Koncerty

Mezinárodní soutěž Líheň vyhrála česko-nigerijská kapela!

Mezinárodní soutěž Líheň vyhrála česko-nigerijská kapela!

 Dlouholetou nadvládu polských hudebních skupin v mezinárodní soutěži hudebníků Líheň utnula v sobotu v Ostravě česko-nigerijská hudební skupina Where Are We Now! Po tříleté nadvládě narušené jen jedinou českou kapelou tak opět na pódiu ve Velkém finále slavili „domácí“ zástupci. Velké finále se konalo v rámci festivalu Slezskoostravský Rockfest na scéně Loděnice u řeky Ostravice a bylo to spojení více než vhodné!

Velké finále osmnáctého „plnoletého“ ročníku řešilo komplikaci s umístěním pódia, když místo přímo na břehu řeky bylo z důvodu nedávných silných dešťů a rozvodnění řeky Ostravice přemístěno k cyklostezce v těsné blízkosti Loděnice. Toto umístění se ale nakonec ukázalo jako naprosto ideální. Fanoušci našli místo k posezení přímo naproti pódia a i spousta kolemjdoucích využívalo možnost se na chvíli zastavit a poslechnout si čtyři nejlepší kapely z 376-ti přihlášených. A rozhodně toho nelitovali. Všichni soutěžící předvedli skvělé výkony a užívali si svá vystoupení pod téměř modrým nebem. Naproti nim seděla jednadvacetičlenná odborná porota a bedlivě sledovala jejich vystoupení. Na pódiu se postupně představili polští Inclusion z Krakówa, česká parta Sceletons z Hradce Králové, The October Leaves z polského Rybnika a na závěr česko-nigerijská parta Where Are We Now. A každá z nich si zde našla spoustu nových fanoušků.

„Mladíci z hardrockové party Inclusion potěšili fanoušky kapel, jakými jsou například australští AC/DC, ale svou energií možná ještě posunuli tento hudební styl o kousek dále. Výborně se poslouchali a i staří hudební pardálově si to užívali. Rozhodně se nezdálo, že by šlo o poměrně mladou kapely, když už má na svém kontě nejeden úspěch v Polsku. Druhá kapela v pořadí – Sceletons z Hradce Králové – sice věkově patřila spíše k rodičům polských mladíků, její historie však je ještě o rok kratší. Přesto dokázali jen ve třech členech rozpoutat to pravé metalové trash-dead peklo a potěšit i ty, kdo se obávali, že se do finále probojují spíše poprockové kapely,“ popisuje průběh finále Líhně její ředitel Marek Slonina z pořádající Viking agency s tím, že popovější styly tentokrát finále uzavíraly. Změnu stylu započal polský The October Leaves. „Polský Coldplay, či místy Manic Street Preachers ovšem v příjemném a pohodovém provedení polských hudebníků, místy s anglickým a místy polských textem, se zastřeným hlasem zpěváka byl po metalové smršti příjemnou změnou a k řece a pohodové atmosféře kolem Loděnice dokonale zapadl. Totéž se dalo říci o posledním soutěžícím – alternativní funky partě Where Are We Now v čele s nigerijským černošským zpěvákem Luckym. Jeho hlas a skvěle šlapající parta za ním dostala do skvělé nálady všechny, kdo se pohybovali v dosahu,“ dodává. Porotci tak měli zamotanou hlavu z toho, komu udělit vavříny vítězství a koho naopak posunout až na „bramborovou“ pozici. Bohužel i na toto muselo dojít. A tak se před sedmou večerní dočkali fanoušci i hudebníci rozuzlení. 

„Vítězství a ceny za téměř sto tisíc korun si nakonec poměrně jednoznačně vybojovala česko-nigerijská skupina Where Are We Now, před hradeckokrálovskou skupinou Sceletons a krakowskými Inclusions. Čtvrté nevděčné místo připadlo nadějným polským The October Leaves. Nicméně ani kapely na druhém až čtvrtém místě své účasti v soutěži nelitovaly. Celkem si rozdělily ceny za dalších sto tisíc korun a stejně jako vítěz se ještě českému publiku představí.

„Pro všechny soutěžící jsme připravili kontrakty na zajímavá vystoupení, která nyní doladíme a samozřejmě budeme informovat o tom, kde je budou moci jejich nová fanoušci z Česka vidět. Už na místě všechny kapely pozitivně hodnotily soutěž Líheň a vlili nám tak krev do žil, abychom pokračovali i podevatenácté. Úroveň soutěže a její dokonalá organizace ale samozřejmě stojí nemalé peníze a tak nás už nyní čeká každoroční boj o peníze ze strany státních i soukromých institucí. Poděkovat si v tomto případě zaslouží zejména město Havířov, bez jehož dlouholeté podpory by soutěž již dávno zanikla,“ dodávají pořadatelé. Další informace k soutěži pak zájemci najdou na www.lihen.cz a FB profilu

To Top