Viac...

Martin Harich rastie. A spolu s ním aj jeho hudba.

Naozaj zaujímavý zjav nám rastie na domácej hudobnej scéne. Martin Harich dokazuje už viac ako dva roky, že s ním slovenské publikum môže do budúcna rátať. Najnovšie to ukázal aj svojím druhým štúdiovým albumom Nech!


Martin Harich sa zmenil. Od svojho debutu Príbeh snov dospel, väčšmi sa priblížil k žánru, v ktorom je doma a v ktorom vyniká. Vycibril si textárske schopnosti a uvoľnil sa z mantinelov mainstreamového popu. Výsledkom je príjemne počúvateľná a až prekvapivo hudobne dospelá druhá štúdiová nahrávka s názvom Nech! , ktorú spevák pokrstil len pred pár dňami za účasti médií i fanúšikov i prekvapených návštevníkov istého akvaparku, ktorých šokoval koncertom uprostred bazénov a tobogánov.

Späť k doske. Album otvára skladba s názvom Asi mi horí tvár. Mimochodom, výborne zvolený úvod cédečka, ktorý prekvapuje prvými rockovými tónmi. Musitany Hope na čele s Martinom Harichom si evidentne obľúbilo rockový žáner a k tomuto vplyvu sa otvorene priznáva. Výrazné gitary sú toho dôkazom. Ako bonus dostala skladba do vienka zapamätateľnú melodickú linku a chytľavý refrén. Čo viac si priať? Že by bol na svete tretí singel z platne?

Číslo dva dostala na cédečku minimalistická popová balada Čo ti mám povedať. Tá už viac pripomína typickú „harichovku“ a tempo albumu o niečo spomaľuje.

Vzápätí poslucháča zaujme trojka Jin a Jang – azda najoriginálnejší kúsok, minimálne čo sa textu týka. Pesnička sa môže pochváliť vydarenými rýmami, príbehom, je veselá a prekvapivo dospelá, plná metafor. Až neuveriteľné, že jej autorom je skutočne len 17-ročný chlapec.

Nemôže chýbať povinná dávka romantiky. Tá prichádza prostredníctvom Spiacej princeznej – teda štvrtého songu na albume, ktorý je charakteristický výraznou klavírnou linkou Mareka Masarika, takou typickou pre hudbu Martina Haricha.

Počúvame ďalej a dostávame sa do polovice. Prichádza aktuálny singel Čakám čo sa stane. Treba povedať, že vo forme štúdiovej nahrávky znie rovnako výborne ako naživo na Harichových koncertoch. Prudko zapamätateľný song s jednoduchým, no hitovým textom. Výborne.

Strieda ho intímna skladba V nebi som nikdy nebol, príjemná na počúvanie, nevtieravá. Po predošlých rytmicky rýchlejších piesňach vítaná zmena a oddych. Podobnú atmosféru prináša aj ďalšia, po hudobnej stránke zaujímavá, hravá, a iste vynikajúca koncertná záležitosť – Dokonalá.

A je tu číslo osem – skladba Nech, po ktorej dostal názov celý album. Vecička prudko založená na texte, na hlase a na Martinovom speve, ktorý sa, mimochodom od debutu Príbeh snov zlepšil o nejaký ten level-dva. Chilloutová záležitosť na počúvanie, na premýšľanie.

Pieseň Časovrat je jednou z tých vecí na albume, ktorá by si mohla trúfnuť byť ďalším Martinovým singlom. Nekompromisne chytľavý klavír a nákazlivá gradácia atmosféry urobia svoje. Ak máte album doma, k tejto jeho časti sa iste budete vracať veľmi často.

Skalných fanúšikov poteší predposledná skladba, a zároveň prvý singel Posledná pieseň, ktorou Martin Harich spolu s tým aktuálnym Čakám čo sa stane, prekvapuje azda najviac. A najmä ukazuje potenciál, ktorý v ňom drieme a občas sa prebudí, aby sa prihlásil o slovo. Keď sa raz prebudí naplno, máme sa na čo tešiť.

CD sa lúči s poslucháčom piesňou Ďakujem náhodám. Harich sa v nej rozhodol zaexperimentovať, hrať sa s hlasom a predviesť sa v celkom novej polohe. A opäť pripomenul, že pop a rockové gitary nie sú tým jediným, čo mu je blízke. Ale tiež minimalizmus, ktorý je dnes u interpretov stále obľúbenejší.

Album Nech! by si zaslúžil. Pýtate sa, čo? Veľa fanúšikov a minimálne jednu reedíciu. Na prvý pohľad i na prvé vypočutie totiž vidno, že nepatrí medzi cédečká nahraté s čisto komerčným záujmom v priebehu jedného mesiaca, vypustené do obehu bez úprimnej lásky k hudbe. Naopak, atmosférou i kvalitou nahrávok dokazuje, že vznikol ako produkt poctivého hudobného remesla. A čo je dôležité,  pod dohľadom producenta, ktorý vycítil, že v spevákovi sa skrýva viac, než zatiaľ ktokoľvek počul na jeho debutovom albume. Snáď sa Martinovi zadarí aj tretí album. Umelcov, ktorí si vedia, podobne ako on, sami napísať kvalitné songy, máme stále ako šafránu.

Štýlové retro ponožky
To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!