Zaujímavosti

Marek Brezovský: Zomrel príliš mladý

Marek Brezovský bol slovenský hudobný skladateľ, spevák, klavirista a textár. Tohto najpozoruhodnejšieho umelca svojej doby však čakal trpký osud. Zomrel ako dvadsaťročný. Jeho texty a piesne sú však stále živé, aj vďaka projektu Hrana.

Predávkoval sa heroínom

Keď sa Marek Brezovský v roku 1994 predávkoval heroínom, zasiahlo to srdce všetkých jeho kamarátov, ale najmä rodinu. Iba dvadsaťročný mladý hudobník, ktorý sa pravdepodobne stal „prvým Slovákom“ slávnym až po smrti.

Už keď mal päť rokov začal s hrou na klavír na Ľudovej umeleckej škole v Bratislave. V rokoch 1988 až 1992 bol poslucháčom bratislavského konzervatória, kde študoval kompozíciu. Od roku 1993 pokračoval v štúdiu kompozície na Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia založil skupinu Art M trio, ktorú zostavu tvoril spolu s basgitaristom Marekom Minárikom, neskôr s Oskarom Rózsom a hráčom na bicie Michalom Kresťankom. . Bavili ich dlhé inštrumentálne plochy, ale radi sa vybláznili aj na punku či metale.

Svoj boj s drogami prehral pár dní po jeho dvadsiatke, kedy sa do jeho každodenného života dostali drogy. Nekvalitné, dostupné a lacné, a to heroín a pervitín. „Ja som, našťastie, svoj boj dotiahol do víťazného konca. Ale Marek bol skôr obeťou toho, že veľmi citlivo vnímal svet okolo seba a bol príliš mladý na to, ako hlboko chápal zlo a neuniesol to,” zamýšľa sa Marekov priateľ Whisky, v tom čase už ako spevák Slobodnej Európy.

„Hovoril mi, aby som ho natočil, ako si do žily pichá heroín,“ spomína vo filme Hrana režisér a gitarista Kosy z nosa Braňo Špaček.

Film Hrana-4 filmy o Marekovi Brezovskom mal premiéru v slovenských kinách v roku 2014, tesne pred výročím jeho narodenia. „Nie je tam nik, kto by niečo zakrýval, tienil. Veľmi som sa bál a dával pozor, aby sme neprehnali Marekovu glorifikáciu. Nešíriť nejaké mystérium či podporovať legendy. Naopak, strhnúť to celé na zem, do reality. Aby bol celý príbeh vyrozprávaný tak, ako sa naozaj stal, bez toho, že by tomu bolo treba akýmkoľvek spôsobom pomáhať. Pretože len vtedy sa ukáže, či má nejakú silu, alebo nie.“, tvrdí režisér. Dve hodiny silného príbehu. V troch dokumentoch o živote Mareka Brezovskom môžeme vidieť množstvo silných rozhovorov s jeho najbližšími ľuďmi. Koniec filmu dopĺňa špeciálne vytvorený animovaný film.“ Tento film je osobný príbeh nášho syna a tí, ktorí ho robili, ho naozaj robili s láskou a dali doň všetko. Tí, ktorí prijali účinkovanie v ňom, aj keď to nebolo jednoduché, to urobili pre Mareka, bez nich by ten príbeh nebol taký pravdivý,“ uviedla skladateľova mama, textárka Vlasta Brezovská na premiére filmu.

Piesne Mareka Brezovského ožili vďaka Oskarovi Rózsovi

Marek Brezovský sa venoval prevažne skladbe vážnej hudby. Skladal skladby pre sólové nástroje a komorné skladby pre Súbor súčasnej hudby, ktorý so spolužiakmi založili na konzervatóriu a následne vďaka zásahu vedenia školy zanikol. V tomto období vznikli nové piesne a diela, ktoré sú z časti zachytené aj na CD Hrana, na dvojalbume Chcem byť sám a na CD Chamber Music. Jeho hudba naozaj prekročila hranice bratislavskej umeleckej scény až pár rokov po jeho smrti. Vďaka otcovi Alimu a najmä – Oskarovi Rózsovi. V roku 1998 Oskar vydal album s výberom Marekovej artrockovej tvorby. Oskar tiež pripravil spomienkové celoslovenské turné Hrana.

To Top