Kapely

Metallica darovala 250-tisíc eur na detskú nemocnicu v Rumunsku

Metallica je americká thrash metalová kapela založená v roku 1981 v Los Angeles. Zakladajúci členovia sa zoznámili vďaka inzerátu v los angeleských novinách, ktorý podal bubeník Lars Ulrich.

Jadrom skupiny sú bubeník Lars Ulrich, spevák a sprievodný gitarista James Hetfield, a sólový gitarista Kirk Hammett. V úlohe basového gitaristu sa vystriedalo viacero muzikantov, v súčasnosti je ním Robert Trujillo.

Kapela je momentálne na svojom turné po Európe a na jednej zo svojich zastávok spravila naozaj krásne gesto. Metallica darovala 250-tisíc eur na výstavbu prvej onkologickej pediatrickej nemocnice v Rumunsku. O štedrom dare od americkej kapely Metallica informovala nadácia skupiny All Within My Hands.

Metallica dosiaľ vydala desať štúdiových albumov, dva živé albumy, dve EP, tridsaťštyri videoklipov a štyridsaťtri singlov. Skupina získala deväť cien Grammy a ako jedinej kapele v histórii sa jej podarilo bodovať v albumovom rebríčku Billboard 200 na prvom mieste so piatimi po sebe nasledujúcimi albumami.

Najnovší album s názvom Hardwired…to Self-Destruct (2016) je pre kapelu už v poradí rekordným šiestym po sebe získaným prvenstvom v tomto prestížnom rebríčku. Album Metallica (1991), z ktorého sa v USA predalo viac než 16 miliónov kópií (31 mil. celosvetovo), je 18. najpredávanejším albumom v USA.

V období, keď vyšiel ich predposledný album Death Magnetic sa celkový počet predaných nahrávok odhadoval na viac než 110 miliónov.Aktuálne na jar 2018 je už stav ich celosvetového predaja viac než 145 miliónov albumov.

K septembru 2008 bola Metallica piatym najlepšie sa predávajúcim hudobným interpretom, odkedy 25. mája 1991 začal informačný systém SoundScan sledovať predajnosť nahrávok. Za sledované obdobie predala Metallica len v Spojených štátoch 58 560 000 albumov.

To Top