal by však mať žiaden dôvod k nesúhlasu, pretože vaša gitara nie je nijaký zvlášť nebezpečný materiál, čo sa však nedá povedať o gitarách niektorých gitarových virtuózov, ktorý dokážu jediným sólom priviesť davy k šialenstvu.

Je možné, že cez všetky tieto opatrenia sa váš nástroj, kvôli neodbornej manipulácii poškodí. Vtedy treba hneď po prílete vyhľadať na informačnej službe niekoho, kto sa o tento problém postará. Ak na to nemáte čas hneď po prílete, musíte tak spraviť v lehote do siedmich dní od príletu. Po uplynutí tohto času vaša reklamácia nemusí byť schválená a dopravca sa ňou pravdepodobne už nebude zaoberať. Keď vám vašu sťažnosť za poškodenie gitary predsa len schvália, môžu vás odškodniť v cene gitary, maximálne však do sumy 1250€. Túto sumu vám zaisťuje Montrealská zmluva a je to v podstate poistenie, ktoré je zahrnuté v cene letenky. Ak sa hodnota vašej gitary šplhá cez tento finančný limit je možnosť si batožinu pripoistiť.

Dúfame však, že sa nič nestane a vaša cesta prebehne bez akýchkoľvek problémov.

Newsletter

Odoberajte náš hudobný newsletter. Aktuálne informácie a novinky zo sveta hudby priamo do Vášho e-mailu.

Odoslaním aktivujete odber e-mailových upozornení na hudobné novinky. Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz "chcem sa odhlásiť", ktorý nájdete v každom e-mailovom upozornení. Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Najčítanejšie články za 7 dní

To Top