Multižánrový hudobník Enzo Avitabile uzavrie svojím koncertom festival talianskeho filmu

0
13
views

Vynikajúci taliansky saxofonista a pesničkár ENZO AVITABILE, ktorý vo svojej tvorbe mieša viaceré žánre ako soul, funky, jazz, rap či africké rytmy, uzavrie tohtoročný Stredoeurópsky festival talianskeho filmu MittelCinemaFest. Koncert umelca, ktorý počas svojej kariéry spolupracoval aj s Jamesom Brownom, Tinou Turner, Goranom Bregovičom, Marcusom Millerom a mnohými ďalšími osobnosťami hudobnej scény, sa uskutoční v pondelok 28. novembra 2016 o 19.00 hod. v Ateliéri Babylon v Bratislave; vstup voľný. Festival, ktorý pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, sa uskutoční v Kine Mladosť od 22. do 27. novembra 2016.

Enzo Avitabile vystúpi so svojím najnovším koncertným programom Vesuvius Ascension. Premiéroval ho len v septembri tohto roku na sopke Vezuv. Ide o akustický koncert, ktorý prekračuje hranice stanovenej štruktúry: je meditatívny, neobvyklý, silný a minimalistický. Je to Avitabileho duchovná pocta k svätej hore, k veľkému priateľovi/nepriateľovi Neapola a symbolu jedného národa.

Hudobníka budú sprevádzať štyria vynikajúci muzikanti: Rino Zurzolo na kontrabase (dlhoročný spoluhráč Pina Danieleho), pakistanský citarista Ashraf Sharif Khan, gitarista Gianluigi Di Fenza a perkusionista Massimo Piccirillo.

„Moje vnímanie jazzu sa približuje k technicky expresívnemu minimalizmu, založenom na maximálnom potláčaní schém a absolútnej kompozičnej a interpretačnej slobode: často využívané harmonické a disharmonické postupy oslobodené od pevnej hudobnej štruktúry, progresívne, zdanlivo statické zmeny vytvárané takmer nezachytiteľným spôsobom, rytmické opakovania a prekrývania melodických prvkov vytvárajúcich často veľmi špecifickú a jedinečnú zvukovú štruktúru. Tak ako sa vo výtvarnom umení využíva nahrádzanie znakmi, v hudbe ide na nahrádzanie zvukmi. Prvky jazzu,  poly-rytmy etnickej hudby – africkej, arabskej a indickej vytvárajú súzvuk s modálnym charakterom tohto typu hudby a tvoria tak efekt tichého porozumenia. Päťdesiat rokov od vydania Ascension Johna Coltranea vychádza Vesuvius Ascension, tichá modlitba pre priateľa/nepriateľa Neapola, večného symbolu radosti a bolesti: rozžiariť a pritom nespáliť,“ povedal k aktuálnemu projektu Enzo Avitabile.

Hudobník má blízko aj ku kinematografii. Je autorom soundtracku k hudobnému dokumentu Passione Johna Turturra a k filmu Neodlučiteľné režiséra Edoarda De Angelis, ktorý je súčasťou tohtoročnej prehliadky MittelCinemaFest. Pred štyrmi rokmi bol v nesúťažnej sekcii benátskeho festivalu uvedený hudobný dokument Enzo Avitabile Music Life oscarového režiséra Jonathana Demme.

Tohtoročná prehliadka MittelCinemaFest ponúkne v Bratislave deväť celovečerných filmov, ktoré prezentujú pestrosť súčasnej talianskej kinematografie a to tak v žánroch ako aj témach spracovania. Kolekciu hraných filmov dopĺňa aj dokument Oheň na mori oceňovaného režiséra Gianfranca Rosiho o aktuálnej utečeneckej kríze, ktorý Taliani nominovali na Oscara. Diváci sa môžu tešiť aj na skvelého Toniho Servilla, známeho z Veľkej nádhery. 

Festival sa pod dramaturgickým dohľadom spoločnosti Istituto Luce Cinecittà koná v Bratislave už štrnásty rok. Prehliadka sa začala v Budapešti, ďalej pokračovala do Krakova, Bratislava je treťou zastávkou a MitteCinemaFest sa tohto roku uzavrie v Prahe.