Zaujímavosti

Meky Žbirka sa v karanténe nenudí, fanúšikov učí akordy svojich najväčších hitov a mieri na filmové plátno

Spevák Miro Žbirka sa s karanténou vyrovnal po svojom. Pripravuje nový dokumentárny film o svojom živote, koncertné DVD, ďalšie diely obľúbeného televízneho programu, špeciálne kinoakustické turné, rozsiahly spevník akordov a do toho všetkého ešte stíha online koncerty a svojich fanúšikov učí akordy svojich najväčších hitov.

DVD s kompletným záznamom minuloročného megakoncertu na oslavu Mekyho 40 rokov na scéne vychádza už 11. mája 2020. Na koncerte sa zúčasnilo aj mnoho exkluzívnych hostí ako Katarína Knechtová, Martha, Eddie Reader, svetoznámi anglickí a americkí hudobníci, s ktorými Meky nahrával Double Album a veľké hity úspešnej štyridsaťročnej kariéry sú zárukou vždy príjemne stráveného času.

Meky sa tento rok vráti aj na televízne obrazovky. Konkrétne do nových častí druhej série jeho hudobnej talkshow Doupě, ktorú vysiela Česká televízia. Miro Žbirka v relácií opäť zaspieva, ale hlavne vyspovedá mnoho zaujímavých hostí.

“Je toho dosť, čo máme tento rok stihnúť.  Musím sa na to dobre pripraviť, ale všetko sa vzájomne dopĺňa . Teším sa, ze sa podarilo dokonciť dokumentárny film “MEKY”, dostať do neho zaujímavé veci, ľudí, miesta aj piesne. Bolo to náročné nakrúcanie, ale režisér bol neúnavný a dostal zo mňa aj to, čo o sebe neviem,“ povedal o plánoch a novom dokumente Miro Žbirka.

Hudobný a životný príbeh Mira Žbirku sa po životopisnej knihe Zblízka od Honzu Vedrala objaví aj v dokumentárnom filme. Režisér Šimon Šafránek, držiteľ Českého leva a ďalších cien za výborný dokument King Skate, ho s Mekym nakrúcal celý minulý rok v Prahe, Bratislave a Londýne.

Nakrútený materiál obohatí aj množstvo unikátnych záberov, ktoré štáb objavil v archívoch počas príprav. Nový dokument by sa mal do kín dostať už v lete. K filmu sa pripravuje aj exkluzívne CINEMA ACOUSTIC TOUR 2020, ktoré sa na jeseň zastaví vo vybraných slovenských a českých mestách. Termíny a miesta koncertov budú zverejnené už čoskoro.

Pre všetkých, ktorí si chcú zahrať a zaspievať skladby Mira Žbirku so správnymi akordami a textom výjde tento rok špeciálny spevník Songbook. Takmer všetky skladby z úspešnej viac ako štyridsaťročnej kariéry speváka a skladateľa  doplnia príbehy vzniku jednotlivých skladieb, ktoré z Mekyho spomienok napísal český hudobný publicista Vašek Hnátek.

“Zo vznikajúceho spevníku mám radosť, snažil som sa spomenúť si na príbehy piesní, z ktorých sa mnohé objavia aj na novom Best Of 3CD, ktoré na Cinema Acoustic Tour aj pokrstíme,“ dodal na záver Miro Žbirka.

To Top